نحوه دریافت وثیقه ملکی از غیربورسیه‌ها برای دریافت ارز تحصیلی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / بورسیهارسال شده در   04 آبان 1392-26 October 2013بازدید 841



نحوه دریافت وثیقه ملکی از غیربورسیه‌ها برای دریافت ارز تحصیلی


مدیرکل بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم درباره دریافت وثیقه ملکی از دانشجویان غیر بورسیه برای دریافت ارز توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر حسن مسلمی نایینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه مدتی است که اداره حقوقی سازمان از ما خواسته تا برای ارائه ارز به دانشجویان، از آنها وثیقه ملکی بگیریم، گفت: بر اساس قانون اعزام دانشجو باید از دانشجویانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌کنند، تعهد و وثیقه گرفته شود، اما ما نیز بنا به دلایلی اصرار بر نگرفتن آن داریم.

وی درباره دلایل خود برای عدم دریافت وثیقه، اظهار کرد: بر اساس مجموعه مقررات بانک مرکزی اداره بورس سازمان دانشجویان فقط وظیفه تایید اشتغال به تحصیل دانشجویان را دارد و در مسائل توزیع ارزی و مقدار آن دخالت نمی‌کند، بنابراین تعهدی که گرفته می‌شود، باید دو طرفه باشد.

مدیر کل بورس وزارت علوم با بیان اینکه رقم دقیق دریافت ارز توسط دانشجویان، مشخص نیست، گفت: اگر مسائل پرداخت ارز نیز در اختیار وزارت علوم بود و دانشجو در وزارت علوم کارنامه ارزی داشت و دقیقا رقم دریافت ارز وی مشخص بود، می‌توانستیم این موضوع را ملاک قرار دهیم.

مسلمی با بیان اینکه بر اساس قانون اعزام دانشجو، کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌کنند، باید برابر مدت تحصیل خود حداکثر تا شش سال در محلی که وزارت علوم مشخص می‌کند، خدمت کنند، اظهار کرد: برخی از دانشجویان می‌گویند که ما ارز خود را کامل دریافت نکردیم و فقط در مدتی ارز دریافت کردیم یا اینکه مقدار حداکثر ارز خود را نگرفته‌ایم، بنابراین اگر قرار باشد از دانشجو وثیقه گرفته شود، باید از ابتدا رقم دقیق دریافت ارز دانشجو مشخص و در اختیار وزارت علوم باشد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مدتی است که دفتر حقوقی سازمان دانشجویی اقدام به دریافت تعهد از دانشجویان کرده و بر دریافت وثیقه نیز تاکید دارد.






بورسیه نحوه دریافت بورسیه بورسیه تحصیلی نحوه دریافت بورسیه تحصیلی در سال92 نحوه دریافت وثیقه ملکی از غیربورسیه‌ها غیربورسیه ها
اخبار روزنامه ها