فارغ‌التحصیل شدن اولین دانشجوی دکتری بیوانفورماتیک در گرایش سیستم بیولوژی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   13 تیر 1392-04 July 2013بازدید 1880فارغ‌التحصیل شدن اولین دانشجوی دکتری بیوانفورماتیک در گرایش سیستم بیولوژی

اولین دانشجوی گرایش سیستم بیولوژی رشته بیوانفورماتیک روز یکشنبه در دانشگاه تهران از پایان‌نامه خود دفاع کرد و فارغ‌التحصیل شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از (ایسنا)، رضا بیدخوری که در سال 86 در مقطع دکتری بیوانفورماتیک در گرایش سیستم بیولوژی دانشگاه تهران پذیرفته شده بود، با دفاع از پایان نامه خود با عنوان «مدل‌سازی پیشروی تومور با استفاده از سیستم بیولوژی» به عنوان اولین دانشجوی دکتری این رشته گرایش در کشور فارغ‌التحصیل شد

استاد راهنمای بیدخوری در طول تحصیل دوره دکتری، دکتر «علی مسعودی‌نژاد»، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و به نوعی بنیان‌گذار گرایش سیستم بیولوژی در کشور بوده است.

رشته بیوانفورماتیک در سال 1375 شمسی برای اولین بار در دانشگاه «بوستون» راه‌اندازی شد که برای اولین بار در سال 83 فرآیند ورود آن به دانشگاه‌های ایران و دانشگاه تهران آغاز شد و رضا بیدخوری جزو اولین دانشجویان مقطع دکتری این رشته در دانشگاه تهران است.

به گفته مسعودی‌نژاد، این رشته در ایران و اکثر کشورهای دنیا مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ندارد و عموما دانشجویان ریاضی و فنی و بیولوژی وارد مقطع دکتری این رشته می‌شوند.

رشته بیوانفورماتیک تشکیل شده از دو واژه «بیو» و «انفورماتیک» است که بیو به معنی همه علوم زیستی و انفورماتیک در این جا به معنی علوم ریاضی و فنی است که بر اساس آن هر ایده زیستی را می‌توان با انجام کار محاسبه‌ای ریاضی و کامپیوتری مورد بررسی قرار داد.

گرایش سیستم بیولوژی نیز یکی از گرایش‌های این رشته است که می‌گوید برای درمان هر سیستم باید تمام ژن‌های آن سیستم و درواقع کل آن سیستم شناسایی و مورد بررسی قرار گیرد. به عبارت دیگر هر چه بتوانیم تعداد اجرای بیشتری را از یک سیستم‌ بشناسیم، امکان درمان آن سیستم بیشتر است.


دانشجوی بیوانفوماتیک فارغ التحصیلان رشته بیوانفوماتیک دکتری رشته های دکتری

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

اخبار روزنامه ها