اعلام جزئيات بورس تحصيلي "اراسموس" براي دانشجويان دانشگاه آزاد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / بورسیهارسال شده در   23 خرداد 1391-12 June 2012بازدید 4335
اعلام جزئيات بورس تحصيلي "اراسموس" براي دانشجويان دانشگاه آزاد

پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:جزئيات بورس تحصيلي کارشناسي ارشد و دکتري Erasmus Mundus Students and Alumni Association در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد.

در اين طرح دانشجويان بورسيه بصورت مشترک در چند دانشگاه اروپايي، تحصيلات تکميلي خود را طي مي کنند و افزايش کيفيت تحصيلات تکميلي، افزايش امکان دسترسي به دانشگاه هاي معتبر اروپايي بطور همزمان از مهمترين اهداف اين طرح است.

پروژه "Erasmus Mundus " از سال 2004 در کشور آغاز شده و در فاز نخست، 7 هزار بورس تحصيلي براي 50 دانشگاه مختلف اروپايي در نظر و انجام گرفته است.

عبارت "Erasmus Mundus " از اراسموس که برگرفته از زندگي دانشمند قرن 15 است و مدارج علمي خود را در مدارس کشورهاي مختلف کسب کرد و موندوس که بيانگر جهاني بودن اين پروژه علمي است، شکل گرفت.

اين پروژه در سال 2008 وارد فاز دوم شد و علاوه بر افزايش ظرفيت در مقطع کارشناسي ارشد، تعداد 34 رشته در مقطع دکتري نيز بر آن افزوده شد. بيش از 53 هزار بورس تحصيلي براي مقطع کارشناسي ارشد، 450 بورس تحصيلي براي مقطع دکتري و نزديک به 2 هزار بورس تحصيلي براي اساتيد در نظر گرفته شد.

يکي ديگر از مهمترين اهداف اين پروژه علمي، ايجاد شبکه هاي حرفه اي بين دانشجويان، استادان، ترويج و پشتيباني معنوي از دانش آموختگان و دانشجويان است.

اما، جابجايي ها و نقل مکان هاي متعدد دانشجويان در اين پروژه در دانشگاه هاي مختلف، موجب خستگي و عدم تمرکز دانشجويان روي مباحث درسي است که از معايب پروژه Erasmus Mundus به شمار مي آيد.

در پروژه EMA Erasmus Mundus students and Alumni Association يک هزار دانشگاه در 170 رشته  با 12 هزار دانشجو از 140 کشور مختلف فعاليت مي کنند و در اين پروژه تنها يکي از دانشگاهها وظيفه اعطاي مدرک به دانشجو را دارد.

علاوه بر اين، 85 درصد دوره هاي علمي اين پروژه به زبان انگليسي است و در پروژه اراسموس برنامه اي جامع تدوين شده که دانشجويان از تمام کشورهاي جهان بتوانند در اين دوره ها شرکت کنند.

دريافت پذيرش دانشجويان به ترتيب پس از ثبت نام از طريق سايت EMA، ارسال مدارک، پرينت بصورت آنلاين، ارائه مدرک معتبر زبان انگليسي، استعلام بورس از دانشگاه آزاد اسلامي بعنوان يکي از طرفين داراي تفاهم نامه پذيرش دانشجو از اين بورس صورت مي گيرد.

تاکنون حدود 400 نفر از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در اين پروژه پذيرش شده اند.

بورس تحصيلي اراسموس دانشجو دانشگاه آزاد
اخبار روزنامه ها