تصویب سیاست‌های اجرایی حمایت از فعالیت دانشجویان دکتری و ابلاغ سیاست‌های پذیرش دانشجویان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   15 اسفند 1391-05 March 2013بازدید 1529


تصویب سیاست‌های اجرایی حمایت از فعالیت دانشجویان دکتری و ابلاغ سیاست‌های پذیرش دانشجویان


قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: سیاست‌های اجرایی حمایت از فعالیت تمام وقت دانشجویان مقطع دکتری تصویب و به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شد.پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس منصور کبگانیان قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور عصر امروز در حاشیه سی‌امین جلسه این ستاد در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به مشکلات دانشجویان دکتری در مورد حمایت مالی از فعالیت تمام وقت، سیاست‌های اجرایی برای حمایت از این دانشجویان تشریح و به تمام دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد.

وی افزود: این سیاست‌ها به وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه ازاد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابلاغ شده است.

کبگانیان اعلام داشت: آیین‌نامه‌های اجرایی دستگاه‌های ذیربط نیز در حال تلفیق و نهایی شدن است که با نهایی شدن آن بسته مشخصی برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته می‌شود تا دیگر در این زمینه افراط و تفریط وجود نداشته باشد.

وی اضافه کرد: از این نظر که تمام نیروهای علمی کشور تبدیل به کارمندان حقوق بگیر شوند افراط صورت می‌گرفت و اینکه حمایت مشخصی از این دانشجویان هم انجام نشود تفریط بود زیرا بیشتر دانشجویان مقطع دکتری متأهل هستند و نیاز به استقلال نسبی دارند که نبود حمایت از آن‌ها سبب خروج نخبگان از کشور می‌شد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت: آیین‌نامه‌هایی که مستلزم درخواست بودجه برای دستگاه‌های ذیربط است نیز به زودی نهایی می‌شود.* تشکیل و فعالیت کانون‌های هماهنگی صنعت، بازار و دانش

کبگانیان از تشکیل و فعالیت کانون‌های هماهنگی صنعت، بازار و دانش خبر داد و گفت: پس از انجام اصلاحات در پیشنهادهای صورت گرفته برای تشکیل کانون‌های هماهنگی صنعت، دانش و بازار، فعالیت این کانون‌ها امروز تصویب شد و به زودی ابلاغ می‌شود.* اهمیت ورود به بحث مالکیت فکری

کبگانیان گفت: بیش از یک سال است که در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بر روی بحث مالکیت فکری کار شده است زیرا این موضوع در حوزه علم و فناوری بحث چالش‌برانگیزی است.

وی افزود: برای جمع‌بندی موضوع مالکیت فکری باید مرجع ثبت افکار در قوه مجریه تشکیل شود که امروز سیاست‌های انجام این کار ارائه شد و با همکاری دستگاه‌های ذیربط و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به زودی برای اجرایی شدن و تدوین قوانین مورد نیاز اقدامات نهایی صورت می‌گیرد.


* ابلاغ سیاست‌های سنجش و پذیرش دانشجو

کبگانیان گفت: با نزدیک شدن به زمان کنکور سراسری نمی‌توان وارد اجرای سیاست‌های سنجش و پذیرش دانشجو شد ولی این سیاست‌ها در ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور جمع‌بندی شده و به موقع ابلاغ می‌شود.

* اقدامات ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در یک سال گذشته

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به اقدامات مهم این ستاد در یک سال گذشته گفت: آمایش آموزش عالی بحث بسیار مهمی است که در نقشه جامع علمی کشور به دنبال آن بودیم و باید نظرات کارشناسی را در رابطه با آن جمع بندی کنیم.

وی افزود: همچنین اقدامات مرتبط با توسه اقتصاد دانش بنیان نیز با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور صورت گرفته است زیرا اگر علم و فناوری به ثمر نرسد در قالب یک کتاب باقی می‌ماند.

کبگانیان ادامه داد: برای توسعه اقتصاد دانش بنیان بسته‌های سیاستی مشخصی را در نظر داریم زیرا تا اقتصاد و صنعت با دانش گره نخورد و اقتصاد نفتی را ادامه دهیم به پیشرفت نمی‌رسیم.

وی اضافه داشت: همچنین سندی که در زمینه هوا فضا به تصویب رسید بسیاری از مشکلات کشور را در زمینه فضایی، هوایی، هوانوردی و دفاعی حل می‌کند.

به گفته کبگانیان به زودی جلسه‌ای برای شفاف کردن و معرفی سند هوا فضا با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود.

وی افزود: سند علوم شناختی نیز در نیمسال گذشته ابلاغ و ستاد آن نیز تشکیل شد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور عنوان کرد: نگاشت نهادی یعنی تعیین شرح وظایف نهادهای جدید و قدیم در حوزه علم و فناوری نیز اقدام بسیار سنگینی بود که انجام شد.


اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

اخبار روزنامه ها