زنان در رشته های مردانه وتغییر ترکیب جنسیتی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   31 خرداد 1390-21 June 2011بازدید 2059


عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر از ابتدا به دانشگاهها برنامه مناسبی برای رشته های متناسب با زنان و مردان داده شده بود بخشی از مشکلات فعلی کاهش می یافت.

حجت الاسلام رضا آشتیانی عراقی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این جهت دهی می توانست در زمان انتخاب رشته هم کمک کند و زنان به سمت رشته های متناسب با وضعیت خودشان هدایت می شدند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شوراس اسلامی گفت: در حال حاضر حدود 64 درصد دانشگاهها را زنان تشکیل می دهند و بیشتر هم در رشته هایی حضور یافته اند که تناسبی با حضور زنان ندارد. رشته های سخت و پیچیده ای که با ساختار وجودی زن تناسب ندارد. اگر این امکان وجود داشته باشد که زنان رشته هایی را با روحیات آنها تناسب دارند را انتخاب کنند بیشتر می توانند در حوزه تحصیلات رشد کنند.

ردیف مهمترین اظهار نظر آشتیانی عراقی درباره تبعات حضور حداکثری زنان در دانشگاهها
1 حدود 64 درصد دانشگاهها را زنان تشکیل می دهند
2 بیشتر دانشجویان دختر در رشته هایی حضور یافته اند که تناسبی با حضور زنان ندارد
3 حضور زنان در رشته هایی که تناسبی با آنها ندارد باعث مشکل اشتغال مردان شده است
4 مرد مسئول تامین مخارج است و وقتی نتواند در رشته هایی متناسب مردان تحصیل کند بیکار می مانند و مشکلات خانواده ها بیشتر می شود
5 چقدر هم که زنان کار کنند نمی توانند خرج خانه را برعهده بگیرند
6 زنان در رشته های خاص خودشان تحصیل کنند و در همان رشته ها نیز جذب شوند
7 مردان نتوانسته اند در رشته های مناسب تحصیل کنند و بر همین اساس شغل مناسبی هم پیدا نکرده اند
8 شاهد کاهش ازدواج به دلیل سیاستهای نادرست در پذیرش دانشجویان مرد و زن شده ایم
9 هیچ کس نمی خواهد مانع تحصیل زنان شود اما با ایجاد شرایطی مثل بومی گزینی و تناسب بندی میان رشته ها مشکلات کمتری بوجود می آید

آشتیانی عراقی یادآور شد: حضور زنان در رشته هایی که تناسبی با آنها ندارد باعث شده که ظرفیت دانشجویان پسر هم محدود شود و همین مسئله مشکلاتی را برای اشتغال مردان بوجود بیاورد.

وی تاکید کرد: مسئولیت تامین مخارج خانه و خانواده بر عهده مرد است و وقتی مردان نتوانند در رشته هایی که با آنها تناسب دارند تحصیل کنند در ادامه شغل مناسبی هم پیدا نمی کنند و مشکلات خانواده ها بیشتر می شود زیرا هر چقدر هم که زنان کار کنند نمی توانند خرج خانه را برعهده بگیرند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: باید برنامه ریزی به سویی حرکت کنند که زنان در رشته های خاص خودشان تحصیل کنند و در همان رشته ها نیز جذب شوند. رشته هایی که مرتبط با تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش و یا حوزه های مشابه است مکان های بهتری برای ادامه تحصیل زنان است.

وی یادآور شد: در حال حاضر به سمت و سویی حرکت کرده ایم که پسران نتوانسته اند در رشته های مناسب تحصیل کنند و بر همین اساس شغل مناسبی هم پیدا نکرده اند و همین مسئله موجب مشکلات حاشیه ای دیگر از جمله کمتر شدن میزان ازدواج، ایجاد هزینه های متعدد زندگی و غیره شده است.

آشتیانی عراقی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی فضای خوبی برای تحصیل افراد مختلف بوجود آمد اما این فضای ایجاد شده بدون برنامه ریزی و جهت و هدف رها شد و دانشگاهها به سویی حرکت کردند که بدون نیاز سنجی به تربیت نیروی انسانی پرداختند.

وی افزود: اگر از ابتدا به دانشگاهها برنامه مناسبی برای رشته های متناسب با زنان و مردان ارائه شده بود بخشی از مشکلات فعلی کاهش می یافت. این جهت دهی می توانست در زمان انتخاب رشته هم کمک کند و زنان به سمت رشته های خاص هدایت می شدند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالطبع زنی که در دانشگاه تحصیل کرده است به دنبال شغل است اما در جامعه نیز این شغل را با حقوق کمتری به نسبت مردان دریافت می کنند چرا که زنان قانع تر هستند و کارفرماها حقوق کمتری به آنها می دهند.

وی اظهار داشت: هیچ کس نمی خواهد مانع تحصیل زنان شود اما با ایجاد شرایطی مثل بومی گزینی و تناسب بندی میان رشته ها و شخصیت وجود زنان و مردان مشکلات کمتری بوجود می آید. در این راه بومی گزینی علاوه بر اینکه کمک می کند تا دانشجویان دختر در کنار خانواده های خود باشند مشکلات را نیز کاهش می دهد.


زنان در رشته های مردانه وتغییر ترکیب جنسیتی

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اخبار روزنامه ها