تحول بنیادی در پذیرش دانشجو و تعیین ضرایب تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   05 دی 1391-25 December 2012بازدید 1040

تحول بنیادی در پذیرش دانشجو و  تعیین ضرایب تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس با اشاره به جلسه مسئولان آموزشی کشور برای تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجو در سال 93، برخی جزئیات این تصمیمات را اعلام کرد.

پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش خبرنگار مهر، روز گذشته مسئولان وزارتخانه های علوم، بهداشت، آموزش و پرورش، دانشگاههای آزاد، پیام نور، سازمان سنجش و مرکز پژوهشهای مجلس، همچنین اعضای کمیسیون آموزش مجلس در شهریار برای تعیین تکلیف پذیرش دانشجو در سال 93 یک روز کامل کاری را گرد هم آمدند.

رضا صابری رئیس کمیته آموزش عالی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، به برخی جزئیات این جلسه اشاره کرد و گفت: مفاهیم اصلی طرح سنجش و پذیرش دانشجو را به جمع بندی اجمالی مناسبی رساندیم و قالبهای پذیرش را تعریف کردیم که نسبت به روشهای گذشته تحول بنیادین و اساسی در آنها لحاظ شده است.

وی ادامه داد: این قالبها دارای ترکیبهای متفاوتی از آزمون عمومی، آزمون اختصاصی و سوابق تحصیلی است که جزئیات آن در آینده مطرح خواهد شد و در واقع به دنبال تعیین ضرایب اجرایی مناسب برای تاثیر سابقه تحصیلی در آزمونهای آینده خواهیم بود.

به گفته رئیس کمیته آموزش عالی مجلس، نظر کمیته آموزش عالی این است که قانون مصوب سال 86 که مربوط به حذف کنکور است قابلیت اجرایی ندارد و اگر تصمیمات روز گذشته مراجع آموزشی کشور در مجلس تصویب شود، جایگزین قانون مذکور خواهد شد.

صابری سه پیشنهادی را که سازمان سنجش پیش از این برای پذیرش دانشجو در سال 93 مطرح کرده بود یادآوری کرد و گفت: پیش از این سازمان سنجش در قالب سه پیشنهاد مطرح کرده بود که پذیرش عده ای از دانشجویان بدون برگزاری کنکور و با تکیه بر سوابق تحصیلی، برگزاری یک آزمون عمومی ساده به علاوه سوابق تحصیلی و برگزاری کنکور سخت تنها برای 5 درصد از داوطلبان صورت گیرد.

وی افزود: در صورت تصویب تصمیمات اتخاذ شده، شیوه آزمون سراسری فعلی به این شکل نخواهد بود و به عنوان مثال یکی از قالبها این است که پذیرش بر اساس برگزاری آزمون و سابقه تحصیلی صورت می گیرد.

رئیس کمیته آموزش عالی درباره برنامه های آتی این کمیته در سرنوشت کنکور 93، گفت: هنوز تکلیف نوع دروسی که در آزمونهای آینده برای سنجش شاخص خواهد بود، روشن نشده و باید تصمیم گیری کرد که آیا این دروس را باید در قانون تعریف کنیم یا در قالب کارگروهی که در قانون تعریف خواهیم کرد در زمان آزمون معین کنیم.

وی تاکید کرد: ما نمی خواهیم نظام آموزش و پرورش تحت تاثیر کنکور به این صورت شود که برای دانش آموزان از اهمیت درسی کاسته شود.


تحول بنیادی پذیرش دانشجو سوابق تحصیلی

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اخبار روزنامه ها