کاهش شرط سنی در انتخاب مدیر گروه‌های دانشگاه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   08 دی 1392-29 December 2013بازدید 605کاهش شرط سنی در انتخاب مدیر گروه‌های دانشگاه

یک استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران خواستار کاهش شرط سنی برای انتخاب مدیران گروه دانشگاه شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:  سرویس دانشگاهی ایسنا،‌ استاد بهادری در میزگرد اساتید پیشکسوت در راستای اصلاح دستورالعمل فرآیند پیشنهاد مدیران گروههای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:‌ استخوان‌بندی دانشکده و دانشگاه گروه است و انتخاب فرد شایسته به عنوان مدیر گروه ضرورت دارد. در مورد رییس دانشکده، روش انتخاب بسیار خوب بود و ما هم همان روش را پیشنهاد کرده بودیم.

وی با تقدیر از اقدام رییس دانشگاه در جلب مشارکت اعضای هیات علمی در جریان تصمیم‌گیری‌ها همچنین افزود: ما در سال‌های 82 تا 85 در مورد ساختار دانشگاه برنامه‌ای نوشتیم. تقریباً همانند همین پیش‌نویس است. در این پیش‌نویس تلاش شده است تا تعیین مدیران گروه‌های آموزشی، طی فرآیندی نظام‌مند، با توجه به نظرات مشورتی اعضای هیات علمی گروه مربوطه انجام شود و از میان افراد واجد شرایط و پس از بررسی برنامه‌های پیشنهادی ایشان انتخاب صحیح صورت گیرد.

به گفته وی، دو برنامه پیشین هیچ‌کدام مقبولیت نداشت اینکه افراد دو نفر را انتخاب کنند، خوب از آب در نیامد. دومی هم که رییس دانشگاه، یک نفر را به عنوان مدیر گروه انتخاب می‌کرد، مقبول نبود و هر دو مدل هیچ جای دنیا وجود ندارد.

این استاد پیشکسوت در بیان پیشنهادات خود در این زمینه با تاکید بر پروسه نظرخواهی، گفت:براین اساس باید نامه‌ای به اعضای گروه نوشته شود و شرایط مدیریت گروه در آن نامه نوشته شود و پس از آن افرادی که مایل هستند کاندیدا شوند و به کمیته منتخب وارد شوند. در پیشنهاد ما کمیته منتخب از خود مجمع عمومی گروه است. ولی در اینجا کمیته منتخب، مخلوطی از افراد حقیقی و حقوقی است. یعنی تعدادی از آنها مسئولین دانشگاه هستند و تعدادی از آنها را رییس دانشگاه از میان اساتید انتخاب می‌کند. بعد با سه یا پنج تن از افراد که بیشترین رأی را آورده‌اند، مصاحبه می‌شود و آنها برنامه‌هایشان را ارائه می‌دهند تا نهایتاً یک نفر از آنها انتخاب شود.

دکتر بهادری همچنین پیشنهاد کرد برای بهبود دستورالعمل مذکور، مربوط به سن مدیر گروه است. در این دستورالعمل، برای انتخاب مدیر گروه، حداکثر سن 68 سال در نظر گرفته شده است که به نظرم برای مدیر گروه زیاد است و لازم است تا به 65 سال تقلیل پیدا کند.

به گفته این استاد پیشکسوت، همچنین در صورتی که فرد شایسته‌ای در گروه نباشد، الزامی برای انتخاب مدیر گروه از میان اعضای گروه نباشد.در این موارد می‌توانیم از افراد گروه‌های دیگر و حتی دانشکده‌های دیگر استفاده کنیم. حتی می‌توان از طریق آگهی در روزنامه هم اقدام کرد. همچنین در شرایطی که فرد مناسبی پیدا نشود، برای یک دوره می‌توان از اساتید بازنشسته استفاده کرد.


مدیر گروه در دانشگاهها مدیر گروه مدیر گروه چیست؟

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

تصویب آیین نامه مناطق آموزشی 10 گانه

اخبار روزنامه ها