تحصیل 240 دانشجوی دانشگاه شریف در حوزه‌های علمیه دانشجویی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   27 آذر 1391-17 December 2012بازدید 1053


تحصیل 240 دانشجوی دانشگاه شریف در حوزه‌های علمیه دانشجویی


رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: 240 دانشجوی دانشگاه شریف در حوزه علمیه دانشجویی مشغول تحصیل هستند و تقاضا دو تا سه برابر تعداد موجود است.

پرتال دانشگاهی به نقل از حجت الاسلام حبیب محمد نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تعداد متقاضیان تحصیل در حوزه دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف دو تا سه برابر تعداد دانشجویانی است که درحال حاضر مشغول تحصیل در این حوزه های دانشجویی هستند.
وی ادامه داد: با توجه به کمبود امکانات مانند، تامین استاد، ایجاد شرایط فیزیکی و غیره نمی توان تمام متقاضیان تحصیل در حوزه های دانشجویی را پذیرفت در غیر این صورت استقبال دانشجویان از علوم حوزوی و علوم اصیل اسلامی بسیار زیاد است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه افزود: یکی از آرزوهای حضرت امام راحل و یکی از مطالبات جدی مقام معظم رهبری حدت حوزه و دانشگاه است.

وی یادآورشد: به لحاظ ساختاری و سیستمی، تا حدودی وحدت این دو نهاد ایجاد شده است، شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی توانسته با طراحی و برنامه ریزی در این زمینه بین دانشگاه و حوزه ارتباط ایجاد کند و تا آنجا که این مساله مرتبط با قانون بوده محقق شده است که می توان به ایجاد دروس معارف در دانشگاه‌ها، ایجاد دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، تاسیس دانشگاه در قم و درگیر کردن حوزوی ها در دانشگاه و بالعکس اشاره کرد.

حجت الاسلام محمد نژاد تصریح کرد: از نظر غیرسیستمی هم یک ارتباط پویا و موفق بین حوزه دانشگاه رخ داده است که نیازمند فعالیت های بیشتری است که از جمله می توان به راه اندازی نهاد های مردمی و غیر دولتی مانند انجمن های علمی و  قطب های علمی اشاره کرد که خیلی رسمی و دولتی نیستند و با اهداف علمی که دارند می توانند تعاملات سازنده های بین این دو حوزه ایجاد کنند.

وی ادامه داد: برخی به ایجاد علوم واحد در حوزه و دانشگاه معتقد هستند که مخلوطی از علوم جدید، قدیم و علوم دانشگاهی باشد و مانند سابق علوم واحدی در حوزه و دانشگاه تدریس شود، که بنده معتقدم، در شرایط موجود این انتظار دور از ذهن است و معلوم نیست به نفع ما باشد چون در گذشته کارکردهایی که برای دانشگاه تعریف شده بود به اندازه امروز نبود و تکنولوژی و فناوری‌ها به این مقدار رشد نکرده بود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به سخنان آیت الله جوادی آملی در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه گفت: در عرصه علم، مثل سابق که علوم را به علوم نظری و عملی تقسیم می کردند، امروز شاهدیم که دانشگاه علوم عملی را بر عهده گرفته و حوزه هم خوب است که علوم نظری را برعهده گیرد و هر دو با هم تعامل کنند که نظام جمهوری اسلامی مصداق همین تعامل است.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی مباحث نظری مانند ولایت فقیه در حوزه تعریف شده و مبانی عملی مانند حکومت دموکراسی توسط دانشگاه تعریف شده است و اکنون شاهد یک سیستم پویای مترقی در قرن 21 هستیم که بی نظیر بوده و حاصل تعامل حوزه و دانشگاه است، اگر سعی کنیم مرجعیت هر دو را بپذیریم، این وحدت بهتر و موفق تر ظهور و بروز می کند.

دبیر سابق شورای سیاستگذاری حوزه و دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یک شورای سیاستگذاری وحدت حوزه دانشگاه که مصوبه اسلامی کردن دانشگاه بود سه سال گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شد که سیاست گذاران در این شورا جمع شده و پیشنهاد خود را به شکل قانون به شورای اسلامی شدن ارایه می کنند که پس از تصویب به صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه می شود.
دانشجو دانشگاه دانشگاه شریف تحصیل دانشجو تحصیل در دانشگاه شریف

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

رونمایی از سامانه ملی ثبت پایان‌نامه و رساله

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

اخبار روزنامه ها