جزئیات واگذاری موسسات آزاد به علمی کاربردی/ موسسات دانشگاه می‌شوند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   07 اردیبهشت 1390-27 April 2011بازدید 2256


معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی با تشریح آخرین وضعیت واگذاری موسسات آموزش عالی آزاد به این دانشگاه گفت: 110 موسسه آموزش عالی آزاد فعال به دانشگاه علمی کاربردی واگذار و در این انتقال حق قانونی این موسسات در نظر گرفته شده است.

رجبعلی برزویی درگفتگو با خبرنگار مهر درارتباط با روند واگذاری موسسات آموزش عالی آزاد به دانشگاه علمی کاربردی اظهار داشت: با توجه به پیشنهاد معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر واگذاری مسئولیت این موسسات، مقرر شد، 110 موسسه فعال بطور کامل به دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی واگذار شوند.

معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی به همسو بودن هدف موسسات آموزش عالی آزاد با این دانشگاه اشاره کرد و گفت: از آن جا که موسسات آموزش عالی آزاد همانند دانشگاه علمی کاربردی، آموزش های مهارتی را در راس برنامه های خود دارند، در حوزه ماموریت بسیار نزدیک به ماموریت های دانشگاه علمی کاربردی حرکت می کنند.

وی در خصوص ماموریت های دانشگاه علمی کاربردی اضافه کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی هم اکنون به سمت ماموریت اصلی خود یعنی آموزش های مهارتی و محیط کار گام بر می دارد و خود را متولی آموزش های عالی مهارتی در کشور می داند.

وی افزود: بنابراین، تلاش می کند تمام این نوع آموزش ها را هدفمند و ساماندهی کرده و متناسب با نیاز کشور توسعه یابد.

برزویی ادامه داد: دانشگاه علمی کاربردی برنامه ریزی لازم را بعمل آورده که در این انتقال حقوق قانونی این مؤسسات درنظر گرفته شود.

وی از ادامه ماموریت های پیشین تمام موسسات آموزش عالی آزاد بعد از واگذاری به دانشگاه علمی کاربردی نیز خبر داد و تاکید کرد: در این انتقال، تمام موسسات، فعالیت های پیشین خود را ادامه خواهند داد.

همکاری موسسات با دانشگاه علمی کاربردی در آموزشهای پودمانی

وی در خصوص حضور موسسسات آموزش عالی آزاد در دوره های جدید تک پودمان، اظهار داشت: دانشگاه علمی کاربردی برنامه ریزی کرده تا در مرحله نخست ارتقاء، این موسسات با شرایط تعریف شده دانشگاه وارد دوره های جدید تک پودمان شوند و در مراحل بعدی در صورتی که شرایط احراز دانشگاه را داشته باشند، تعدادی از موسسات توانمند در آموزش های پودمانی دانشگاه نیز همکاری کنند.

به گفته معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی، در این انتقال، نگاه ارتقاء برای فعالیت آموزشی این مؤسسات مدنظر خواهد بود.

راه اندازی مدیریت موسسات آموزش عالی آزاد در دانشگاه علمی کاربردی

برزویی از ایجاد یک مدیریت جدید در دانشگاه علمی کاربردی تحت عنوان مدیریت آموزش های عالی آزاد خبر داد و گفت:  به منظور عملیاتی کردن ماموریت های این موسسات، یک مدیریت جدید در دانشگاه تحت عنوان "مدیریت آموزش های عالی آزاد" شکل خواهد گرفت.

برزویی، هدفمند کردن تک پودمانها را نیز از دیگر برنامه های دانشگاه علمی کاربردی در راستای واگذاری موسسات آموزش آزاد دانست و افزود: به زودی به سمتی می رویم که آموزشهای تک پودمان را هدفمند کنیم.

وی اضافه کرد: این تک درس ها هم سو، هم وزن و هدفمند هستد که تشکیل یک پودمان را می دهند.

وی خاطرنشان کرد: آموزش تک پودمان های تخصصی که بطور جدی مورد نیاز دستگاه های اجرایی است، یکی از ماموریت های اصلی موسسات آموزش عالی آزاد توانمند به شمار می رود.

واگذاری تک پودمانها به موسسات آزاد

معاون دانشگاه علمی کاربردی گفت: مراکزی که شاخص های لازم را پیدا می کنند تک پودمانها را به آنان واگذار می کنیم به عبارت دیگر، در دوره های رسمی آموزش های پودمانی این مراکز را وارد خواهیم کرد.

وی افزود: مراکزی که شاخص های دانشگاه را از نظر فضا، مدرس و ساختارهای دیگر داشته باشند در این تعریف قرار می گیرند.

معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی از زمان اجرایی شدن خبر داد و گفت: این طرح در نخستین فرصت اجرایی می شود و ممکن است در نخستین پذیرش های پودمانی از جمله دوره های پودمانی کاردانی به کارشناسی و پودمانی کارشناسی ناپیوسته که از مهرماه آغاز می شود، اجرا شود.


واگذاری موسسات آزاد به علمی کاربردی

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

۳ دوره مشترک ارشد دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های روسی برگزار می شود

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها