آخرین وضعیت هدایای دانشجویان نمونه 91 و افزایش 25 درصدی وام‌های دانشجویی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   15 مهر 1392-07 October 2013بازدید 503آخرین وضعیت هدایای دانشجویان نمونه 91 و  افزایش 25 درصدی وام‌های دانشجویی

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با اشاره به افزایش 25 درصدی میزان وام‌های دانشجویی، از احتمال تغییر هدایای دانشجویان نمونه سال 91 خبر داد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمود ملاباشی در حاشیه نشست روسای مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور در دانشگاه صنعتی شریف در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه با توجه به افزایش هزینه‌ها در هیات امنای صندوق رفاه نسبت به افزایش وام نیز تصمیم‌گیری می‌شود، گفت: سال جاری حدود 25 درصد افزایش وام‌های دانشجویی داشته‌ایم که برخی از وام‌ها مثل وام ازدواج و اضطراری جهش 100 درصدی داشته‌اند.

وی همچنین درباره هدیه خودروی پراید دانشجویان نمونه سال 91، اظهارکرد: این یک موهبت است که دانشجویان نمونه هر سال انتخاب می‌شوند و باید اسباب برگزاری بهتر آن را فراهم کنیم، اما اینکه در جلسه‌ای از رییس‌جمهور خواهشی می‌شود و بر آن اصرار می‌کند و در نهایت موافقت رییس‌جمهور را در پی دارد، ممکن است با توجه به اینکه این موضوع در بودجه دیده نشده بود، در اصلاحیه بودجه سال 92 حذف شود.

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم خاطر نشان کرد: در نتیجه منتظر مصوبه مجلس هستیم،‌ اما اگر کاهش بودجه در اصلاحیه به این قسمت نیز برسد، قطعا برای این هدایا جایگزینی در نظر می‌گیریم.

ملاباشی با بیان اینکه هدیه دانشجویان نمونه سال 91 به صورت لحظه‌ای در جلسه مطرح شده و ستون بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه این مسئله باید موازین قانونی را طی کند و اگر برای یک سال داده شود، برای سال‌های دیگر نیز معمول می‌شود، این مسیر باید طی شود و بودجه‌گذاران نیز آن را تایید کنند، مسلما برای سال‌های آینده این موضوع تایید می‌شود، اما اگر در اولین بار یعنی برای دانشجویان سال 91 به مشکل برخورد، حتما جایگزینی برای آن در نظر می‌گیریم.

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پاسخ به سئوالی درباره اینکه استعفا می‌دهد یا خیر؟ گفت: من استعفا را در شرایطی که احساس کنم باید به وظیفه ادامه داده شود تا سرپرست وزارت علوم درباره آن تصمیم بگیرد، درست نمی‌دانم چرا که اگر استعفا دهم، من تصمیم‌گیرنده بودم نه سرپرست وزارت علوم. انشاءالله با معرفی وزیر به مجلس و تعیین مسئول وزارتخانه، همه این مسائل حل خواهد شد.

وی همچنین درباره اعتراضاتی به افزایش نرخ غذا دانشجویی و خوابگاه‌های خودگردان، اظهار کرد: افزایش هزینه غذا و خوابگاه‌های خودگردان، افزایش قابل توجهی نیست. اینکه نرخ خوابگاه‌ها حداکثر 20 درصد اضافه شده، روال چند سال اخیر و مصوبه هیات امنای صندوق رفاه است. بنابراین اگر با بودجه‌های در اختیار صندوق، این رقم‌ها را مقایسه کنیم، دانشجویان نیز آن را قبول می‌کنند.

ملاباشی افزود: برای مثال خوابگاه اتاق چهار نفره که در سال گذشته 95 هزار تومان بوده و در سال جدید به 115 هزار تومان رسیده است، در مقابل افزایش سایر هزینه‌های دانشگاه، رقم قابل توجهی نیست.

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه یارانه غذایی برای دانشگاه‌های دولتی در بودجه دانشگاه‌ها مستتر شده است، تصریح کرد: برای دانشگاه‌های غیرانتفاعی و آزاد اسلامی بودجه‌ای را دولت در اختیار صندوق رفاه قرار داده که به این دانشگاه تخصیص پیدا کند، اما با توجه به بحثی که در حال حاضر درباره اصلاحیه بودجه در مجلس وجود دارد، منتظریم که بحث و بررسی انجام شود و چنانچه این مورد از بودجه وزارت علوم حذف نشود که در این باره در حال رایزنی نیز هستیم، به دانشگاه‌ها توزیع خواهد شد.


هدایای دانشجویان نمونه دانشجویان نمونه تقدیر از دانشجویان نمونه

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

رونمایی از سامانه ملی ثبت پایان‌نامه و رساله

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

اخبار روزنامه ها