زمان آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   10 شهریور 1392-01 September 2013بازدید 1265 زمان آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌هاترم‌های اول و دوم دانشگاه‌ها متوازن نیست، یکی از موانع برقراری توزان بین ۲ نیمسال تحصیلی اعلام نتایج نهایی کنکور در اواخر شهریور است، ولی مسئولان وزارت علوم تصمیم گرفته‌اند تا سال‌تحصیلی ۹۳-۹۲ دانشگاه‌ها را از نیمه‌شهریور شروع کنند.

مدت زمان ترم دوم تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در مقایسه با ترم اول کمتر است و معمولا نیمسال دوم تحصیلی از یک سو با فاصله قابل توجهی از ترم اول شروع می‌شود و‌ از دیگر سو کلاس‌ها از چند روز پیش از عید نوروز و فروردین‌ماه معمولا ‌ چندان رسمیت ندارد البته این حالت از نیمه خرداد به بعد هم اتفاق می‌افتد. در همین زمینه مدیرکل شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی، گفت:

هفته سوم شهریورماه یعنی 16شهریور زمان آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌های کشور است و تقویم آموزشی جدید به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. سعید قدیمی درباره زمان آغاز امتحانات پایان نیمسال نخست، گفت: تقویم آموزشی دانشگاه‌ها، کاملاً به‌روز است و این تقویم برای 361روز سال تقسیم شده است. 2هفته برای ایام امتحانات، 2هفته تعطیلات بین 2ترم است و 50درصد از کلاس‌های ترم دوم را می‌توانیم تا پیش از پایان سال شمسی برگزار کنیم و امتحانات میان ترم‌‌ نیمسال دوم هم در اسفند‌ماه شروع خواهند شد. به‌گفته این مقام مسئول وزارت علوم، تمام دانشگاه‌های کشور ازجمله غیردولتی‌ها و آزاد اسلامی ملزم هستند از تقویم آموزشی اعلام‌شده تبعیت کنند.

عزمی که جزم نشد

مسئولان وزارت علوم با وجود تلاش طی سال‌های اخیر موفق نشدند که بین ترم اول و دوم دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به لحاظ زمانی تعادل ایجاد کنند، ‌برای مثال در مرداد90 سعید قدیمی، مدیرکل شورای برنامه ریزی وزارت علوم گفت: شورای مدیران وزارت علوم تصویب کرده که سال تحصیلی 91-90 دانشگاه‌ها از 2هفته قبل از مهرماه و تقریباً از نیمه شهریور آغاز شود.

این تصمیم اما در سال تحصیلی 91-90 اجرا نشد و دانشگاه‌ها طبق سنوات گذشته عمل کردند، شهریور سال91 نیز معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند کلاس‌های درس را از 18شهریور شروع کنند، گفت: درصورت غیبت دانشجویان، براساس ضوابط آموزشی با غایبان برخورد می‌شود و ‌حضور نیافتن دانشجویان در کلاس درس غیبت محسوب می‌شود.

ابلاغ بخشنامه

چندی پیش معاون آموزشی وزیر سابق علوم طی بخشنامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعلام کرد که برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها باید به‌نحوی انجام شود که دست‌کم 2هفته کلاس درس نیمسال اول تحصیلی در شهریورماه و همچنین بخش قابل‌توجهی از نیمسال دوم تحصیلی نیز در بهمن‌ماه و اسفندماه برگزارشود.

براساس ابلاغ نادری‌منش، نیمسال جدید تحصیلی از نیمه شهریورماه92 آغازمی‌شود و در 5 دی پایان می‌یابد و امتحانات پایان نیمسال نخست هم از 7 تا 19 دی‌ماه برگزار خواهد شد، همچنین، نیمسال دوم تحصیلی از 5 بهمن آغاز می‌شود و 13خرداد 93 پایان می‌یابد و امتحانات پایان نیمسال دوم هم در روزهای 17 تا 29 خردادماه برگزار می‌شود. امسال هم داستان تکراری بازگشایی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور از نیمه شهریور با هدف متعادل شدن زمان ترم اول و دوم از چندی پیش کلید خورده است.

امسال اما براساس اعلام رئیس سازمان سنجش نتایج کنکور 21شهریور اعلام می‌شود که یک هفته پس از آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌هاست، ساماندهی دانشجویان ورودی جدید دست‌کم یک هفته طول می‌کشد و بدین‌ترتیب بازهم آغاز سال تحصیلی از مهر خواهد بود. شروع سال تحصیلی از نیمه شهریور هنگامی موضوعیت پیدا می‌کند که نتایج نهایی کنکور هفته اول شهریور اعلام شود.


زمان آغاز سال تحصیلی آغاز سال تحصیلی دانشگاهها زمان شروع کلاسهای دانشگاهی

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

تصویب آیین نامه مناطق آموزشی 10 گانه

اخبار روزنامه ها