دانشجویان سنواتی با پرداخت شهریه جریمه خواهند شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   03 اردیبهشت 1392-23 April 2013بازدید 1570
دانشجویان سنواتی با پرداخت شهریه جریمه خواهند شد


معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه دانشگاهها برای جریه دانشجویان سنواتی می توانند با رأی هیأت امنا از آنها شهریه دریافت کنند، گفت: هیأت امنای دانشگاهها درباره مبلغ این شهریه می توانند تصمیم بگیرند.

پرتال دانشگاهی به نقل از حسین نادری منش در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره پرداخت مبلغ شهریه از سوی دانشجویان روزانه سنواتی، گفت: دولت برای دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های روزانه تنها مبلغ مدت زمان تحصیل را پرداخت می کند و بعد از پایان مدت دوره تحصیل، پولی به دانشگاه تحت عنوان بودجه پرداخت نمی کند.

وی ادامه داد: در صورتیکه مدت زمان تحصیل دانشجو در بازه زمانی مشخص شده به اتمام نرسد، دانشگاه 2 حالت را در نظر می گیرد یا به دانشجو می گوید بعد از اتمام این دوره باید از دانشگاه برود یا مکانیزم دیگری برای این وضعیت تعریف کند که عموماً این گونه تصمیمات در نهایت توسط هیأت امنای همان دانشگاه گرفته می شود.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به آخرین تصمیماتی که توسط دانشگاهها در این زمینه اعلام شد، اظهار داشت: بر اساس مصوبه دانشگاهها، بعد از پایان مدت زمان اگر دانشجویی همچنان باید به ادامه تحصیل مشغول باشد به این دلیل که سرانه ای از دولت برای این دانشجویان در نظر گرفته نمی شود، ادامه این تحصیل رایگان نیست و رقمی باید پرداخت شود.

نادری منش که هدف از دریافت این رقم را تشویق دانشجو در راستای به پایان رساندن هر چه زودتر مدت زمان تحصیل عنوان کرد، افزود: واقعیت این است که هزینه تمام شده از دانشجو دریافت نمی شود و دانشگاهها با نگاه اغماض و تساهل به این موضوع نگاه می کنند اما از این ابزار به این دلیل که دانشجو زودتر و با انگیزه تحصیلش را به اتمام برساند، استفاده می کنند.

این مقام مسئول آموزش عالی با تاکید بر اینکه در اخذ این مبلغ از دانشجویان سنواتی منطقی نهفته است، اعلام کرد که اگر در این زمینه دانشجویان مقصر نباشند دانشگاهها تمکین می کنند و فشاری نمی آورند.

به گفته نادری منش در دانشگاههایی که کم کاری یا طول کشیدن مدت زمان ادامه تحصیل دیده می شود و واحدهای درسی کم دریافت می شود، به طور طبیعی هیأت امنا به دانشگاهها مجوز دریافت شهریه را داده است.

وی در پاسخ به این پرسش مهر درباره میزان رقمی که از دانشجویان در این شرایط اخذ می شود، خاطرنشان کرد: عموماً هیأت امنای هر دانشگاه که اگر اسمش را جریمه بگذاریم، در این زمینه برای سالهایی که پولی به دانشگاهها پرداخت نمی شود، تصمیم گیری می کند که معمولاً عدد اندکی از دانشجویان دریافت می شود.

پیش از این برخی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف از این موضوع گله داشتند و با اعلام این دانشگاه، برخی دانشجویان سنواتی مجبور به پرداخت مبلغی نزدیک به 500 هزار تومان شدند.


اخبار دانشجویی دانشجویان سنواتی سنوات دانشگاهی

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اخبار روزنامه ها