بازگرداندن زیرنظام های آموزش عالی به ماموریت های اصلی خود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   08 آذر 1392-29 November 2013بازدید 477 بازگرداندن زیرنظام های آموزش عالی به ماموریت های اصلی خود

مدیرکل گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: برنامه ما این است که زیرنظام های مختلف آموزش عالی همچون پیام نور، جامع علمی کاربردی و پردیس های خودگردان دانشگاه ها به سمت ماموریت های اصلی خود بازگردند.به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : «سید حسین حسینی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: گسترش کمی آموزش عالی در سال های گذشته بسیار خوب بوده اما چنانچه این گسترش با استنانداردها و شاخص های کیفی، همراه نباشد نه تنها یک فرصت نیست بلکه به یک تهدید برای آموزش عالی تبدیل خواهد شد.

وی ورود فارغ التحصیلان فاقد کارآیی لازم به جامعه را از عواقب بی توجهی به شاخص های کیفی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برشمرد.

حسینی با بیان اینکه توسعه کیفی آموزش عالی، موضوعی نیست که به سادگی قابل اصلاح باشد، گفت: در بررسی شاخص های کیفی زیرنظام های آموزش عالی باید به مباحث مختلف همچون کیفیت آموزش، تعداد اعضای هیات علمی، زیرساخت ها و امکانات به ویژه در رشته هایی که نیازمند تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی هستند توجه کرد.

وی به حساسیت مضاعف مقوله کیفیت در دوره های تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و بیان داشت: به عنوان مثال اگر در یک کلاس درس شاهد حضور 70 تا 80 دانشجوی کارشناسی ارشد هستیم به این معناست که در این مرکز دانشگاهی، در مفاهیم اولیه آموزش هم مشکل داریم.

مدیرکل گسترش آموزش عالی تاکید کرد: دوره کارشناسی ارشد به عنوان یک مقطع تحصیلات تکمیلی به الزامات خاصی نیاز دارد که متاسفانه در خیلی جاها مورد توجه قرار نمی گیرد.

وی یادآور شد: عدم رعایت شاخص های کیفی در دوره های کارشناسی ارشد، به یک زیرنظام آموزش عالی محدود نمی شود و در دانشگاه های دولتی نیز مشاهده می شود اما در زیرنظام هایی مانند دانشگاه آزاد و پیام نور بیشتر به چشم می آید.

حسینی ترمیم کاستی ها و تقویت کیفیت آموزش عالی در زیرنظام های مختلف و بازگشت آنها به ماموریت ها و وظایف ذاتی شان را نیازمند یک دوره زمانی دو تا سه ساله دانست.


زیرنظام های آموزش عالی زیرنظام های آموزش عالی در ماموریت خود مصوبات آموزش عالی آموزش عالی

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

۳ دوره مشترک ارشد دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های روسی برگزار می شود

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها