آمادگي وزارت علوم براي اعطاي 300 بورس بلندمدت خارج از كشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / بورسیهارسال شده در   21 خرداد 1390-11 June 2011بازدید 5359


'حسن مسلمي نائيني' روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: در سال گذشته نيز با اينكه آمادگي اعزام 200 نفر براي بورس هاي بلندمدت را داشتيم اما تنها تعداد 129 نفر به اين بورس ها اعزام شدند.
مديركل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم، تحقيقات و فناوري آمار اعطاي بورس هاي كوتاه مدت شش ماهه خارج به دانشجويان ايراني در سال 88 را 400 نفر و اين آمار در سال 89را بيش از 700 نفر عنوان كرد و با اندك خواندن ميزان اين بورس ها، ابراز اميدواري كرد با سهميه هايي كه از طرف وزارت علوم در اختيار دانشگاهها قرار داده شده است اين آمار در سال جاري، حداقل به 900 نفر برسد.
مسلمي درباره علت تكميل نشدن ظرفيت بورس خارج وزارت علوم توضيح داد:برخي از دانشجويان نسبت به تحصيل در خارج از كشور اطلاعات لازم ندارند و ممكن است برخي محدوديت ها از جمله اينكه نمي توانند از همه دانشگاههاي خارجي، پذيرش بگيرند آنها را از گرفتن بورسيه منصرف كند.
وي يادآور شد: وزارت علوم برمبناي ضوابط و مقررات موجود از افرادي كه بورس دريافت مي كنند يك سري تعهدات خاص مي گيرد كه ممكن است برخي از دانشجويان، مايل به دادن تعهد نباشند و در نتيجه از بورس شدن، استقبال نكنند.
مديركل بورس وزارت علوم با يادآوري اينكه نداشتن اطلاعات لازم و وجود ابهام درمورد ادامه تحصيل در كشورهاي خارجي، يكي از دلايل ترديد برخي دانشجويان براي گرفتن بورس خارج به شمار مي رود گفت: وزارت علوم با هدف شفاف سازي و ايجاد ذهنيت صحيح براي متقاضيان دريافت بورس، براي نخستين بار اقدام به برگزاري يك جلسه توجيهي در اسفندماه 89 كرد كه در اين جلسه با حضور مسوولان فرهنگي، كنسولي، علمي و آموزش عالي به پرسش هاي شركت كنندگان پيرامون مسايل مختلف از جمله اولويت هاي فناوري كشور، راهكارهاي مقابله با مشكلات و آسيب هاي روحي و اجتماعي در خارج و استفاده از ظرفيت هاي موجود در محيط هاي علمي داخل و خارج كشور پاسخ داده شد.
مديركل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم، تحقيقات و فناوري زمان آغاز فرآيند ثبت نام دانشجويان متقاضي دريافت بورس خارج سال 1391 وزارت علوم را از آبان ماه امسال عنوان كرد.


بورس بلندمدت خارج از كشور
اخبار روزنامه ها