اعطای بورسیه کارشناسی ارشد از کشورهای اسلامی در رشته علم سنجی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / بورسیهارسال شده در   28 تیر 1391-18 July 2012بازدید 2704
اعطای بورسیه کارشناسی ارشد از کشورهای اسلامی در رشته علم سنجی


با انعقاد تفاهم نامه بین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و دانشگاه تهران مقرر شد،‌ پذیرش دانشجوی دوره کارشناسی ارشد علم سنجی برای کشورهای اسلامی با استفاده از بورس ISC توسط دانشگاه تهران انجام شود.

این تفاهم نامه در راستای همکاریهای علمی پژوهشی و فناوری در حوزه های نرم افزاری، آموزشی، اطلاعات علمی، رتبه بندی و نگاشت علم در 25 ماده به امضا رسید که براساس آن مقرر شد آیین نامه اهدای جایزه ویژه به عنوان بستری برای فراهم آوردن زمینه تکریم مقام والای پژوهشگران و اندیشمندان در نمایانی علم در جهان اسلام بطور مشترک طراحی و اجرا شود که این بند از تفاهم نامه ارزشی همسان با جشنواره های بین المللی فارابی و خوارزمی دارد که در جمهوری اسلامی ایران توسط سازمانهای مختلف اجرا می شود.

پذیرش دانشجوی دوره کارشناسی ارشد علم سنجی برای کشورهای اسلامی با استفاده از بورس ISC توسط دانشگاه تهران از دیگر مفادی است که در این تفاهم نامه لحاظ شده و براساس آن دانشجویانی که از طریق ISC برای این دوره معرفی می شوند در واقع بعد از فراغت از تحصیل نمایندگان ISC هستند که در کشورهای خود برای تعمیق و گسترش دامنه عملیات ISC در این کشورها فعالیت خواهند کرد.

براساس این تفاهمنامه مقرر شد دانشگاه تهران در رشته های علوم و مهندسی کامپیوتر، زبانهای خارجی، زبانشناسی، مدیریت، علوم کتابداری و اطلاع رسانی، اقتصاد و حقوق برای شاغلان تحقیقاتی در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشجوی بورسیه بپذیرد که این دوره ها شامل کارشناسی ارشد و دکتری خواهد بود.

تاسیس مرکز رشد اطلاعات و مدیریت دانش در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و برگزاری کارگاههای آموزشی ویژه سردبیران نشریات علمی دانشگاه با همکاری ISC و مرکز منطقه ای از دیگر نکات این تفاهم نامه است.

همچنین مقرر شد برگزاری همایشهای ملی و بین المللی در موضوعات علوم و فناوری حداقل دو مورد در سال و اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک در حوزه های علوم و فناوری سالانه بین 3 تا 5 پروژه ملی و کلان توسط طرفین به مورد اجرا گذاشته شود.

به دلیل ترویج علم و اشاعه اطلاعات علمی برای توسعه آموزشی و پژوهشی کشور مقرر شد شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه تهران به عنوان نماینده دانشگاههای شهر و استان تهران (دولتی و غیر دولتی) تاسیس شود؛ علاوه برآن دانشگاه تهران در برگزاری کارگاههای آموزشی پیرامون سنجش علم با ISC برای دانشگاههای شهر تهران و استان همکاری خواهد کرد.

مدت این تفاهم نامه از تاریخ امضا 5 سال و تمدید آن برای دوره های  5 ساله دیگر با توافق طرفین امکان پذیر خواهد بود و دکتر فرهاد رهبر از جانب دانشگاه تهران و دکتر جعفر مهراد از سوی مرکز منطقه ای و ISC این تفاهم نامه همکاریهای علمی- پژوهشی و فناوری را امضا کردند.

در مراسم امضای این تفاهم نامه هیات رئیسه دانشگاه تهران شامل دکتر عموعابدینی معاون پژوهش و فناوری، دکتر مهدی قمصری معاون آموزشی، دکتر صیف معاون فرهنگی و خانم دکتر فهیم نیا رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه و نیز دکتر حمید علیزاده معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دکتر علی گزنی معاون پژوهش و فناوری ISC نیز حضور داشتند.


بورسیه کارشناسی ارشد کشورهای اسلامی علم سنجی
اخبار روزنامه ها