برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی در دانشگاه‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   28 تیر 1391-18 July 2012بازدید 1063
برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی در دانشگاه‌ها

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ارائه گزارش کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها که مسئولیت برگزاری کرسی‌ها را دارد در گزارشی آمار نسبتا قابل قبولی از برگزاری این جلسات در دانشگاه‌ها ارائه داد.

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر محمدرضا مخبردزفولی درباره برگزاری جلسه 716 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر احمدی‌نژاد، افزود: در این گزارش مشکلات، موانع و چالش‌های پیش‌رو در برگزاری کرسی‌های آزاداندشی در دانشگاه‌ها در بین دانشجویان، مسئولان دانشگاه و مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ارائه شد.

وی گفت: در این گزارش موارد متعددی برای برگزاری بهتر این کرسی‌ها ارائه شد و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نکات گوناگونی را برای برگزاری بهتر و برطرف شدن آسیب‌های پیش‌رو در اجرای کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها مطرح کردند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: موضوع برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و علاوه بر ایجاد فضای سازنده برای دانشگاه‌ها و نهادهای علمی کشور، موجب رشد بالندگی، تفکر و خردورزی در بین نخبگان علمی کشور می‌شود.

ادامه بررسی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها در جلسه آینده

دکتر مخبر دزفولی افزود: مقرر شد بررسی این موضوع در جلسه آینده نیز مورد توجه قرار گیرد تا مسیر ارائه نظریه‌های جدید، حرف‌های نو و بروز نبوغ و خلاقیت میان دانشگاهیان و حوزویان در بخش‌های  مختلف اعم از مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حتی اعتقادی هموارتر شده و فضاسازی‌های سازنده در این خصوص شکل گیرد.

بحث پیرامون وحدت، همدلی و همراهی بین مسئولین و انتقال آن به جامعه

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح مصوبات این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: در این جلسه علی‌رغم اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید دستورات متعددی را مورد بررسی قرار می‌داد و نسبت به آنها تصمیم‌سازی می‌کرد به‌دلیل ارائه برخی نکات مهم توسط اعضای جلسه؛ پیرامون وحدت، همدلی و همراهی بین مسئولین و انتقال آن به جامعه مباحث قابل توجهی مطرح شد.

وی افزود: توجه به بنیان‌های اخلاقی و رعایت منش اخلاق اسلامی در همه ابعاد زندگی اجتماعی در کشور از جمله نکات مطرح شده توسط اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه بود.

تدوین منشور در زمینه اخلاق اسلامی و شیوه‌های تبدیل آن به هنجارهای اجتماعی

مخبردزفولی اظهار داشت: مقرر شد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با کمک متخصصین و صاحب‌نظران، منشوری را در زمینه اخلاق اسلامی و شیوه‌های تبدیل این مبانی فکری و اخلاقی به رفتارها و هنجارهای اجتماعی در بین مردم و نیز مسئولین، دستگاه‌ها و عناصر کشور تدوین و به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

تحلیل رئیس‌جمهور درخصوص تبیین اصول مترقی قانون اساسی و حقوق ملت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این جلسه تحلیل جامعی توسط دکتر احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور درخصوص تبیین اصول مترقی قانون اساسی و به‌ویژه بخش‌هایی که مربوط به حقوق اساسی ملت است و همچنین آثار و وظایفی که این حقوق  برای مسئولین ایجاد می‌کند ارائه شد.

قرار گرفتن موارد مرتبط با بنیان‌های اخلاقی در کتب درسی

دکتر مخبر دزفولی گفت: مقرر شد با کمک وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش این موارد تدوین شده و درصورت لزوم در کتب درسی قرار داده شود.

وی افزود: با قرار گرفتن بیش از پیش موارد مرتبط با بنیان‌های اخلاقی در کتب درسی نونهالان، نوجوانان و دانش‌آموزان ما با اصول اساسی در اخلاق بیشتر آشنا خواهند شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در موارد مورد نیاز که برای جاسازی این موارد در مجموعه علمی کشور نیاز به تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی است نیز مقرر شد با هماهنگی وزارتخانه‌های مذکور و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی موارد پیشنهادی به صحن شورای عالی ارائه و تصویب شود.
برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی دانشگاه‌ها

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

رونمایی از سامانه ملی ثبت پایان‌نامه و رساله

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

اخبار روزنامه ها