موافقت وزير علوم با بورسیه 80 دانشجوی سوريه و اعطای فرصت مطالعاتی به اساتيد سوری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / بورسیهارسال شده در   16 دی 1392-06 January 2014بازدید 791موافقت وزير علوم با بورسیه 80 دانشجوی سوريه و اعطای فرصت مطالعاتی به اساتيد سوری

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ديدار با سفير سوريه در ايران با اعطاي 50 بورسيه تحصيلي در دوره كارشناسي ارشد و 30 بورسيه در دوره دكتري به دانشجويان سوريه موافقت كرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: خبرگزاری مهر، دكتر رضا فرجي دانا در ديدار با دكتر عدنان حسن محمود با اشاره به ديدار خود از مراكز آموزش عالي سوريه در زمان تصدي رياست دانشگاه تهران از تخريب دانشگاهها و موسسات علمي اين كشور در جنگ ابراز تاسف و اظهار اميدواري كرد اين جنگ هرچه سريعتر به نفع مردم سوريه تمام شود.

وي تاكيد كرد: موضع هميشگي دولت ايران در قبال سوريه حمايت از حق انتخاب مردم سوريه و مخالفت با مداخله كشورهاي خارجي در اين كشور است.

وزير علوم گفت: هم اكنون 356 دانشجوي سوري در دانشگاههاي وابسته به وزارت علوم تحصيل مي كنند كه 223 نفر از آنها بورسيه كامل هستند و هزينه تحصيل 66 دانشجوي ديگر نيز توسط ايران پرداخت مي شود. 200 نفر از دانشجويان سوريه در ايران در دوره كارشناسي و 156 نفر در دوره تحصيلات تكميلي هستند و 42 دانشجوي جديد سوري به مركز آموزش زبان فارسي ورود پیدا کرده اند.

وی ضمن تاكيد بر گسترش همكاريهاي علمي دوجانبه گفت: در موافقت نامه قبلي بين وزارت علوم ايران و سوريه پذيرش 40 دانشجوي تحصيلات تكميلي سوري در ايران مورد توافق قرار گرفته بود كه با توجه به شرايط امروز سوريه در اين كشور ، وزارت علوم آمادگي خودرا براي پذيرش 30 دانشجوي بورسيه در دوره دكتري و 50 دانشجو در دوره كارشناسي ارشد نيز اعلام مي كند.

فرجی دانا افزود: همچنين وزارت علوم آمادگي دارد تا به 200 دانشجوي سوريه در دوره كارشناسي امكان تحصيل در دانشگاههاي ايران را بدهد و حتي بخشي از شهريه تحصيل آنها را بپردازد. از تحصيل دانشجويان سوري در دانشگاههاي ايران به ويژه در دوره كارشناسي كه دانشگاههاي ما ظرفيت بالايي دارند استقبال مي كنيم.

دكتر عدنان حسن محمود سفير سوريه در تهران نيز با اشاره به وقوع جنگ در  اين كشور گفت: جنگ موجود در سوريه عليه ارزشهاي انساني و اخلاقي مشترك بين ايران و سوريه است كه توسط تروريست هاي حامي غرب و برخي كشورهاي منطقه راه افتاده است. جنگ سوريه عليه تمام امكانات و تاسيسات زيربنايي سوريه، جنگ عليه انديشه انساني و در صدد ضربه زدن به زير ساخت هاي آموزشي و فرهنگي سوريه است.

سفير سوريه تاكيد كرد: اين جنگ به دليل مقاومت ملت سوريه در مقابل صهيونيسم به اين كشور تحميل شد و تروريست ها ، دموكراسي را بهانه حمله به ارزشهاي انساني و ملت ها قرار داده اند و امروزه در لبنان و عراق و ديگر كشورها نيز دست به تخريب زده اند.

وي با اشاره اينكه وهابيون براي ترويج اعتقادات خود اقدام به انتشار وسيع كتب و مجلات در منطقه مي كنند جنگ امروز در سوريه را جنگي انديشه اي و معرفتي عنوان كرد.

عدنان حسن محمود مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامي و رئيس جمهور ايران و مسئولان عالي رتبه ايراني  در حمايت از مردم سوريه را باعث دلگرمي مردم سوريه دانست و خواهان مضاعف شدن روابط علمي  دانشگاهي دو كشور  شد.

وي اعطاي فرصت مطالعاتي به اساتيد سوريه در دانشگاههاي ايران، ايجاد دانشگاه مشترك و افزايش دانشجويان بورسيه سوري را از درخواست هاي خود از وزارت علوم در راستاي افزايش همكاريهاي علمي برشمرد .

در پايان اين ديدار مقرر شد به زودي سومين نشست كارگروه توسعه همكاريهاي علمي ايران و سوريه تشكيل و قرار داد اجرايي دوساله في مابين تدوين شود.موافقت با بورس بورس تحصیلی دریافت بورس شرایط دریافت بورس بورسیه تحصیلی
اخبار روزنامه ها