دانشجویان در هنگام خواستگاری چه نکاتی باید توجه داشته باشند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   26 اسفند 1391-16 March 2013بازدید 2517دانشجویان  در هنگام خواستگاری چه نکاتی باید توجه داشته باشند

کارشناس مسائل خانواده و ازدواج با بیان اینکه دانشجویان باید در زمان خواستگاری، نکاتی را مورد توجه قرار دهند، با تاکید بر خواستگاری درست از دانشجویان خواست در این مراسم قرابت‌های فرهنگی، مذهبی و حتی ظاهری خود را در نظر بگیرند.

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسین حسین دهنوی در جمع دانشجویان دانشگاه کاشان با اشاره به دوستی‌های قبل از ازدواج، گفت: خرج کردن عاطفه در قبل از ازدواج باعث نادیده گرفتن کاستی‌های یکدیگر می‌شود، در ادامه مانعی برای زندگی شیرین آنها خواهد بود.

وی در خصوص آشنایی‌های قبل از ازدواج، تصریح کرد: دل بستن به جنس مخالف در قبل از ازدواج موجب مشکلات متعددی از جمله بی‌اعتمادی در بعد از ازدواج می‌شود که در نهایت منجر به تلخ شدن زندگی به کام زوج‌ها می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت آشنایی جوانان در خصوص کیفیت رابطه قبل از ازدواج، اظهارکرد: اگر دو جوانی که قصد ازدواج دارند، نگاه با قصد لذت نداشته و در صورت نگاه دچار حرام نشود، عاطفه خرج یکدیگر نکنند، خلوت نداشته باشند و نوع بیان خانم تحریک کننده نباشد، اشکال شرعی ندارد.

دهنوی اختلاف سنی برای ازدواج را بین دختر و پسر سه تا هفت سال عنوان کرد و افزود: البته بهتر است برای اینکه اقتدار مرد حفظ شود، مرد بزرگتر از زن باشد و دلیل اینکه این میزان را بیان کردم این است که هر کدام از علما و کارشناسان این میانگین سنی را بهترین اختلاف سنی برای ازدواج دختر و پسر می‌دانند و هر کدام ادله خاصی را برای آن مطرح می‌کنند.

وی افزود: اختلاف سن بین زن و مرد در مواقعی که مثلاً زن 25 ساله و مرد 35ساله است، اشکال چندانی ندارد، چرا که هر دو به تثبیت رسیده اند، اما برعکس آن را هرگز نمی‌توان قبول کرد؛ زیرا که این اختلاف ممکن است برای مرد مشکل ساز شود و مرد در وهله اول با مقایسه خود با دیگران از این ناراضی شود و پس ازآن نیز با توجه به اختلاف سنی که دختر دارد و بخواهد کنترل خانه و بیرون از خانه را در دست بگیرد این اقتدار مرد از بین خواهد رفت و زندگی نمی‌تواند به روال عادی خود برگردد.

این کارشناس مسائل خانواده با تقسیم ملاک‌های ازدواج به دو دسته اصلی و کمالی، ملاک‌هایی چون تناسب ظاهر، تحصیلات و قد و غیره را از ملاک‌های کمالی عنوان کرد و گفت: در صورت وجود ملاک‌های اصلی مثل هم کفو و هم اعتقادی بودن، می‌شود در موارد خاص از ملاک‌های کمالی گذشت.

وی با بیان اینکه عشقی که خداوند به ما داده است، عشقی است که بعد از محرمیت صورت می‌گیرد، اظهارکرد: اگر در روابط قبل از ازدواج دختر و پسر، عاطفه خرج یکدیگر کنند، عاشق یکدیگر شده و دیگر نقاط قوت و ضعف یکدیگر را نمی‌بینند، بنابراین پس از ازدواج که چشمانشان باز شد، دچار مشکل می‌شوند.

به نقل از ماوا، دهنوی با تاکید بر اینکه باید عقلانی و عاقلانه ازدواج کرد نه با یک رابطه، تصریح کرد: چرا که ازدواج در ایران یک راه جدایی ناپذیر است و اگر چه طلاق را داریم و آن حلال است؛ ولی دارای آفت‌های زیادی است به ویژه برای بانوان ایرانی چون فرصت‌ها را از دست می‌دهند.


دانشجویان در هنگام خواستگاری چه نکاتی باید توجه داشته باشند

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

اخبار روزنامه ها