طرح جدید اسپانیا برای دانشجویان کم‌درآمد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   19 شهریور 1392-10 September 2013بازدید 960طرح جدید اسپانیا برای دانشجویان کم‌درآمد

دانشگاه‌های اسپانیا با ارائه طرح جدیدی موسوم به «پذیرش یک دانشجو» به دنبال ایجاد یک صندوق خیریه ملی هستند که به کمک آن اشخاص داوطلب بتوانند به صورت محرمانه هزینه‌های تحصیلی دانشجویان خانواده‌های کم‌درآمد را تقبل کنند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «آدلایدا دی لا کاله»، رییس‌ «دانشگاه مالاگا» و دبیرکل انجمن روسای دانشگاه اسپانیا درباره این برنامه گفت: به همان شیوه‌ای که افراد داوطلب می‌توانند در کشورهای جهان سوم، هزینه‌های کودکان نیازمند را تامین کنند همچنین قادر خواهند بود که یک دانشجو را در اسپانیا برای تامین هزینه‌های تحصیلی تحت سرپرستی خود قرار دهند.

این تصمیم اضطراری در شرایطی اتخاذ شده که آمارها نشان می‌دهد دست‌کم 30 هزار دانشجو در آغاز سال تحصیلی جدید به دلیل عدم توانایی در تامین هزینه‌های زندگی خود در آستانه ترک تحصیل هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه تلگراف، محدودیت دسترسی دانشجویان به بودجه‌های دولتی علاوه بر موانع تحصیلی، خانواده‌های کم‌درآمد را به طور کلی با موانع مالی مواجه کرد به طوری که نرخ بیکاری جوانان در اسپانیا رکورد 56 درصدی را نیز پشت سرگذاشته است.

از سال 2010 میلادی، بودجه‌های دانشگاه‌های اسپانیا به عنوان بخشی از برنامه‌های «ریاضت اقتصادی» برای تقلیل ضربه‌های ناشی از کسری بودجه دولتی، 12.3 درصد معادل 1.2 میلیارد یورو کاهش یافت.

در عین حال به دنبال آغاز بحران اقتصادی اروپا، شهریه‌های تحصیلی بسته به مناطق مختلف اسپانیا 22 الی 92 درصد افزایش یافت.

دانشگاه‌های اسپانیا اعلام کردند که این صندوق حمایتی اضطراری برای کمک به دانشجویان در شرایط آشفته اقتصادی فعلی، راه‌اندازی شده تا دانشگاه‌ها بتوانند برای مدت بیشتری به نیازهای خود پاسخ بگویند.

در عین حال برخی از دانشگاه‌های این کشور هشدار دادند که نمی‌توان به این برنامه‌ها برای استحکام بیشتر نظام آموزشی اسپانیا دل خوش کرد.

آنها تاکید کردند: واضح است که این طرح‌ها قادر به برقراری تعادل در هزینه‌های دانشگاه‌ها پس از کاهش عمیق بودجه‌های آنها نخواهند بود.


تحصیل در اسپانیا شرایط تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانشگاه های اسپانیا

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

برنامه وزارت علوم برای ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی

اخبار روزنامه ها