طرح ماده قانونی پذیرش دانشجوی پولی در مجلس

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   22 تیر 1391-12 July 2012بازدید 1626

طرح ماده قانونی پذیرش دانشجوی پولی در مجلس

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به پذیرش دانشجوی پولی در برخی دانشگاهها گفت: این ماده قانونی قابل اصلاح است، اگر دو سوم نمایندگان اراده کنند می توان آن را در صحن علنی مجلس مطرح کرده و اصلاح کرد.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی گفت: درباره طرح دانشجوی پولی صحبت هایی بین اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شواری اسلامی انجام گرفته است و ما معتقدیم که این طرح موجب یک سری دغدغه ها شده است.
وی ادامه داد: فرزندان خانواده‌های مستضعف نمی توانند در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی، شبانه و جامع علمی کاربردی که شهریه دریافت می کنند به تحصیلات خود ادامه دهند و در حال حاضر کمتر از یک چهاردهم صندلی دانشگاه‌ها دولتی هستند که روزانه بوده و شهریه اخذ نمی کنند. این طرح باعث نگرانی اقشار مستضعف که ولی نعمت ما هستند شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات جمهوری اسلامی افزود: ممکن است عنوان شود که دانشجویان در ظرفیت های مازاد پذیرفته می شوند که این مساله هم نمی تواند دغدغه این خانواده ها را منتفی کند.

سلیمی افزود: رئیس دانشگاه وقتی به دریافت پول از دانشجو عادت کند، به تدریج با توجه به مشکلات مالی دانشگاه‌ها ممکن است تحریک شده و آن را دربخش های دیگر هم اعمال کند.

وی با بیان اینکه باید در این زمینه با احتیاط حرکت کرد، گفت: درست است که در برنامه پنجم یک ماده قانونی در این رابطه وجود دارد اما این ماده قانونی قابل اصلاح است، اگر دو سوم نمایندگان اراده کنند می توان آن را در صحن علنی مجلس مطرح کرده و آن را اصلاح کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شواری اسلامی گفت: طرح دانشجوی پولی باعث ایجاد نوعی بی عدالتی می شود یعنی کسانی که توان مالی بیشتری دارند می توانند ظرفیت های بیشتری هم به خود اختصاص دهند.

وی ادامه داد: این طرح موجب بی عدالتی تحصیلی می شود و باید جنبش عدالتخواه دانشجویی پیگیر این مساله باشد.

سلیمی درپاسخ به این سئوال که آیا طرح دانشجوی پولی در دستور کارکمیسیون آموزش قرار می گیرد، گفت: قصد داریم این مساله را در کمیسیون و بین اعضا مطرح کنیم و با هیات رئیسه هم در این رابطه صحبت می کنیم تا در دستور کار کمیسیون قرار دهند، ولی هنوز در دستور کار کمیسیون قرار نگرفته است.

پذیرش دانشجوی پولی مجلس

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

اخبار روزنامه ها