دانشجویی به علت فعالیت سیاسی در دانشگاه بازداشت نشد و دانشگاه ها فضای آرام و زنده ایجاد کردند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   20 خرداد 1392-10 June 2013بازدید 695
معاون فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد:  یکی از افتخارات دوران ما این است که هیچ دانشجویی به علت فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها بازداشت و ستاره‌دار نشده است.

پرتال دانشگاهی به نقل از غلامرضا خواجه سروی در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: در واقع دانشجویان در محیط دانشگاه با امنیت کامل به فعالیت‌های سیاسی پرداخته‌اند، حتی اقدامات قانونی دانشجویان در عرصه اجتماعی نیز مورد حمایت این معاونت فرهنگی وزارت علوم بوده است.

وی درباره این موضوع که برخی نامزدهای اصلاحات معتقدند وزارت علوم به دانشگاه نگاه امنیتی دارد، تصریح کرد: این سخنی خلاف واقع است، در این دوران تلاش شد تا آزادی به صورت منفی و مثبت تحقق پیدا کند که کرسی‌های آزاداندیشی نمونه‌ای از آن است. در این چهار سال بیش از 2 هزار کرسی آزاد اندیشی در سراسر دانشگاه‌های کشور ایجاد شد، حال آن که دولت اصلاحات از برگزاری این کرسی‌ها امتناع کرد. من مطمئن هستم در تاریخ سیاسی ایران هیچ‌گاه چنین جلساتی با چنین کیفیتی و چنین نظمی برگزار نشده است.

معاون فرهنگی وزارت علوم، ادامه داد: هنر دانشگاه‌ها این بود که فضایی آرام اما زنده و پویا ایجاد کردند و به همه دانشجویان اجازه داده شد تا اظهارات انتقادی و استدلالی خود را بیان دارند. در این کرسی‌ها نقد و بررسی آزاد بود و هیچکس به واسطه کرسی‌های آزاداندیشی مورد تعرض واقع نشد.

خواجه سروی با یادآوری اینکه کرسیهای آزاداندیشی از سال 80 علیرغم توصیه های مقام معظم رهبری در دانشگاهها تشکیل نشد، اظهار داشت: در سال 1380، مقام معظم رهبری دستور به تشکیل کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها دادند اما در آن سالها اجرا نشد، بنابراین معاونت فرهنگی با هدف صیانت از آزادی، آئین‌نامه‌ای برای این کرسی‌ها تهیه کرد که هم اکنون برگزار می شوند.

وی همچنین با اشاره به یک باور درباره کرسیهای آزاد اندیشی، گفت: عده‌ای می‌گویند کرسی‌های آزاداندیشی تنها با هدف حمایت و تعریف از دولت شکل گرفته که این سخن فاقد صحت است، اتفاقاً در کرسی‌های آزاداندیشی بحث‌های مهم نظام مورد چالش واقع شد و بحث‌ و بررسی نسبت به مبانی نظام اسلامی صورت گرفت.


اخبار دانشجویی فعالیت سیاسی دانشجویان دانشجویان سیاسی بازداشت دانشجویان در ایام انتخابات

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

اخبار روزنامه ها