افزايش اعتبارات وام های دانشجويی در سال تحصيلی 92-1391

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   03 مهر 1391-24 September 2012بازدید 2733

افزايش اعتبارات وام های دانشجويی در سال تحصيلی 92-1391
پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاري موج - رييس صندوق رفاه سازمان اموردانشجويان کشور از افزايش 68 درصدي اعتبارات وام هاي دانشجويي در سال تحصيلي 92-1391 خبر داد.

به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، مهندس کيوان مراديان کوچک سرايي در نشستي خبري اظهار داشت: در سال تحصيلي جديد مبلغ 300 ميليارد تومان انواع وام دانشجويي درسطح دانشگاه ها توزيع خواهد شد درحاليکه اين رقم در سال گذشته 183 ميليارد تومان بود.
وي افزود: دانشگاه ها حداکثر تا 10 آبان ماه جاري فرصت دارند تا متقاضيان واجد شرايط انواع وام هاي خود را به صندوق رفاه معرفي کنند و مبلغ همه وام ها به جز تسهيلات امور ضروري، حوادث و وديعه مسکن که زمان مشخصي ندارند حداکثر در دهه اول آذرماه به حساب دانشجويان واريز خواهد شد.
مهندس مراديان با بيان اينکه سرانه وام مسکن دانشجويان مجرد از سقف 20 هزار تومان در ماه به پنج برابر افزايش يافته است، گفت: سرانه وام تحصيلي دانشجويي که در سال تحصيلي 89-88 بين 90 تا 100 هزار تومان در هر ترم بود در سال تحصيلي 92-91 به 375 هزار تومان در هر ترم رسيده است.
رييس صندوق رفاه سازمان اموردانشجويان با اشاره به وام وديعه مسکن دانشجويي خاطر نشان کرد: اين وام از معدود تسهيلاتي است که به صورت يکجا به متقاضيان پرداخت مي شود و دانشجو بايد پس از اتمام تحصيلات خود اين مبلغ را به صورت يکجا به صندوق بازگرداند درصورتيکه بازپرداخت بقيه وام هاي صندوق، 9 ماه پس از فارغ التحصيلي دانشجو در اقساط 60 ماهه از وي گرفته خواهد شد.
وي ميزان وام وديعه مسکن دانشجويان متاهل در شهر تهران را هفت و نيم ميليون تومان، در کلانشهرها شش ميليون تومان و در ديگر شهرهاي کشور را چهار و نيم ميليون تومان ذکر کرد و گفت: البته اين مبلغ براي وديعه مسکن به خصوص در تهران و شهرهاي بزرگ کافي نيست و بيشتر جنبه کمک دارد.
رييس صندوق رفاه دانشجويان درخصوص مشکلاتي که موجب توقف طرح ليزينگ لپ تاپ دانشجويي شده است نيز گفت: طرح ليزينگ لپ تاپ دانشجويي بخاطر مسايل و مشکلات حقوقي فراواني که دراين مسير به وجود آمد متوقف شد که درصورت يافتن شرکت هاي معتبر که تضمين هاي مورد نظر صندوق رفاه را ارايه دهند دوباره از سر گرفته مي شود.
رييس صندوق رفاه دانشجويان در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر اينکه تمام دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي شهريه پرداز موظف شده اند برمبناي حداقل اعتباري که سال گذشته به آنها پرداخت شده است ثبت نام دانشجويان را انجام دهند وهيچ دانشگاهي نمي تواند به خاطر نداشتن استطاعت دانشجو در پرداخت کامل شهريه از ثبت نام وي خودداري کند ، گفت: بخش هايي از اعتبارات وام شهريه دانشجويي به دانشگاه ها ابلاغ شده و براي اولين بار قبل از شروع سال تحصيلي جديد، ميزان اعتبار هر دانشگاه به آنها اعلام شده تا براساس آن برنامه ريزي هاي خود را به انجام برسانند.
وي افزود:هيچ دانشگاهي حق ندارد هنگام ثبت نام، شهريه کامل را از دانشجويان متقاضي وام دريافت کند بلکه بايد مبلغ تعيين شده براي وام را از کل شهريه کسر کند تا دانشجو مجبور نباشد از جاي ديگر قرض بگيرد و پس از دريافت وام شهريه از صندوق، آن را جابجا کند.
مهندس مراديان گفت: ثبت تقاضاي دانشجويان در ليست وام شهريه به منزله دريافت وام از صندوق رفاه دانشجويان است و صندوق نيز پرداخت شهريه ثبت شده را تضمين خواهد کرد.
وي با بيان اينکه صندوق رفاه دانشجويان حداکثر تا 10 آذرماه مبلغ وام هاي دانشجويي از جمله وام شهريه را به حساب دانشگاه ها واريز خواهد کرد، گفت:هم اکنون قادر به پوشش صد درصدي تمام متقاضيان دريافت وام شهريه نيستيم و از سوي ديگر حداکثر تا 75 درصد کل شهريه هر دانشجوي مقطع کارشناسي را به متقاضيان پرداخت مي کنيم اما در نظر داريم تا چهار سال آينده به پوشش کامل و صد درصدي در اين زمينه برسيم.
رييس صندوق رفاه دانشجويان تصريح کرد: دربرخي ازدانشگاه ها به دليل ازدياد متقاضيان دريافت وام شهريه، پرداخت وام براساس اولويت هاي موجود به دانشجويان پرداخت ميشود با اين حال، سال گذشته بيش از 80 درصد متقاضيان توانستند بخشي از شهريه خود را به صورت وام بپردازند.
وي همچنين تاکيد کرد: براساس ضوابط موجود، دانشجويان مقطع دکتري مي توانند در هر ترم تا دو و نيم ميليون تومان و دانشجويان کارشناسي ارشد تا سقف يک ميليون تومان از وام شهريه استفاده کنند.
وام های دانشجويی سال تحصيلی جدید

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اخبار روزنامه ها