1000 نخبه برتر می توانند در بورسیه دکتری بدون کنکور در دانشگاه های برتر دنیا تحصیل کنند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / بورسیهارسال شده در   25 فروردین 1391-13 April 2012بازدید 6339
1000 نخبه برتر می توانند در بورسیه دکتری بدون کنکور در دانشگاه های برتر دنیا تحصیل کنندبه گزارش ایرنا حسن حسینی عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران در شیراز افزود: طبق مصوبه جدید شورای عالی فرهنگی انقلاب اسلامی، افراد برتر کنکور زیر پوشش بنیاد نخبگان قرار می‌گیرند که بر این اساس در حوزه تجربی و انسانی 100 درصد و در علوم ریاضی 50 در صد افزایش سهمیه داشته است.
وی گفت:نخبگان در هیات علمی به عنوان استادیار جوان محسوب می‌شوند که در این راستا 20 میلیون تومان به آنان تعلق می‌گیرد.
مسوول فرهنگی امور نخبگان اضافه کرد:اگر نخبه‌ای قصد کار در بازار یا سیستم اداری داشته باشد می‌تواند از سیستم دانش بنیاد یا قانون حمایت از نخبگان استفاده کند.
این مقام مسئول بیان کرد: حدود 50 تا 759 هزار تومان ماهانه به دانشجویان زیر پوشش این بنیاد کمک می‌شود و 50 تا 80 میلیون تومان وام مسکن به نخبگان تعلق می‌گیرد.
مسئول فرهنگی امور نخبگان گفت: 11 هزار نفر طبق آیین‌نامه زیر پوشش بنیاد نخبگان قرار دارند که شش هزار نفر از این افراد دانشجو، مخترع و یا کارآفرین هستند.
وی با بیان اینکه بنیاد نخبگان فارس نخستین بنیادی است که جشنواره مخترعان را برگزار کرد، افزود: در سال جاری این جشنواره به هشت منطقه تقسیم شده که هر 45 روز در یک استان کشور برگزار و جشنواره مخترعان فارس امسال در هرمزگان برگزار می‌شود.
این مسئول فرهنگی اضافه کرد:تعلق ملی نخبگان، آشنایی و انس با قرآن، تقویت روحیه کار، اعتماد به نفس، حس تعاون و طبیعت‌گردی از جمله برنامه‌های فرهنگی در سال 91 است.
حسینی بیان کرد:برگزاری اردوی جهادی با هدف شکل‌دهی به ساختار فکری نخبگان و اردوی فرهنگی نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در استان‌ها برگزار می‌شود و در این راستا فارس در حوزه فرهنگی رتبه نخست کشور به شمار می‌رود.
این مقام مسوول بیان کرد:طرح شهاب با همکاری وزارت آموزش و پرورش برای نخبه‌پروری از مقاطع ابتدایی مدارس به صورت خاموش اجرا و استعداد دانش‌آموزان شناسایی می‌شود.
وی گفت:طرح شهاب برای شناسایی نخبگان دانش‌آموز است که به طور خاموش زیر چتر آموزشی قرار می‌گیرند و حدفاصل طرح نخبه‌شناسی از مقاطع ابتدایی است که به صورت الگو در 10 استان کشور به تعداد 100 نفر در هر استان انجام می‌شود.1000 نخبه برتر بورسیه دکتری بدون کنکور دانشگاه های دنیا
اخبار روزنامه ها