افتتاح سازمان دانشجويان جهان اسلام تا مهر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   16 امرداد 1391-06 August 2012بازدید 972


افتتاح سازمان دانشجويان جهان اسلام تا مهر


معاون فرهنگي جهاددانشگاهي خراسان رضوي گفت: سازمان دانشجويان جهان اسلام تا قبل از شروع سال تحصيلي افتتاح مي‌شود.

دكتر سيد محمد جواد حسيني‌ن‍ژاد در آستانه سالروز تاسيس جهاددانشگاهي در خصوص فعاليت‌هاي معاونت فرهنگي جهاددانشگاهي خراسان رضوي طي سال گذشته و سال جاري اظهار كرد: معاونت فرهنگي جهاددانشگاهي خراسان رضوي هفت زير مجموعه دارد كه يك واحد نيز جديدا در شرف تاسيس است.

وي در ادامه با بيان اينكه در اين راستا خبرگزاري ايسنا در سال 90 بيش از 90 خبرنگار دانشجو آموزش داده و 28 نفر را از اين ميان جذب كرده است، ابراز داشت: در اين مدت اين خبرگزاري 14 هزار و 500 خبر توليد كرده است كه با 84.5 درصد بازتاب خبر، رتبه اول را در ميان خبرگزاري‌هاي استان كسب كرده است.

حسيني نژاد موفقيت در جشنواره فصلي مطبوعات و جشنواره زنان و زندگي شهري را نيز دو موفقيت ديگر واحد عكس ايسنا عنوان كرد و افزود: خبرگزاري ايسنا در جهان منحصر به فرد است به اين دليل كه تمام بدنه آن را دانشجويان تشكيل داده‌اند.

وي دومين مجموعه معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي خراسان رضوي را خبرگزاري قرآني ايكنا معرفي كرد و گفت: ايكناي خراسان رضوي در نمايشگاه قرآن سال گذشته رتبه برتر خبرگزاري‌ها را كسب كرد؛ اين خبرگزاري 8500 خبر ارسال كرد كه 60 درصد آن توليدي بوده است. ايكناي خراسان رضوي براي هفتمين بار پياپي در بخش‌هاي دفتر مركزي به عنوان بهترين ايكناي منطقه‌اي كشور انتخاب شده است.

معاون فرهنگي جهاددانشگاهي خراسان رضوي خاطرنشان كرد: ترجمه ايكنا به 40 زبان زنده دنيا نيز از ديگر ظرفيت‌هاي جهاددانشگاهي در راستاي ترويج فعاليت‌هاي قرآني است.

حسيني نژاد ادامه داد: سازمان انتشارات جهاددانشگاهي خراسان رضوي با انتشار بيش از 450 عنوان كتاب حدود 2برابر دانشگاهي مانند دانشگاه فردوسي كتاب به چاپ رسانده است و اين باعث افتخار ماست. همچنين در سال 90، 52 عنوان كتاب به چاپ رسيد كه نشان دهنده يك جهش خوب در اين زمينه است.

وي گفت: اين مجموعه در 5 نمايشگاه شركت كرده و رتبه‌هاي برتر را كسب كرده است كه از جمله آن مي‌توان به عنوان برتر جشنواره كتاب سال خراسان، جشنواره كتاب رشد، بيستمين دوره انتخابات كتب برتر دانشگاهي، رتبه دوم جشنواره علمي و پژوهشي فردوسي و دريافت لوح تقدير از هفتمين دوره جايزه محمدتقي ابتكار اشاره كرد.

معاون فرهنگي جهاددانشگاهي خراسان رضوي در خصوص مجموعه فرهنگسراي جهاددانشگاهي خراسان رضوي تصريح كرد: اين مجموعه كارهاي شاخصي را در سطح شهر انجام مي‌دهد كه بخشي از آن به بحث آموزش و خصوصا آموزش هنر در رشته‌هايي مثل عكاسي، موسيقي، هنرهاي تجسمي و تئاتر اختصاص دارد. برگزاري جشنواره‌ها در سطح دانشگاه‌ها و شهر بخش بعدي فعاليت‌هاي فرهنگسرا است. همچنين برگزاري نمايشگاه‌هاي مختلف از ديگر وظايف فرهنگسراست كه در سال گذشته 7 نمايشگاه را برگزار كرده است.

حسيني‌نژاد در ادامه به سازمان دانشجويان جهاد دانشگاهي اشاره كرد و تاكيد كرد: ارتباط با قشر زيادي از دانشجويان از جمله مزاياي اين مجموعه است. سازمان دانشجويان جهاد دانشگاهي خراسان رضوي به عنوان نمونه 74 عنوان طرح در سال 90 اجرا كرد كه بيش از 1500 هزار نفر در اين طرح‌ها شركت كردند و اين نشان از فراگيري طرح‌هاي اين سازمان دارد.

وي با اشاره به مركز افكارسنجي دانشجويي، اين مركز را از ابداعات معاونت فرهنگي جهاددانشگاهي دانست و گفت: اين بخش در بين دانشگاه‌هاي كشور منحصر به فرد است. اين مركز در سال 90، 34 طرح استاني و چند طرح ملي را انجام داده و از نظر مالي نيز استقلال خود را حفظ كرده است كه از اين حيث بسيار ارزشمند است.

دكتر حسيني نژاد از تاسيس سازمان دانشجويان جهان اسلام خبر داد و گفت: طرح اين مجموعه در آبان ماه سال 90 در جلسه هيات رييسه جهاددانشگاهي به تصويب رسيد و در همين راستا بيش از 5000 دانشجوي غيرايراني از 40 كشور دنيا در مشهد شناسايي شده‌اند و طي آن سازمان دانشجويان جهان اسلام به زودي آغاز به كار مي‌كند.

وي ادامه داد: در حال ارتباط گيري با قم هستيم تا فعاليت‌هاي بيداري اسلامي به مشهد منتقل شود زيرا اين دانشجويان در واقع سفراي فرهنگي انقلاب اسلامي در سراسر دنيا هستند.

حسيني نژاد در مورد نوع فعاليت اين سازمان اظهاركرد: اين سازمان در واقع شبكه ارتباطي 150 تشكل دانشجويي اسلامي است كه ما در سراسر دنيا شناسايي كرده‌ايم و در همين راستا ايجاد سايت سازمان دانشجويان جهان اسلام به 3 زبان فارسي، عربي، و انگليسي از برنامه‌هاي ما بوده است و قبل از آغاز سال تحصيلي آينده اين سازمان افتتاح خواهد شد.

معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي خراسان رضوي در خصوص رويكرد اين سازمان در سال جاري بيان داشت: همانطور كه حضرت امام و مقام معظم رهبري بارها تاكيد كرده‌اند مرزهاي انقلاب اسلامي به مرزهاي ايران محدود نمي‌شود بلكه انقلاب ما در واقع شروع حركتي است كه در ابتدا به كشورهاي اسلامي و سپس كل دنيا صادر خواهد شد.

وي تصريح كرد: جهاددانشگاهي در سال 1359 با همين هدف تاسيس شد و هدف عمده اوليه آن ايجاد و تحكيم انقلاب فرهنگي خود و انتقال تجربيات و رويكردهاي انقلاب فرهنگي ايران به تمام كشورهاي اسلامي است.

دكتر حسيني نژاد با بيان اينكه براي جهاددانشگاهي دو محور كلي طراحي شده است،‌بيان داشت: دو محور يكي بين الملي و ديگري داخلي است و در راستاي فعاليت خارجي آن سازمان دانشجويان جهان اسلام و تقابل تجربيات انقلاب فرهنگي طراحي شده است كه حتي در برنامه‌هاي ما تاسيس خبرگزاري دانشجويان جهان اسلام نيز پيگيري خواهد شد كه با توجه به نفوذ شبكه‌هاي اجتماعي اين خبرگزاري در ابتدا به صورت شبكه اجتماعي دانشجويان جهان اسلام فعاليت خواهد كرد و سپس پس از اتمام مرحله مطالعات، به شكل خبرگزاري فعاليت خواهد كرد.

وي گفت: محور دوم محور داخلي است كه ما در اين جهت شناسايي مشكلات فرهنگي و ارائه طرح‌هايي براي رفع آنها را در برنامه‌ داريم و طرح فرهنگسراي دانشجو را ارائه كرده‌ايم كه در سفرهاي استاني نيز به تصويب رسيده است. اين فرهنگسرا از مجموعه چند فعاليت مختلف شكل گرفته و شبيه بقيه نيست.

حسيني نژاد تاكيد كرد: امروز ما فرهنگسرايي كه اختصاصا به دانشجويان بپردازد نداريم و اين طرح مورد توجه ساير استان‌ها نيز واقع شده است و آنها از ما مي‌خواهند كه اين طرح را در اختيارشان بگذاريم.

وي بخش‌هاي اين مجموعه را فرهنگي، ادبي ‌و پاتوق‌هاي دانشجويي عنوان كرد و گفت: طرح ايجاد موزه مفاخر دانشگاهي استان و در كنار آن موزه آثار مفاخر دانشجويي نيز از ساير طرح‌هاي ما هستند كه هدف از ايجاد آنها افزايش انگيزه و خلاقيت است و يكي از دستاوردهاي مناسب براي جهاددانشگاهي خراسان رضوي خواهد بود.

حسيني نژاد در مورد نقش جهاددانشگاهي در توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي هنري مشهد و استان اظهاركرد: جهاددانشگاهي يك پل ارتباطي بين دانشگاه و جامعه بوده و ارتباط بين فرهيختگان فرهنگي استان با دانشجويان نيز از ديگر وظايف و فعاليت‌هاي اين مجموعه است.

وي تاكيد كرد: جهاددانشگاهي موظف به انجام فعاليت‌هايي است كه يا در توان دانشگاه‌ها نيست يا چون اين دانشگاه‌ها از نظر اجرا، چالاكي جهاد را ندارند نمي توانند آنها را اجرايي كنند و انجام فعاليت‌هايي كه به صورت معمولي از توان دانشگاه‌ها خارج است نيز از ديگر طرح‌هاي ما در اين زمينه است.سازمان دانشجويان جهان اسلام دانشجو

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اخبار روزنامه ها