طولانی شدن فرایند گزینش دانشجو

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   27 مهر 1391-18 October 2012بازدید 1269
طولانی شدن فرایند گزینش دانشجو

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر ، معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه نباید داوطلبی که 12 سال تحصیل کرده تنها در یک نصف روز مورد سنجش قرار گیرد، به وظایف مهم وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش در این باره اشاره کرد.

حسین نادری منش درباره آخرین وضعیت حذف کنکور در سال 93 درباره فرایند فعلی کنکور و غربالگری داوطلبان برای نشستن روی صندلیهای پرطرفدار، اظهار داشت: وقتی تعداد کمی صندلی داشته باشیم و متقاضی فراوان باشد باید فرایندی مثل غربالگری ملاک گزینش و سنجش داوطلب برای انتخاب وجود داشته باشد اما نکته اینجا است که نباید تمام توان یک فرد بعد از 12 سال تحصیل در یک نصف روز سنجیده شود.

وی ادامه داد: همین فرایند یک روزه موجب ایجاد اضطراب می شود حتی ممکن است روز کنکور فرد مریض شود یا بلد نباشد تست بزند از این رو این روش مناسبی برای غربالگری به شمار نمی آید و لازم است فرایند غربالگری در زمان طولانی تری انجام شود.

به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، به عنوان مثال می توان یک سری از درسهای سه آخر دبیرستان را درسهای اصلی فرض کرد و آزمونهای این درسها را مثل امتحانات نهایی، ملی کرد همچنین نمرات این درسها را در مجموعه ای جمع کرد که به داوطلب رتبه ای دهد و بر اساس آن می توان برای فرد یک نمره ای در نظر گرفت؛ از سوی دیگر دانش آموز هم در سالهای اول تا سوم دبیرستان به صورت هدفمند هدایت می شود.نادری منش تاکید کرد: این موضوع مستلزم آن است که آموزش و پرورش حاضر شود چنین آزمونهایی برگزار و شرایط آن را فراهم کند. سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش باید به این نتیجه برسند که غربالگری در نصف روز حذف شود، بنابراین شاید بتوان گفت که همه از دبیرستان برای پذیرش در دانشگاه درس می خوانند.

این مقام مسئول در وزارت علوم با بیان اینکه هدف این بود که این نصف روز حدف شود، ادامه داد: اگر فرد از سال اول دبیرستان یعنی سالهای تحصیلی 89-90 برای پذیرش در کنکور درس بخواند تا به سال 93 برسد و طی این سه سال اگر غربالگری صورت گرفته باشد می توان گفت که کنکور حذف شده است البته باید این موضوع را از آموزش و پرورش پیگیری کرد که آیا این موارد را در پیش گرفته است یا نه.

وی در توضیح این موضوع اشاره کرد که سوابق تحصیلی در واقع همان غربالگری محسوب می شود و وقتی آزمون را برداریم، سه سال آخر دبیرستان غربالگری به شمار می آید.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: در واقع خروجی آموزش و پرورش ورودی وزارت علوم به شمار می آید و ما نمی توانیم به آموزش و پرورش بگوییم چه کاری انجام دهد اما اگر قرار باشد غربالگری را تغییر دهیم باید به نحوی انجام شود که تنش نداشته باشیم و فرد روی صندلی که شایسته اش است، بنشیند.

طولانی فرایند گزینش دانشجو غربالگری حذف کنکور

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

برنامه وزارت علوم برای ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی

اخبار روزنامه ها