300 دانشجوی ايرانی و تاجيكی در دانشگاه‌های تهران و دوشنبه بورسيه مي‌شوند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / بورسیهارسال شده در   23 اردیبهشت 1390-13 May 2011بازدید 3265


300 دانشجوي ايرانی و تاجيكی در دانشگاه‌های تهران و دوشنبه بورسيه مي‌شوند

پرتال دانشگاهی کشور : بر اساس يادداشت تفاهمي كه ميان وزارت معارف تاجيكستان و وزارت علوم ايران به امضا رسيد، 250 دانشجوي تاجيك در دانشگاه‌هاي ايران و 50 دانشجوي ايراني در دانشگاه‌هاي تاجيكستان بورسيه مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در دوشنبه، معاون وزير علوم جمهوري اسلامي ايران و وزير معارف (آموزش و پرورش و آموزش عالي) تاجيكستان، يادداشت‌تفاهم همكاري علمي آموزشي 2 جانبه‌اي را امروز در شهر دوشنبه پايتخت تاجيكستان امضا كردند.
اين سند همكاري، از سوي "حسين نادر منش " معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري جمهوري اسلامي ايران و "فرهاد رحيم‌اف " معاون اول وزير معارف (آموزش و پرورش) تاجيكستان در محل اين وزارتخانه در شهر دوشنبه به امضا رسيد.

* اعلام آمادگي تهران براي مساعدت علمي به كشور هم‌زبان تاجيكستان

معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري جمهوري اسلامي ايران، پس از امضاي اين يادداشت‌ تفاهم، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دوشنبه گفت: مقامات و مردم ايران علاقه خاصي به تاجيكستان و مردم اين كشور فارسي زبان دارند و به همين دليل، تهران آماده است تا در همه زمينه‌ها به اين كشور هم‌زبان و هم‌فرهنگ خود كمك كند.
نادرمنش ابراز اميدواري كرد كه ايران بتواند در چارچوب همكاري‌هاي 2 جانبه با تاجيكستان، بويژه در زمينه مسائل آموزشي و فرهنگي، با افزايش سطح همكاري‌ها، به ارتقاء سطح تكنولوژي آموزشي در تاجيكستان كمك كند.
وي افزود: بر اساس يادداشت‌تفاهمي كه امروز به امضا رسيد، جمهوري اسلامي ايران، 250 بورسيه براي دانشجويان تاجيك در دانشگاه‌هاي ايران، و تاجيكستان نيز 50 بورسيه براي دانشجويان ايراني در دانشگاه‌هاي تاجيكستان تخصيص داد‌ه‌اند.
نادرمنش تصريح كرد: در چارچوب بازديد هيات وزارت علوم جمهوري اسلامي ايران از تاجيكستان، گفت‌وگوهايي با مقامات عالي رتبه اين كشور از جمله، وزير معارف (آموزش پرورش) و معاونين اين وزارت خانه و روساي دانشگاه‌هاي عالي دوشنبه انجام شد كه در جريان آنها مسائل مربوط به تقويت همكاري‌هاي 2 كشور در زمينه آموزش و پرورش و آموزش عالي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

* مناسبات علمي و آموزشي تهران و دوشنبه گسترش مي يابد

معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري جمهوري اسلامي ايران خاطرنشان كرد: در اين راستا همچنين درباره تحكيم همكاري‌ها در زمينه ايجاد شعب مراكز آموزش عالي ايران در تاجيكستان گفت‌وگو شد و مقرر شد تا در آينده نزديك مقدمات قانوني اين كار مهم فراهم شود و ما اميدواريم كه فراهم شدن اين مقدمات، به توسعه هرچه بيشتر روابط فرهنگي 2 كشور كمك كند.
معاون وزير علوم كشورمان از آمادگي و علاقه مندي ايران براي اختصاص بخشي از ظرفيت‌هاي فراملي بخش آموزش عالي كشورمان، به علاقمندان و جوانان تاجيكستان به عنوان كشور هم‌زبان خبر داد.

* تبادل هيات‌هاي علمي به رشد همكاري‌ها كمك مي‌كند

"فرهاد رحيم‌اف " معاون وزير معارف تاجيكستان نيز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، همكاري‌هاي كشورش با جمهوري اسلامي ايران در تمامي زمينه‌ها را مثبت ارزيابي كرد و افزود: روابط تاجيكستان و ايران طي سال‌هاي اخير، گسترش قابل توجهي داشته است و سفرها و بازديد رسمي هيات‌هاي عالي رتبه ايران و تاجيكستان از كشورهاي يكديگر دليل آشكاري بر اين مدعا است.
رحيم‌اف گفت: هيات ايراني كه از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اين كشور به از تاجيكستان سفر كرده‌اند، در اين سفر از دانشگاه‌هاي مهم كشور بازديد كرده و با شرايط تحصيل و چگونگي زندگي دانشجويان تاجيك و ايراني در اين دانشگاه‌ها آشنا شدند.
وي در ادامه خواستار گسترش و افزايش سفرهاي هيات‌هاي 2 كشور به تهران و دوشنبه شد و افزود: بازديد هيات‌هاي عالي رتبه و رسمي وزارت‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري و آموزش پرورش جمهوري اسلامي ايران و وزارت معارف تاجيكستان به كشورهاي يكديگر، كمك قابل توجهي به رشد همكاري‌هاي 2 كشور برادر در بخش‌هاي مختلف علمي خواهد كرد.

* تاجيكستان علاقه‌مند استقاده از تجارب ايران در زمينه تربيت متخصصان است

معاون وزير معارف تاجيكستان خاطرنشان كرد: جمهوري اسلامي ايران در زمينه تعليم و آموزش كارشناسان و تربيت متخصصان در تمامي زمينه‌ها داراي تجربه كافي است و به همين دليل تاجيكستان كه تنها 20 سال از استقلال آن مي‌گذرد، علاقمند به استفاده از تجربيات برادران ايراني خود در اين زمينه است.
رحيم‌اف ضمن عالي ارزيابي كردن سطح آموزش و تحصيل در دانشگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران، اظهار داشت: وزارت معارف تاجيكستان، از اقدام طرف ايراني در زمينه تخصيص 250 بورسيه براي دانشجويان تاجيك، بسيار خوشحال است و از اين تصميم برادران ايراني خود تقدير مي‌كند.
معاون وزير معارف تاجيكستان در پايان گفت: تقويت روابط تاجيكستان و ايران در زمينه آموزش و پرورش و آموزش عالي، به گسترش همكاري، دوستي، برادري 2 كشور هم‌زبان مساعدت خواهد كرد و دوشنبه و تهران با درك اين موضوع كه آينده مناسبات تاجيكستان و ايران، به جوانان 2 كشور وابسته است، در تلاشند تا شرايط مساعدي را براي جوانان 2 كشور در جهت شناخت ارزش‌هاي ملي كشورهاي يكديگر فراهم كنند كه تخصيص بورسيه‌ها در دانشگاه‌هاي تاجيكستان و ايران، اين زمينه‌ را فراهم خواهد كرد.


300 دانشجوی ايرانی تاجيكی دانشگاه‌های تهران دوشنبه بورسيه مي‌شوند
اخبار روزنامه ها