افزایش نقش استادان و گروه‌های آموزشی در گزینش استاد و دانشجوی مقطع دکتری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   14 شهریور 1392-05 September 2013بازدید 1411افزایش نقش استادان و گروه‌های آموزشی در گزینش استاد و دانشجوی مقطع دکتری

رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه شاهد با اشاره به افراط و تفریط‌های موجود در سیاست‌های نظام آموزشی، گفت: وزارت علوم باید به بدنه دانشگاه‌ها برای انتخاب دانشجوی دکتری و انتخاب استاد برای گروه‌های آموزشی اهمیت بدهد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از روشن در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با انتقاد از کاهش تاثیر استاد در انتخاب دانشجوی دکتری، تصریح کرد: دانشجوی دکتری باید در یک فرایند مصاحبه دقیق علمی توسط استاد متخصص گزینش شود و از این طریق ارتباط علمی و عاطفی که باید بین استاد و دانشجو باشد، حفظ می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه وزیر علوم باید بررسی این مسئله را جزو اولویت کاری خود قرار دهد، تصریح کرد: متاسفانه انتخاب دانشجوی دکتری و اساتید برای گروه‌های آموزشی مختلف از سوی وزارت علوم انجام می‌شود، بنابراین انتخاب دانشجو از این طریق می‌تواند برای دانشگاه مشکلاتی ایجاد کند.

وی در خصوص نحوه جذب اساتید جدید در گروه‌های آموزشی، اظهارکرد: متاسفانه برای انتخاب اساتید این ایراد وارد است که گروه‌های آموزشی خیلی علاقه ندارند، اعضای جدیدی را جذب کنند، البته تنگ نظری‌هایی در این زمینه وجود دارد که از وزارت علوم انتظار است تجدید نظر اساسی و جدی نسبت به این مسئله داشته باشد.

روشن با اشاره به اهمیت حضور دانشجویان دکتری در ارتقای سطح علمی کشور، تاکید کرد: وزیر علوم باید به وضعیت معیشتی دانشجویان دکتری رسیدگی کند تا دغدغه این دسته از دانشجویان تنها افزایش سطح علمی کشور باشد.

رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه شاهد با اشاره به آموزش و پژوهش به عنوان دو وظیفه اصلی دانشگاه‌ها، اظهارکرد:‌ در حال حاضر توسعه کمی در دانشگاه‌ها انجام شده است، اما در زمینه توسعه کیفی وزیر علوم باید این زمینه را فراهم کند تا توسعه کیفیت دانشگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: تنها با توسعه کیفیت دانشگاه است که می‌توان از آینده دانشجویان اطمینان داشت تا پس از فارغ‌التحصیلی بتوانند کارهای مفید و ارزشمندی برای کشور انجام دهند.

دانشجویان و اساتید باید بتوانند برای ابراز عقاید خود احساس امنیت کنند

روشن به صحبت‌های رییس جمهور در مورد فضای دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: باید فضای نشاط که هم اکنون در دانشگاه‌ها کم تر دیده می‌شود، ایجاد شود و دانشجویان و اساتید باید بتوانند برای ابراز عقاید خود احساس امنیت کنند که امیدواریم وزیر علوم جدید ایجاد چنین فضایی در دانشگاه را جزو برنامه‌های خود قرار دهد.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی در دانشگاه، اظهارکرد: در حال حاضر چنین کرسی‌هایی تنها از روی شعار و صوری بودن در دانشگاه‌ها وجود دارد که باید نسبت به برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی واقعی در دانشگاه تمهیداتی اندیشیده شود.

وی با تاکید بر اینکه لازمه برگزاری چنین کرسی‌هایی در دانشگاه، آزادی بیان اساتید و دانشجویان است، خاطرنشان کرد: زمانی که دانشجویان بتوانند نظرات خود را بیان و نقد کنند، نظراتی جدیدی ایجاد می‌شود که می‌تواند تاثیرات مثبتی بر جامعه داشته باشد.

رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه‌ شاهد خواسته اساتید و دانشجویان از وزیر علوم را احترام و ارج گذاری به نظرات و جایگاهشان عنوان کرد و افزود: ما امیدواریم وزیرعلوم با تدوین برنامه‌ها و کارهای خود به فکر ارتقا سطح علمی دانشگاه و جایگاه اساتید و دانشجویان باشد.

روشن با اشاره به لزوم ایجاد ارتباط دانشگاه با همه بخش‌های جامعه به ویژه با صنعت کشور، اظهارکرد: از این طریق می‌توان گفت اکثر مشکلات جامعه از طریق موازین علمی برطرف می‌شود.

وی به ضرورت اهمیت توسعه علم در کشور اشاره کرد و گفت: وزیر علوم باید توسعه پارک‌های فناوری را جزو برنامه های خود قرار دهد که از طریق میزان تحقیقات علمی گسترش یابد.

وی تصریح کرد: تحقیقات در دانشگاه‌ها باید تقاضا محور شوند یعنی فضایی ایجاد شود که دانشجویان و اساتید با انجام دادن آن تحقیقات بتوانند مشکلات جامعه را برطرف کنند.

رییس دانشکده روانشناسی دانشگاه شاهد انتقال مراکز تحقیقاتی به دانشگاه‌ها را جزو انتظار دانشگاه از وزیر علوم دانست و خاطرنشان کرد: امید است اوضاع دانشگاه‌ها با تمهیدات وزیر علوم بیش از پیش بهبود یابد.


نقش استادان و گروه‌های آموزشی نقش اساتید در مقطع دکتری نقش اساتید در مقطع دکترا

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

اخبار روزنامه ها