آخرين آمار دانشجويان متقاضی ارز و شرايط دريافت تسهيلات ارزی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   19 بهمن 1390-08 February 2012بازدید 3075آخرين آمار دانشجويان متقاضی ارز و شرايط دريافت تسهيلات ارزی

بيش از صدها دانشجو که عازم سفر تحصيلي به خارج از کشور با هزينه شخصي اند اين روزها در وزارت علوم در صفهاي طولاني منتظر دريافت ارز تحصيلي هستند که براساس اعلام مدير کل بورس وزارت علوم، 18 هزار و 831 دانشجو تا کنون براي اين منظور ثبت نام کرده اند.

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر، وزارت علوم روزانه بيش از هزار نفر متقاضي دريافت ارز با هزينه شخصي را پذيرا است که بيشتر اين مراجعه کنندگان بدون اطلاع از شرايط دريافت ارز تحصيلي به اين وزارتخانه مراجعه مي کنند.

صفهاي شلوغ مقابل درب دريافت ارز تحصيلي وزارتخانه، توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي کند و از سوي ديگر هر دقيقه بر تعداد مراجعه کنندگان افزوده مي شود.

حسن مسلمي نائيني – معاون بورس و امور دانشجويان خارج در گفتگو با خبرنگار مهر در اين زمينه اعلام کرد: دانشجويان متقاضي ارز دانشجويي طبق نوبت و شماره اي که به آنان داده مي شود، مي توانند براي دريافت نامه ارز خود به وزارت علوم مراجعه کنند.

وي همچنين با ارائه آماري از تعداد ثبت نام کنندگان براي دريافت ارز تحصيلي تاکنون، گفت: از اول مهرماه سال جاري تاکنون، 18 هزار و 831 دانشجو براي دريافت ارز با هزينه شخصي در سامانه نشا جهت دريافت ارز ثبت نام کرده اند.

به گفته اين مقام مسئول در وزارت علوم، از اين تعداد 8 هزار و 580 نفر در مقطع کارشناسي ارشد، 7 هزار و 607 نفر در مقطع دکتري، 2 هزار و 594 نفر در مقطع کارشناسي و 50 نفر در مقطع کارداني متقاضي دريافت ارز با هزينه شخصي هستند.

شرايط و ضوابط دريافت گواهي اشتغال به تحصيل ( نامه به بانک جهت دريافت ارز)

ثبت نام در سامانه "نشا" به آدرس www.nesha.msrt.gov.ir
پس از ثبت نام در سايت با کد ملي خود وارد صفحه مشخصات خود شده و درخواست خود را در سايت از قسمت "مديريت درخواستها" تحت عنوان " درخواست نامه بانک" ثبت و بطور خودکار تاريخ مراجعه به آنها ارائه مي شود.

مدارک مورد نياز جهت ثبت نام
گواهي اشتغال به تحصيل مربوط به نيمسال جاري که به تاييد نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در کشور مربوطه رسيده باشد( ويژه دانشجويان شاغل به تحصيل) و يا پذيرش با شروع دوره معتبر که منقضي نشده باشد.

صفحه نخست شناسنامه، کارت ملي، کارت معافيت از خدمت يا پايان خدمت و يا برگه معافيت تحصيلي، صفحه نخست گذرنامه

ويزاي دانشجويي با تاريخ معتبر از کشور مربوطه، همچنين تسهيلات به ويزاي کاري و کارت اقامت تعلق نمي گيرد.

به گزارش مهر، نامه معرفي به بانک براي هر دانشجو در هر نيمسال فقط و فقط يک بار صادر مي شود.

ارائه اصل نامه پذيرش براي دانشجوياني که قصد ادامه تحصيل دارند الزامي است داوطلباني که اصل نامه پذيرش خود را همراه ندارند، بايد پذيرش خود را از طريق اي ميل رسمي دانشگاه مقصد به آدرس اي ميل اين اداره به نشاني esteghlal.ahsil@gmail.comو يا ezamazad@iranscholarship.net ارسال کنند.

نامه معرفي به بانک به نام بانک و شعبه مورد نظر دانشجو صادر خواهد شد بنابراين توصيه مي شود قبل از اقدام براي دريافت نامه ابتدا به يکي از شعب ارزي بانکهاي دولتي يا خصوصي تحت نظارت بانک مرکزي مراجعه کرده و از پرداخت ارز اطمينان حاصل کنند زيرا اين نامه در هر نيمسال تنها يک بار براي دانشجو صادر مي شود.

معرفي نامه به بانک فقط تاييد کننده مراتب دانشجويي و تحصيل دانشجو در خارج از کشور است و ميزان ارز پرداختي و نوع ارز، قيمت آن و ساير شرايط به عهده بانکها بوده و وزارت علوم در اين زمينه نقشي نخواهد داشت.

تسهيلات ارزي به دانشجويان شاغل به تحصيل در مقطع معادل تعلق نمي گيرد و اين تسهيلات مربوط به نيمسال جاري بوده و به نيمسالهاي قبل اختصاص نمي يابد.دانشجويان متقاضی ارز شرايط دريافت تسهيلات ارزی

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

رونمایی از سامانه ملی ثبت پایان‌نامه و رساله

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

اخبار روزنامه ها