اعطای بورسیه بين‌المللی دانشگاه تهران به زنان مسلمان محروم از تحصيل

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / بورسیهارسال شده در   08 تیر 1390-29 June 2011بازدید 1973


اعطای بورسیه بين‌المللی دانشگاه تهران به زنان مسلمان محروم از تحصيل


پرتال دانشگاهی کشور : دانشگاه تهران در سالگرد شهادت مروه شربيني زن مسلمان مصري تبار که در ماه جولاي 2009 در شهر درسدن آلمان توسط يک نژاد پرست در جريان برگزاري جلسه دادگاه به شهادت رسيد، بورسيه بين‌المللي «مروه شربيني» را به زنان مسلماني که به دليل رعايت حجاب اسلامي مورد اذيت و آزار دولت‌هاي مختلف قرار مي‌گيرند، اعطا مي‌كند.
به گزارش ايسنا، دانشگاه تهران ضمن محکوم کردن محدوديت‌هاي اعمال شده بر پوشش اسلامي توسط برخي دولت‌هاي غربي که مخالف اصول و ارزش‌هاي انساني و نشانه‌اي از گسترش فضاي تنفر از اقليت‌هاي نژادي مي‌باشد، اعطاي بورسيه به زنان مسلمان قرباني اذيت و آزار ديني به عنوان سمبل حمايت جامعه اسلامي ايران از آميزه‌هاي اعتقادي ارزيابي مي‌کند و بر اين اعتقاد است که نقض آزادي‌هاي ديني و پروژه اسلام ستيزي در حقيقت نقض آشکار اصول حقوق بشري و آزادي‌هاي مذهبي است.

از جمله اهداف بورسيه شامل تشويق دانش پژوهاني که به دليل رعايت اصول ديني مورد اذيت و آزار قرار مي‌گيرند، ايجاد بستر مناسب براي جذب دانشجويان و محققان اسلامي، تعامل و گفتگو ميان دانش پژوهان اسلامي جهت رفع تبعيض‌هاي اعتقادي و حمايت از قربانيان تبعيض‌هاي نژاد پرستي است. همچنين سياست‌هاي اين بحث شامل شناسايي، جذب و پرورش استعدادهايي که در کشورهاي مختلف غربي مورد اذيت و آزار ديني قرار مي‌گيرند و حمايت‌هاي مادي و معنوي از زنان مظلومي که عليرغم همه فشارها همچنان به اصول اعتقادي خود پايبندند، است. اين بورسيه متعلق به بانوان مسلمان مهاجر و ساکن خارج از کشور مي‌باشد و همچنين اين بورسيه به کساني در سطح جهان به دليل رعايت ارزش‌هاي اسلامي و مذهبي از تحصيل محروم شده‌اند، تعلق مي‌گيرد. دبيرخانه بورسيه بين‌المللی شهيده مروه شربينی دانشگاه تهران همه ساله براساس بررسي‌هاي به عمل آمده نسبت به شناسايي افراد واجد شرايط و اعطاي بورسيه تحصيلي اقدام مي‌نمايد.


اعطای بورسیه بين‌المللی دانشگاه تهران زنان مسلمان محروم از تحصيل
اخبار روزنامه ها