ضرورت کاهش هزینه‌های شخصی دانشجویان در آموزش عالی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   10 اردیبهشت 1392-30 April 2013بازدید 868
ضرورت کاهش هزینه‌های شخصی دانشجویان در آموزش عالی


رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: تأمین هزینه‌های آموزش وظیفه دولت است ولی در کشور ما در حوزه آموزش و حوزه سلامت بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را مردم بر عهده دارند که لازم است برای اصلاح این وضع اقدامی اصولی صورت گیرد.پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سیدصادق واعظ زاده، رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دیدار با آیت الله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز از این شهر به عنوان یک پایگاه مذهبی برجسته در ایران اسلامی یاد کرد که به برکت بارگاه ملکوتی حضرت شاهچراغ و بزرگان ادب فارسی، مرکز نشر معارف و فرهنگ و ادب در سراسر جهان شده است.

وی با اشاره به قدمت حوزه علمیه در استان فارس و توسعه آن در کنار دانشگاه‌ها به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی، گفت: نقش روحانیت این استان فراتر از محدوده جغرافیایی استان سرمایه‌ای برای کل کشور به ویژه جنوب ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

رئیس پیشین بنیاد ملی نخبگان با اشاره به وجود دانشگاه‌های متعدد در این استان بر ضرورت تعمیق ارتباط و همفکری و همدلی دانشگاهیان و دانشجویان با روحانیت تاکید کرد.

وی رشد چشمگیر علمی و فناوری کشور در سال‌های اخیر را از برکات و معجزات انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: با وجود پیشرفت‌های علمی چشمگیر کشور که مرهون توجه ویژه به علم و دانش است، هنوز مشکلات و کاستی‌هایی بخصوص در حوزه آموزش عالی کشور وجود دارد از جمله هزینه‌های سنگینی که برای تحصیل در دانشگاه‌ها به خانواده‌ها در بسیاری از دهک‌های پایین تحمیل می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: تأمین هزینه‌های آموزش، سلامت و تحقق رفاه عمومی وظیفه دولت در تمام کشورهاست که در کشور ما در حوزه آموزش و حوزه سلامت بخش قابل توجهی از هزینه‌ها بر عهده مردم است که لازم است برای اصلاح این وضع اقدامی اصولی صورت گیرد.

در ادامه این دیدار آیت الله ایمانی، امام جمعه شیراز نیز اظهار داشت: موقعیت ویژه استان فارس توفیق خدمت بیشتر برای مسئولان استان فراهم کرده است به طوری که مجموعه‌ای که در استان فارس به ویژه شیراز کنار هم قرار گرفته‌اند در جای دیگری از کشور نداریم.

وی با اشاره به گسترش فزاینده مراکز علمی و دانشگاهی در استان فارس گفت: استان فارس از لحاظ نخبه‌پروری و شمار نخبگان در رتبه دوم کشور قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس تصریح کرد: توجه به علم و علم‌آموزی در اسلام به حدی است که در روایات و احادیث ما مرتبه کسب علم از خواندن ادعیه و احیای شب قدر بالاتر است. بزرگان علمی ما مانند علامه حلی و علامه طباطبایی تمام وقت خود را صرف علم و آموزش و تدوین کتاب‌های اسلامی کرده‌اند و حتی در سفر و طی مسیر از نوشتن بازنمانده‌اند.

آیت الله ایمانی با اشاره به حضور خود در دانشگاه شیراز از اوایل انقلاب اظهار داشت: عمده دانشجویانی که در گذشته به دانشگاه شیراز راه می‌یافتند از طبقات مرفه اجتماع بودند و مستضعفان در این دانشگاه جایی نداشتند اما به برکت انقلاب اسلامی و گسترش دانشگاه‌ها امکان دسترسی تمام اقشار به آموزش عالی فراهم شده است.


مصوبات آموزش عالی آموزش عالی

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

۳ دوره مشترک ارشد دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های روسی برگزار می شود

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها