تعطیلی امتحانات در ایام انتخابات فرصت مناسبی برای فعالیت های دانشجویان است

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   08 اردیبهشت 1392-28 April 2013بازدید 842
تعطیلی امتحانات در ایام انتخابات فرصت مناسبی برای فعالیت های دانشجویان است


معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تصمیم گیری برای چگونگی برگزاری امتحانات دانشگاه ها در ایام انتخابات، با نظر خواهی از دانشگاه ها صورت گرفته و این امر فرصت مناسبی برای فعالیت های انتخاباتی دانشجویان ایجاد می کند.


ˈغلامرضا خواجه سرویˈ با بیان اینکه هماهنگی با دانشگاه ها برای تصمیم گیری در خصوص چگونگی برنامه ریزی
برای برگزاری بهینه امتحانات دانشجویان در ایام انتخابات ریاست جمهوری، در نیمه دوم نیم سال اول تحصیلی سال گذشته صورت گرفته است، گفت : پیشنهاد وزارت علوم در این زمینه برای عدم مشغله ذهنی و درسی دانشجویان در ایام انتخابات بود تا آنها بتوانند با فراغ بال و شور و حال بیشتری در این حماسه سیاسی به فعالیت بپردازند.

پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش ایرنا، وی که در دیدار با اعضای تشکل های دانشجویی تعدادی از دانشگاه ها سخن می گفت، افزود: در این خصوص کمیته سه نفره ای در وزارت علوم ماموریت اخذ نظرات دانشگاه ها در این مورد را به عهده گرفت و پس از بررسی و جمع بندی آرا دانشگاه ها و با توجه به تقویم آموزشی آنها دستور العملی در دو محور صادر شد که بخش اول در خصوص دانشگاه هایی بود که بر اساس تقویم آموزشی، نیمسال دوم خود را از اوایل بهمن ماه آغاز کرده و امکان برگزاری امتحانات قبل از انتخابات را داشتند و لذا دانشجویان می توانستند با آسودگی ذهنی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز ریاست جمهوری مشارکت فعالانه داشته باشند که دانشگاه های پیام نور و جامع علمی کاربردی در این دسته قرار گرفتند و تعدادی از دانشگاه های دولتی نظیر دانشگاه علامه طباطبایی نیز بدون تغییر در برنامه آموزشی خود این امکان را داشتند.

خواجه سروی به دانشگاه هایی که نیمسال دوم تحصیلی خود را بعد از نیمه اول بهمن ماه آغاز کرده بودند اشاره کرد و گفت: محور دوم دستور العمل صادره برای برگزاری امتحانات دانشگاه ها نیز با توجه به تقویم آموزشی این دسته از دانشگاه ها برعدم برگزاری امتحانات از بیستم خرداد ماه تا دوم تیرماه تاکید دارد و هدف هم صرفا آرامش خاطر و ذهن دانشجویان برای فعالیت های انتخاباتی در ایام تبلیغات انتخابات بوده است.

وی با بیان اینکه برگزار نشدن امتحانات در ایام انتخابات به منزله تعطیلی دانشگاه ها نیست، گفت: از میان 110 دانشگاه دولتی فقط امتحانات 26 دانشگاه تا تاریخ بیستم خرداد تمام می شود و امتحانات 84 دانشگاه دیگر از دوم تیرماه آغاز می شود و این بازه زمانی فرصتی مناسب و کافی را برای فعالیت های انتخاباتی دانشگاهیان در محل این دانشگاه ها فراهم می کند.

معاون وزیرعلوم یادآور شد: پیشنهاد ما همیشه این بوده که سال تحصیلی دانشگاه ها از پانزدهم شهریور ماه آغاز شود زیرا در شرایط کنونی، همزمان با مراسم بزرگداشت دو رویداد مهم هفته دفاع مقدس و ایام الله دهه فجر، دانشگاه ها تقریبا تعطیل هستند و دانشجویان عملا نمی توانند حضور موثری در بزرگداشت این دو واقعه بزرگ کشور داشته باشند و فضا سازی فرهنگی مناسبی در دانشگاه ها صورت نمی گیرد و به همین خاطر معاونت فرهنگی وزارت علوم در سال 86 پیشنهاد کرد که سال تحصیلی دانشگاه ها از نیمه شهریور آغاز و در خرداد ماه به پایان برسد.

وی پرورش دانشجویان آشنا با مسائل سیاسی و دارای تحلیل های سیاسی آگاهانه و علمی را از سیاست های وزارت علوم و متولیان فرهنگی دانشگاه ها در دولت های نهم و دهم برشمرد.

به اذعان خواجه سروی، دانشگاه محل تضارب آرا است و برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها و تاکید مقام معظم رهبری بر برگزاری هر چه بیشتر این کرسی ها نشان از این امر دارد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد فرهنگی دولت های نهم و دهم در امر آموزش عالی گفت: دولت های نهم و دهم همیشه موافق و همراه اعتلای بحث فرهنگ و امور فرهنگی در آموزش عالی بوده اند و با پیگیری و دستور رییس جمهوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونت فرهنگی به عنوان متولی فرهنگی در دانشگاه ها شکل گرفت.

خواجه سروی ابراز امیدواری کرد با تصویب بودجه فرهنگی پیشنهادی وزارت علوم در مجلس شورای اسلامی، مبلغ مناسبی به امر اعتلای امور فرهنگی در دانشگاه ها اختصاص یابد.


تعطیلی دانشگاه در ایام امتحانات انتخابات و امتحانات فرصت مناسب برای دانشجویان در انتخابات

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

برنامه وزارت علوم برای ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی

اخبار روزنامه ها