دانشگاه‌هاي مادر و مهم كشور انتخاب شدند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   15 بهمن 1386-04 February 2008بازدید 1971دانشگاه‌هاي مادر و مهم كشور انتخاب شدند

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اعلام كرد: دانشگاه‌هاي مادر و مهم دولتي كشور شناسايي و انتخاب شدند.

 دكتر حسن خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: براساس بند «ز» ماده 50 قانون برنامه چهارم، وزارت علوم مكلف بود به منظور ارتقاي توانمندي دانشگاههاي مادر و مهم دولتي كشور در زمينه‌هاي آموزشي و پژوهشي در مقايسه با دانشگاههاي معتبر بين‌المللي، برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام و طرحي تهيه و جهت تصويب به هيات دولت ارايه كند كه وزارت علوم در مرحله اول براساس مدلها و شاخصهايي، هشت دانشگاه مادر و مهم دولتي كشور را شناسايي و انتخاب كرد.
وي گفت:‌ بر اين اساس ابتدا از دانشگاه‌هاي بزرگ كشور خواسته شد برنامه‌هاي راهبردي و جامع خود براي ارتقاي علمي و همچنين مطالبات و انتظارت خود از وزارت علوم را ارايه كنند تا مورد بررسي قرار گيرد. وي با بيان اينكه بر اساس اين طرح بايد دانشگاه‌هايي انتخاب مي‌شدند كه داراي شاخص‌هاي علمي نزديك به هم بودند، تصريح كرد: در اين راستا 5 مدل مختلف براي شناسايي هشت دانشگاه مادر تعيين شد و دانشگاهها براساس اين مدلها مورد بررسي قرار گرفتند. معاون وزيرعلوم يكي از اين مدلهاي پنجگانه را هرم هيات علمي ، نسبت استاد به دانشجو و هرم تحصيلات تكميلي بيان كرد و گفت:‌ دسته‌بندي دانشگاه‌ها بر اساس شاخصهاي آموزشي و پژوهشي، شاخصهاي دانشگاه‌هاي برتر جهان اسلام، شاخص مبتني بر تعداد مقالات نمايه شده در مجلات معتبر بين‌المللي، مجموع توليدات و مقالات علمي اعم از نمايه شده در مجلات بين‌المللي و يا داخلي و تعداد قطب‌هاي علمي از ديگر مدلها بود.

به گفته دكتر خالقي، بر اساس هر يك از اين مدلها 15 دانشگاه برتر انتخاب شدند و در نهايت هشت دانشگاه مادر و فراملي كه در كليه ليست‌هاي 15 تايي مشترك بوده و در راس قرار داشتند تعيين شدند. دكتر خالقي ادامه داد: اسامي دانشگاه‌هاي مادر و فراملي كشور به ترتيب حروف الفبا شامل دانشگاه‌هاي تربيت مدرس، تهران، شهيد بهشتي، شيراز، صنعتي اصفهان، صنعتي اميركبير، صنعتي شريف و علم و صنعت ايران است.

 وي با بيان اينكه براي هر يك از اين دانشگاه‌ها متناسب با شاخصها و استانداردهاي بين المللي، ماموريتهاي ويژه‌اي طراحي خواهد شد، گفت: اين دانشگاه‌ها بايد در جهت ارتقاي جايگاه علمي بين المللي كشور در سطح دنيا فعاليت كنند، البته متناسب با اين ماموريت‌ها اعتبارات ويژه‌اي به آنان تخصيص مي‌يابد و توجهات و حمايت‌هاي لازم نيز از سوي وزارت علوم از آنها مي‌شود.

دكتر خالقي با بيان اينكه اين طرح از سال آينده فعال مي‌شود، گفت: اين طرح به همت معاونت‌ آموزشي وزارت علوم و همكاري معاونت پژوهشي وزارتخانه و موسسه پژوهش و برنامه ريزي آموزش عالي تهيه شد و به تاييد وزير علوم نيز رسيده است. معاون آموزشي وزارت علوم در خاتمه با اشاره به نظارت دايم وزارت علوم بر روند اجرايي اين طرح از سوي دانشگاههاي منتخب، خاطرنشان كرد: اسامي اين دانشگاهها قابل تغيير است و در ارزيابي سالهاي آينده در صورت ضعف و عدم فعاليت مورد انتظار هر يك از دانشگاهها، احتمال جايگزيني آنها با ساير دانشگاه‌ها وجود دارد.دانشگاه‌هاي مادر مجلات بين‌المللي صنعتي شريف

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

۳ دوره مشترک ارشد دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های روسی برگزار می شود

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها