راهکارهایی برای تغییر در کنکور دکتری و در نظر گرفتن ارتباط پایان نامه ارشد با رشته دکتری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   27 آذر 1392-18 December 2013بازدید 1154راهکارهایی برای تغییر در کنکور دکتری و در نظر گرفتن ارتباط پایان نامه ارشد با رشته دکتریجلسه 186 کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، به منظور بررسی نحوه برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری برگزار و گزارش مزایا و معایب این شیوه برگزاری آزمون دکتری توسط اعضا ارائه شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : خبرنگار مهر، در این گزارش و در بخش مربوط به مزایای به شیوه برگزاری آزمون غیر متمرکز به مواردی مانند تنظیم ظرفیت پذیرش بر اساس ظرفیت اساتید در هر دانشگاه، جذب دانشجویان توانمند، آزمون تشریحی و مصاحبه بر اساس استانداردهای علمی و... اشاره شده است.

در ادامه گزارش و در بخش مربوط به معایب آزمون غیر متمرکز به مواردی مانند امکان اعمال نظر اساتید، عدم نظارت بر صحت علمی و اجرایی آزمون‌ها، ایجاد هزینه برای داوطلبان و دانشگاه‌ها و... اشاره شده است.

در بخش مربوط به چرایی برگزاری آزمون نیمه متمرکز هم به موارد ذیل تأکید شده است:

توجه به اصل توزیع فرصت عادلانه ادامه تحصیلات تکمیلی، پاسخ‌دهی به تقاضای روز افزون برای تحصیل در مقطع دکتری، عدم امکان اعمال نظر برخی از اساتید، کاهش هزینه‌های برگزاری آزمون و جذب دانشجویان توانمند.

این گزارش با بررسی نتایج آزمون‌های متمرکز در سه سال گذشته و تأکید بر موفقیت این شیوه برگزاری آزمون، راهکارهایی برای بهبود این شیوه ارائه داده که اهم آنها به شرح ذیل است:

در نظر گرفتن ارتباط پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد با رشته مقطع دکتری در مصاحبه‌ علمی، توجه به ابعاد شخصیتی دانشجو و تعهد اخلاقی و لزوم همکاری با دانشگاه در امر پژوهش.

در ادامه رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به تشریح چرایی برگزاری آزمون به شیوه نیمه متمرکز پرداخت. دکتر ابراهیم خدایی در این زمینه افزود: روندهای متفاوت و مختلفی که در دانشگاه‌ها و بر اساس سلایق مختلف مدیریتی اعمال می‌شد، شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر آن داشت تا موضوع شفاف سازی در روند پذیرش را جدی بگیرد.

وی افزود: در پذیرش نیمه متمرکز تلاش شده تا همه ابعاد ضروری برای تحصیل در مقطع دکتری لحاظ شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: ما معتقدیم پذیرش باید در چارچوب مصوبات هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها انجام شود که پیشنهاد دانشجویان عمدتاً به تقسیم 50 درصد امتحان کتبی و 50 درصد مصاحبه است.

در ادامه جلسه اعضا پیشنهادهای خود را به شرح ذیل ارائه کردند:

تفکیک سنجش و پذیرش در راستای توجه به اختیارات دانشگاه‌ها، تدوین آیین نامه‌های عدالت محور و رعایت سهمیه‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی، لزوم تحصیل تمام وقت دانشجویان دکتری، توجه به خلاقیت‌های شخصی متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری، تفکیک ساز و کار پذیرش در رشته‌های دارای سابقه با رشته‌های جدید، در نظر گرفتن ویژگی های خاص برخی از رشته های میان رشته ای و رشته های علوم انسانی، توجه به مسئله محور بودن پایان نامه‌های دکتری و جدی گرفته شدن موضوع پژوهش در مقطع دکتری.دکترا دکتری تغییرات کنکور دکتری تغییرات کنکور دکترا دکترا93 دکتری93 کنکور دکتری93 کنکور دکترا93

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

اخبار روزنامه ها