ضابطه مند شدن ظرفیتهای خالی در زیرنظامهای آموزش عالی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   20 آبان 1391-10 November 2012بازدید 1226ضابطه مند شدن ظرفیتهای خالی در زیرنظامهای آموزش عالی

مدیر کل گسترش وزارت علوم از تشکیل کمیته ای به منظور ضابطه مند شدن ظرفیتهای خالی در زیرنظامهای آموزش عالی خبر داد و به تمهیداتی که لازم است برای حذف کنکور در مقاطع کاردانی و کارشناسی اندیشیده شود، اشاره کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از مهر، ابوالفضل حسنی  اظهار داشت: در حال حاضر بین 450 تا 500 هزار صندلی خالی در کل زیرنظامهای آموزش عالی شناسایی شده که لازم است در شورای گسترش وزارت علوم این صندلیها با قدری درایت بررسی شوند.
وی ادامه داد: به هر حال می دانیم که در دانشگاههای غیردولتی و در برخی واحدهای دانشگاه آزاد مشکلات عظیمی به وجود آمده و به عنوان مثال در بعضی از این واحد به علت نبود دانشجو تنها یک طبقه از واحدها فعال است و طبقات دیگر تعطیل هستند.

حسنی در این باره اعلام کرد: وزارت علوم کمیته ای به نام برررسی تعیین سهم زیرنظامها به ریاست مدیر کل گسترش آموزش عالی تشکیل داد و این کمیته موظف است نشستی با روسای زیرنظامها یا نمایندگان تام الاختیارشان به منظور سهم هریک از این زیرنظامها برای سال آینده برگزار کند.

مدیر کل گسترش وزارت علوم با بیان اینکه از ابتدای فعالیتش در دفتر گسترش پذیرش دانشجو در غیردولتیها بین 25 تا 30 هزار نفر بود اما هم اکنون این ظرفیت با اعمال روشهایی به 55 هزار دانشجو رسیده است، اظهار داشت: وزارت علوم برنامه دارد که در صورت توسعه هدفمند سهم هر کدام از زیرنظامها در پذیرش دانشجو مشخص شود و باید برای نظام آموزش کشور با رشد غیرانتفاعیها فرصت ایجاد کرد اما این فرصت الان تبدیل به تهدید شده در حالیکه با رشد دانشگاههای غیرانتفاعی لازم است از آنان حمایت کرد.


وی با اشاره به اندیشیدن تمهیدات لازم در حذف کنکور کاردانی و کارشناسی همچنین انباشته نشدن صندلی خالی در واحدهای دور از مرکز، گفت: برای استفاده از صندلیهای خالی در حذف کنکور باید از شیوه نامه ای استفاده شود چون اگر کنکور حذف شود و کاردانیهای ما مراکز نزدیک به تهران یا داخل تهران را انتخاب کردند سایر واحدها در نقاطی مثل شهر نور در شمال کشور خالی می مانند.

حسنی خاطرنشان کرد که در هفته جاری جلسه این کمیته با روسای زیرنظامها برگزار خواهد شد.

پیش از این نیز رضا عامری سرپرست مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم حداقل یک ظرفیت 500 هزار نفری در آموزش عالی برای همه زیرنظامها از جمله کاردانی و کارشناسی خالی خواهد ماند.


ظرفیتهای خالی زیرنظام آموزش عالی

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

تصویب آیین نامه مناطق آموزشی 10 گانه

اخبار روزنامه ها