افزایش تاثیر مصاحبه دانشگاه ها در آزمون دکتری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   02 آذر 1392-23 November 2013بازدید 804 افزایش تاثیر مصاحبه دانشگاه ها در آزمون دکتری

مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور ضمن تشریح تغییرات آزمون دکتری نیمه متمرکز، گفت: تاثیر مصاحبه دانشگاه ها در پذیرش دانشجوی دکتری که در آزمون سال گذشته، 50 درصد بود در آزمون سال 93 به 70 درصد افزایش یافت.


به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: «حسین توکلی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: براساس جدیدترین تصمیمات گرفته شده، سهم آزمون دکتری در پذیرش دانشجویان این مقطع از 50 درصد در سال 92 به 30 درصد در آزمون سال 93 کاهش یافته است.

وی یک نوبتی شدن را از دیگر تغییرات برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز یاد کرد و گفت: آزمون دکتری که در دو سال گذشته برای سوالات اختصاصی و زبان خارجی و استعداد تحصیلی در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار می شد برای سال 93 فقط در یک نوبت (یک نیمروز) برگزار می شود.

توکلی یادآورشد: امسال ضریب دروس امتحانی آزمون دکتری نیز تغییراتی داشته به این شکل که برای درس زبان های خارجی ضریب 1، برای سوالات استعداد تحصیلی ضریب 1 و برای سوالات اختصاصی به عنوان یک ماده امتحانی، ضریب 4 لحاظ خواهد شد.

ثبت نام آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1393 از روز سه شنبه، پنجم آذرماه 92 از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آغاز می شود و تا روز دوشنبه، 11 آذرماه ادامه خواهد داشت.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور به برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 93 در روز جمعه، 16 اسفندماه 92 اشاره کرد و گفت: درس زبان های خارجی آزمون سال های گذشته، نمره منفی نداشت اما در آزمون 93، تمام سوالات آزمون دکتری اعم از زبان های خارجی، استعداد تحصیلی و درس های اختصاصی به صورت تستی چهارگزینه ای تنظیم شده و نمره منفی خواهد داشت.

وی ادامه داد: گزینش علمی مرحله اول (معرفی برای مصاحبه) با توجه به ظرفیت پذیرش و سهمیه در هریک از کدرشته محل های تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، براساس نمره کل حاصل از 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل تراز شده در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد انجام خواهد شد.

توکلی یادآور شد: گزینش و پذیرش در آ‍زمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1393 از بین داوطلبان معرفی شده برای مصاحبه به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و براساس نمره کل حاصل از 30 درصد نمره آ‍زمون (نمره کل حاصل از 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل های تراز شده کارشناسی و کارشناسی ارشد) و 70 درصد نمره مصاحبه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با توجه به اولویت کدرشته های انتخابی، ظرفیت و سهمیه داوطلبان صورت خواهد گرفت.

**انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 93 از ساعت 18 امروز

به گفته توکلی، دفترچه راهنمای ثبت نام (دفترچه شماره 1) آزمون دکتری شامل شرایط ، ضوابط عمومی و اختصاصی، کدرشته های امتحانی در هریک از گروه های آزمایشی هفتگانه از ساعت 18 امروز، شنبه دوم آذرماه 92 بر روی سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

وی افزود: با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می گیرد بنابراین داوطلبان ضرورت دارد با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است به سایت اینترنتی سازمان سنجش مراجعه کرده و ضمن پرداخت مبلغ 315 هزار ریال به عنوان وجه ثبت نام شرکت در تنها کدرشته امتحانی انتخابی، نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

مشاورعالی سازمان سنجش تصریح کرد که پرداخت هزینه ثبت نام آ‍زمون دکتری سال 93 از ساعت 18 امروز، دوم آذرماه امکان پذیر است اما مهلت ثبت نام این آزمون از روز سه شنبه، پنجم آذرماه 92 آغاز می شود.

**توزیع کارت ورود به جلسه آزمون دکتری از 13 اسفند آغاز می شود

وی با بیان اینکه کارت ورود به جلسه آزمون دکتری نیمه متمرکز و برگ راهنمای مربوطه از روز سه شنبه، 13 اسفندماه 92 بر روی سایت سنجش قرار می گیرد، گفت: داوطلبان تا ساعت 24 روز پنج شنبه، 15 اسفندماه فرصت دارند با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش و وارد کردن اطلاعات درخواستی، ضمن مشاهده کارت ورود به جلسه آزمون خود از آن پرینت تهیه کنند.

توکلی خاطرنشان کرد: نتایج اولیه آزمون دکتری نیمه متمرکز به صورت کارنامه تنظیم شده و در دهه سوم فروردین ماه 93 از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

به گفته توکلی، انتخاب رشته برای مجازین نیز از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش در هفته اول اردیبهشت ماه 93 انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: فهرست اسامی معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت کدرشته محل های مربوط برای شرکت در مصاحبه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در نیمه دوم اردیبهشت ماه 93 بر روی سایت اینترنتی سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

مشاورعالی سازمان سنجش از انتشار اعلام نتایج نهایی آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 93 در نیمه اول شهریورماه آینده خبر داد.

.

مصاحبه دکتری راهنمای مصاحبه دکتری مراحل مصاحبه دکتری مصاحبه در دکتری

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

گرایش های رشته دکتری مهندسی هسته ای حذف نشد

اخبار روزنامه ها