شماری از دانشجویان تاجیک برای تحصیل عازم ایران شدند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   23 آبان 1391-13 November 2012بازدید 940شماری از دانشجویان تاجیک برای تحصیل عازم ایران شدند

دفتر مطبوعاتی وزارت معارف تاجیکستان اعلام کرد: 75 نفر از دانشجویان تاجیک که برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاههای ایران پذیرش شده اند تا دهم آذر ماه امسال راهی جمهوری اسلامی ایران خواهند شد.

آزمون بورسیه پذیرش 250 دانشجوی تاجیک علاقه مند به تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاههای ایران یازدهم تیر ماه امسال با حضور نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی آسیا و اقیانوسیه، سفیر ایران و برخی از مقامات وزارت معارف تاجیکستان در دانشگاه فنی شهر دوشنبه برگزار شده بود.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از خبرگزاری ˈآسیاپلوسˈ، علاوه بر تعداد یادشده، اقدامات رسمی مربوط به 41 دانشجوی تاجیک دیگر پیشتر آماده شده بود و بقیه نیز در حال آماده کردن مدارک مورد نیاز جهت گذراندن دوره های آموزش زبان خارجی هستند.

هرچند براساس تفاهم اولیه جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان قرار بود سالی 100 دانشجو در ایران پذیرش شوند اما در سفر دو سال پیش رئیس جمهوری ایران به تاجیکستان این تعداد به 250 نفر افزایش یافت. بخش عمده این دانشجویان در رشته های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پذیرش و تعداد کمتری نیز در رشته های مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران مشغول به تحصیل خواهند شد.

ˈعبدالستار آدینه افˈمسوول بخش روابط خارجی وزارت معارف تاجیکستان در همین ارتباط گفت: اطلاعات کم دانشجویان از وضعیت نظام آموزشی ایران نیز در طولانی شدن روند اعزام آنها به ایران تاثیر داشته است.

وی با بیان آنکه شیوه های آموزشی دو کشور متفاوت است، افزود:با توضیحاتی که از سوی وزارت معارف به دانشجویان تاجیک ارایه شد تا حدود زیادی زمینه حضور آنها در ایران فراهم شده و تا شروع ترم زمستان اکثر قریب به اتفاق دانشجویان به ایران سفر خواهند کرد.

وی ادامه داد: تعداد 6 دانشجوی تاجیک با وجود آنکه قبول شده بودند اما بخاطر ناتوانی در ارایه مدارک مستند از وضعیت آموزشی خود از سوی ایران تایید نشدند و 19 متقاضی نیز با درخواست خود از پذیرش بورسیه، انصراف دادند.

مسئول بخش خارجی وزارت معارف تاجیکستان گفت: در صورت انجام روند امور و تایید مدارک 34 دانشجوی تاجیک باقیمانده، تحصیل آنها در دانشگاههای ایران آغاز خواهد شد.

وزارت معارف تاجیکستان اعلام کرد تاکنون 200 دانشجوی تاجیک در دانشگاه های ایران تحصیل کرده اند.

پذیرفته شدگان بورسیه تاجیکستان مختص دوره کارشناسی بود و پذیرفته شدگان در دانشگاه های تهران و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) تحصیل خواهند کرد.

گفته می شود منابع مالی لازم برای استمرار و افرایش تعداد دانشجویان تاجیک در دانشگاههای ایران در سالهای آینده در بودجه وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری دیده شده و به تایید مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است.

 

 


دانشجویان تاجیک

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

اخبار روزنامه ها