لزام دانشگاهها به انجام تعهدات نقشه جامع علمی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   05 اسفند 1389-24 February 2011بازدید 1407


رئیس مرکز توسعه و هماهنگی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: از دانشگاهها انتظار می رود که نسبت به دستیابی به اهداف نقشه جامع سلامت تعهدات خود را به انجام برسانند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر پرویز اولیاء روز چهارشنبه در گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاههای علوم پزشکی در محل دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: سه انتظار اصلی از دانشگاهها وجود دارد که در این رابطه باید دانشگاهها وضعیت تحقیقات و فناوری خود را ارتقا دهند و پژوهش را به دغدغه اصلی دولتمردان حوزه های جغرافیایی خود بدل کنند.

وی با اشاره به راهکارهای ارتقای نظام تحقیقات و فناوری در دانشگاههای علوم پزشکی خاطرنشان کرد: راه اندازی و تاسیس آزمایشگاه و ایجاد یک آزمایشگاه مرکزی در هر دانشگاه، توسعه منابع انسانی به ویژه جذب هیئت علمی پژوهشی و توسعه رشته های جدید به ویژه دکتری پژوهشی از جمله این راهکارهای پیشنهادی است.

اولیاء تاسیس واحدهای تحقیقاتی با اهداف ویژه و توسعه فناوری اطلاعات را از دیگر راهکارهای ارتقای نظام تحقیقات و فناوری برشمرد و گفت: توسعه کمی و کیفی تحقیقات شاخصهای مختلفی را در بر می گیرد که از این میان می توان به افزایش تعداد طرحهای مصوب، ایجاد واحدهای پشتیبانی و تصویب آیین نامه مالکیت معنوی اشاره کرد.

وی افزایش سرانه پژوهشی و تبدیل نیروهای غیرفعال به فعال را از دیگر راهکارهای ارتقا دانست و گفت: معمولاً 70 درصد تولیدات علمی دانشگاهها توسط کمتر از 20 درصد از اعضای هیئت علمی تولید می شود و بکارگیری اعضای هیئت علمی غیر فعال می تواند سبب جهش دستاوردهای علمی شود. در این زمینه تربیت رهبران پژوهشی نیز به توسعه علمی می انجامد.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور شد: تحقیقات و فناوری زمانی مفید خواهد بود که این تحقیقات برونداد داشته باشند که در نهایت منجر به ارتقای سلامت شود.

وی افزود: توسعه مجلات نمایه شده، ایجاد واحد ثبت پتنت، تاسیس مراکز رشد، ایجاد تسهیلات در تشکیل شرکتهای دانش بنیان، توسعه پژوهشهای سفارشی، ایجاد نظام نوآوری در دانشگاه، ایجاد فن بازار و ایجاد صندوق های حمایتی بخشی از راهکارهای ارتقای تحقیقات در دانشگاه ها است.


دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

رونمایی از سامانه ملی ثبت پایان‌نامه و رساله

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

اخبار روزنامه ها