آيين‌نامه جديددانشجويان ممتاز

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   27 فروردین 1390-16 April 2011بازدید 2178


معاون آموزشي وزير علوم از بازنگري آيين‌نامه استعدادهاي درخشان خبر داد و گفت: بر اساس آيين نامه جديد دانشجويان ممتاز دانشگاههاي مناطق دوردست مي توانند به دانشگاه‌هاي تراز اول کشور وارد شوند.
به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر حسين نادري منش در نشست دانشگاه سيستان و بلوچستان افزود: آيين‌نامه استعدادهاي درخشان بازنگري مي شود تا دانشجويان ممتاز دانشگاه‌هاي مناطق دوردست بتوانند به دانشگاه‌هاي تراز اول کشور ورود پيدا کنند و در اين خصوص اعلام شده که دانشگاههاي برتر کشور مي‌توانند بدون کنکور 20 درصد ظرفيت خود دانشجو جذب کنند به شرط آنکه 10 درصد جذب از ساير دانشگاهها باشد.
وي افزود: در حال حاضر دوره هاي کارشناسي ارشد و دکتري پيوسته را بررسي مي کنيم که آيين نامه آن بزودي ابلاغ مي‌شود و همچنين براي پاسخ به نيازهاي کلان کشور دوره‌هاي دکتري پژوهش محور را نيز مورد تصويب قرار داده‌ايم.
نادري منش با اشاره به اجراي آيين نامه ارتقاي اعضاي هيئت علمي تأکيد کرد: آيين‌نامه ارتقاء اساتيد توسط وزارت علوم اصلاح شد که در فصل اول آن فعاليت‌هاي فرهنگي مطرح شده و علاوه بر نوشتن مقالات علمي، فعاليت‌هاي بديع و فناورانه نيز مي‌تواند امتيازهاي خوبي براي ارتقا محسوب مي شود.
وي تأکيد کرد: سعي داريم دانشگاه‌ها را در 3 سطح فراملي، ملي و استاني - منطقه‌اي رتبه‌بندي کنيم که بر اساس اين رتبه‌بندي شرايطي ايجاد مي‌شود که هر دو سال يکبار وضعيت دانشگاه‌ها بررسي شده و دانشگاه‌هاي کشور در اين رتبه‌بندي ارتقاي يا نزول مي يابند.
معاون آموزشي زير علوم اظهار داشت: در بحث تحول در دروس و محتواي آنها مهر ماه سال گذشته ابلاغيه‌اي صادر شد که تمام سرفصل‌هاي دروسي که از زمان تصويب آن بيش از 5 سال مي گذرد، بايد به روز شود. در حال حاضر اعلام کرديم که هر کس يک کتاب علوم انساني را براساس تعاريفي که به دانشگاه‌ها ارسال کرديم، تهيه کند، هزينه توليد و چاپ اين کتاب‌ها را مي‌پردازيم.
وي با اشاره به اينکه آنچه که وظايف وزارت علوم بود انجام شده و اکنون بايد اساتيد در بحث جهادگونه علم پرشتاب حرکت کنند، گفت‌: در حال حاضر که در تحريم به سر مي‌بريم مجبوريم بسياري از دستگاه‌ها را بسازيم و تهديدها را به فرصت ها تبديل کنيم بنابراين بايد امکانات موجود خود را در اختيار يکديگر قرار دهيم و شبکه‌اي عمل کنيم.
نادري منش با اشاره به اينکه تاکنون سعي داشته‌ايم مکانيزم پويا و پاسخگو را شکل دهيم، خاطرنشان کرد: اگر اين فرآيندها حفظ شود پيش از رسيدن به سال 1404 در منطقه اول خواهيم بود که البته هم اکنون نيز در برخي از شاخص‌هاي علمي اکنون در منطقه اول هستيم. بدون شک ايران پايگاه تربيت نيروي انساني در منطقه خواهد بود و ما در حال حاضر مراحل سخت را گذرانده‌ايم و بايد به آينده فکر کنيم.
معاون  آموزشي وزير علوم گفت: در حال حاضر 5 هزار دانشجوي خارجي در دانشگاه‌هاي داخل در حال تحصيل هستند که در پايان برنامه پنجم توسعه اين تعداد بايد به 25 هزار نفر برسند و با توجه به اين موضوع دانشگاههايي مانند دانشگاه سيستان و بلوچستان که در مجاور کشورهاي همسايه هستند مي توانند دانشجويان خارجي با ظرفيت بالا پذيرش کنند.
‌معاون آموزشي وزير علوم خاطرنشان کرد: در سال گذشته 4 ميليون ظرفيت پذيرش دانشجو داشتيم و 200 هزار ظرفيت دانشجو نيز خالي مانده بود بنابراين بايد به سوي رشد کيفي در بحث آموزش عالي کشور حرکت کنيم.
نادري‌منش گفت: يکي از حرکت‌هاي جدي دانشگاه‌ها بايد حرکت در راستاي ورود به فاز دانش و فناوري است و چون هسته اوليه آن شکل گرفته ، فاز سوم يعني شتاب اقتصادي اکنون مطرح شده و به همين دليل مقام معظم رهبري امسال را به عنوان سال جهاد اقتصادي نامگذاري کرده‌اند.


آيين‌نامه جديددانشجويان ممتاز

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اخبار روزنامه ها