شاخص‌های شناسایی نخبگان چیست ؟

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   21 اسفند 1390-11 March 2012بازدید 2758شاخص‌های شناسایی نخبگان چیست ؟

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر ، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از تغییر تعریف نخبگی در سند راهبردی نخبگان خبر داد و گفت: مسئولان بنیاد ملی نخبگان قول داده اند که پیش‌نویس سند راهبردی امور نخبگان را در هفته جاری به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهند.

دکتر ‌منصور ‌کبگانیان در افزود: این پیش‌نویس دارای چند ویژگی است که اتخاذ رویکردهای متفاوت نسبت به اسناد مشابه، از ویژگی‌های آن است.

وی یادآور شد: در ‌این سند در بحث تعریف نخبه علاوه بر موضوع استعداد، موضوع تخصص و اثربخشی درنظر گرفته شده و استعداد تنها گام اول محسوب می شود و به تنهایی کافی نیست.

کبگانیان خاطرنشان کرد: در واقع موضوع برچسب زنی در این سند مورد توجه قرار گرفته است. به این معنی که به کسی گفته نمی شود که تمام عمر نخبه هستی بلکه به او گفته می شود که شما یک استاد برجسته و یا محقق نخبه در حوزه تخصصی خودتان هستید.

وی اضافه کرد: بسیاری از نخبگان خود در را معرض ساختارهای شناسایی نخبگان قرار نمی دهند از همین رو راهکار شناسایی نامحسوس این افراد هم در سند نخبگان دیده شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یک ویژگی دیگر این سند این است که سه مرحله برای نخبگی و احراز آن تعیین شده است. قدم اول هوش و استعداد، قدم دوم خبرگی و کارکردهای علمی پژوهشی فرد است و در قدم سوم نیز تاثیرگذاری و اثربخشی فرد در مجموعه علمی و پژوهشی و فرهنگی بررسی می شود.

وی تاکید کرد: این سه مرحله حلقه نخبگی را تکمیل می کند و به این ترتیب تمام فرآیندی که لازم است تا یک نخبه شناسایی شود در سند دیده شده است.

کبگانیان تاکید کرد: این سند در 7 فصل، 9 راهبرد ملی و68 اقدام ملی با ساختار نقشه جامع ععلمی کشور هماهنگ و در راستای این سند بالادستی است.

شاخص‌ شناسایی نخبگان دانشجوی نخبه

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اخبار روزنامه ها