هدفمندی یارانه های دانشجویی باید با سیستم یکسان اجرا شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   08 تیر 1390-29 June 2011بازدید 1432


رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر لزوم اتخاذ تصمیمات واحد در دانشگاه های کشور بیان کرد: برای آنکه بهتر بتوان قانون هدفمندسازی یارانه های دانشجویی در دانشگاه ها را پیاده کرد لازم است این مهم با یک سیستم یکسان به اجرا گذاشته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد تقی علوی شامگاه سه شنبه در مراسم آغاز به کار نشست کارگروه تخصصی هدفمندسازی یارانه های دانشجویی دانشگاه های کشور با اشاره به اجرای هدفمندسازی یارانه ها در کشور تصریح کرد: اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها اقدام شجاعانه دولت دهم است که باید آن را جراحی مهم اقتصادی در تاریخ کشورمان محسوب کرد و در این زمینه همه مسئولان کشور وظیفه دارند در حیطه مسئولیت های خود برای اجرایی کردن این طرح بزرگ به دولت کمک کنند.

سید محمد تقی علوی برپایی این کارگروه تخصصی را در ارتباط با موضوع هدفمندسازی یارانه های دانشجویی مهم ارزیابی کرد و گفت: با بررسی کارشناسی و ارائه پیشنهادات و راهکارهایی که در این نشست انجام می پذیرد، امیدواریم تصمیمات مناسب برای دانشگاه های کشور اتخاذ شود.

علوی برون سپاری و واگذاری بخشی از خدمات دانشجویی به بخش خصوصی، صدور کارت هوشمند و راه اندازی سامانه کنترل خوابگاه ها را از جمله فعالیت های حوزه معاونت دانشجویی این دانشگاه ذکر کرد و افزود: روزانه 20 هزار پرس غذا برای دانشجویان این دانشگاه طبخ می شود و در این راستا تمامی کارهای سلف و خوابگاه های این دانشگاه به بخش خصوصی واگذار شده که البته دانشگاه هم بر این فعالیت ها نظارت و کنترل لازم را دارد.

وی با بیان اینکه با واگذاری ارائه خدمات دانشجویی این دانشگاه به بخش خصوصی مشکلات صنفی این دانشگاه رفع شده است تصریح کرد: با اجرای این طرح در دانشگاه تبریز مشکل خاصی در این زمینه به وجود نیامده و رضایتمندی دانشجویان حاصل شده است.

علوی انتقال تجارب خدمات دانشجویی دانشگاه ها به یکدیگر را برای ارایه خدمات بهتر مهم توصیف کرد و از شرکت کنندگان در این نشست خواست تا در این زمینه پیشقدم شوند.

وی در ادامه به معرفی دانشگاه تبریز پرداخت و گفت: این دانشگاه دومین دانشگاه کشور از لحاظ قدمت بعد از دانشگاه تهران است که در سال 1326 با تاسیس دو رشته فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون در 90 رشته در مقطع دکتری و تقریبا در تمامی رشته ها در مقاطع دیگر دانشجو تربیت می کند.

سید محمد تقی علوی از دانشگاه تبریز به عنوان مشهدالشهدای دانشگاه های کشور یاد کرد و گفت: این افتخار به دلیل شهادت 22 تن از دانشجویان دانشکده فنی این دانشگاه در دوران هشت سال دفاع مقدس به هنگام ساخت تجهیزات برای رزمندگان اسلام در اثر بمباران جنگنده های رژیم بعثی عراق برای دانشگاه تبریز به دست آمده است.

معاون دانشجویی دانشگاه تبریز نیز بررسی موضوع هدفمندسازی یارانه های دانشجویی، ارائه پیشنهادات و راهکارهای اجرایی شدن این طرح در سطح دانشگاه های کشور را از محورهای اساسی این نشست عنوان کرد و گفت: اهمیت قانون طرح هدفمندسازی یارانه ها در کشور بر کسی پوشیده نیست و باید همه مسئولان برای اجرای صحیح آن کمک کنند.

حسین نوید با اشاره به اجرای این قانون در بخش های مختلف کشور بیان کرد: دانشگاه های کشور نیز از مدتها قبل خود را برای اجرای این قانون آماده کرده اند که با تصمیمات این نشست امیدواریم دانشجویان بتوانند به نحو صحیح از یارانه های این بخش برخوردار شوند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم هدف از برپایی این نشست را بررسی راهکارهای اجرایی هدفمندسازی یارانه های دانشجویی در یک پروسه چند ساله و با لحاظ کردن همه حساسیت ها و شرایط و بدون ایجاد تنش روانی در دانشجویان عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح می خواهیم به اهدافی چون ارتقا، کیفیت خدمات، افزایش میزان رضایتمندی دانشجویان، بالا بردن قدرت انتخاب دانشجو، مدیریت هزینه توسط خود دانشجو، امکان استفاده از وام دانشجویی، امکان استفاده دانشجویان شبانه و سنواتی از خدمات و ایجاد تنوع غذایی دست یابیم.

کیوان مرادیان تصریح کرد: سالانه حدود یک میلیون نفر دانشجو از انواع وامهای صندوق رفاه دانشجویان، دو میلیون نفر دانشجو از کمک یارانه غذایی این صندوق و بیش از 250 هزار نفر دانشجو نیز از امکانات خوابگاهها استفاده می کنند.

گفتنی است، نشست دو روزه کارگروه تخصصی هدفمندسازی یارانه های دانشجویی با حضور رئیس و معاونان صندوق رفاه، معاونان دانشجویی 17 دانشگاه کشور به همراه دبیران مناطق مختلف دانشگاهی شامگاه سه شنبه در تالار شهریار دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.

لازم به ذکر است این نشست به صورت مشترک با کمیسیون کارگروه تخصصی یارانه های دانشجویی دولت با حضور فرحناز ترکستانی، معاون دانشجویی وزارت بهداشت- درمان و آموزش پزشکی، محمود ملاباشی معاون دانشجویی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، نادرقلی ابراهیمی معاون برنامه ریزی سازمان تحقیقات کشاورزی، محمود ملکوتی خواه، رئیس امور بودجه تولیدی و بازرگانی، تیمور احسانی مدیرکل دفتربرنامهریزی، تامین، توزیع و تنظیم وزارت بازرگانی، کیوان مرادیان رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نبی اله احمدی سرپرست مجتمع آموزش عالی پیامبر اعظم وزارت آموزش و پرورش فردا در دانشگاه تبریز ادامه خواهد داشت.


هدفمندی یارانه های دانشجویی

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

برنامه وزارت علوم برای ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی

اخبار روزنامه ها