افزايش 25 درصدی وام‌های دانشجويی در سال تحصیلی جاری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   16 مهر 1392-08 October 2013بازدید 448افزايش 25 درصدی وام‌های دانشجويی در سال تحصیلی جاری

رييس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم با اشاره به افزايش 25 درصدي ميزان وام‌هاي دانشجويي، از احتمال تغيير هداياي دانشجويان نمونه سال 91 خبر داد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران ، دکتر محمود ملاباشي در حاشيه نشست روساي مراکز مشاوره دانشگاه‌هاي کشور در دانشگاه صنعتي شريف در جمع خبرنگاران، با بيان اينکه با توجه به افزايش هزينه‌ها در هيات امناي صندوق رفاه نسبت به افزايش وام نيز تصميم‌گيري مي‌شود، گفت: سال جاري حدود 25 درصد افزايش وام‌هاي دانشجويي داشته‌ايم که برخي از وام‌ها مثل وام ازدواج و اضطراري جهش 100 درصدي داشته‌اند.

وي همچنين درباره هديه خودروي پرايد دانشجويان نمونه سال 91، اظهارکرد: اين يک موهبت است که دانشجويان نمونه هر سال انتخاب مي‌شوند و بايد اسباب برگزاري بهتر آن را فراهم کنيم، اما اينکه در جلسه‌اي از رييس‌جمهور خواهشي مي‌شود و بر آن اصرار مي‌کند و در نهايت موافقت رييس‌جمهور را در پي دارد، ممکن است با توجه به اينکه اين موضوع در بودجه ديده نشده بود، در اصلاحيه بودجه سال 92 حذف شود.

وي با بيان اينکه منتظر مصوبه مجلس هستيم گفت: اگر کاهش بودجه در اصلاحيه به اين قسمت نيز برسد، قطعا براي اين هدايا جايگزيني در نظر مي‌گيريم.

ملاباشي با بيان اينکه هديه دانشجويان نمونه سال 91 به صورت لحظه‌اي در جلسه مطرح شده و ستون بودجه‌اي براي آن در نظر گرفته نشده است، گفت: با توجه به اينکه اين مسئله بايد موازين قانوني را طي کند و اگر براي يک سال داده شود، براي سال‌هاي ديگر نيز معمول مي‌شود، اين مسير بايد طي شود و بودجه‌گذاران نيز آن را تاييد کنند، مسلما براي سال‌هاي آينده اين موضوع تاييد مي‌شود، اما اگر در اولين بار يعني براي دانشجويان سال 91 به مشکل برخورد، حتما جايگزيني براي آن در نظر مي‌گيريم.

رييس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم در خصوص استعفاي خود گفت: من استعفا را در شرايطي که احساس کنم بايد به وظيفه ادامه داده شود تا سرپرست وزارت علوم درباره آن تصميم بگيرد، درست نمي‌دانم چرا که اگر استعفا دهم، من تصميم‌گيرنده بودم نه سرپرست وزارت علوم. انشاءالله با معرفي وزير به مجلس و تعيين مسئول وزارتخانه، همه اين مسائل حل خواهد شد.

وي همچنين درباره اعتراضاتي به افزايش نرخ غذا دانشجويي و خوابگاه‌هاي خودگردان، اظهار کرد: افزايش هزينه غذا و خوابگاه‌هاي خودگردان، افزايش قابل توجهي نيست. اينکه نرخ خوابگاه‌ها حداکثر 20 درصد اضافه شده، روال چند سال اخير و مصوبه هيات امناي صندوق رفاه است. بنابراين اگر با بودجه‌هاي در اختيار صندوق، اين رقم‌ها را مقايسه کنيم، دانشجويان نيز آن را قبول مي‌کنند.

ملاباشي افزود: براي مثال خوابگاه اتاق چهار نفره که در سال گذشته 95 هزار تومان بوده و در سال جديد به 115 هزار تومان رسيده است، در مقابل افزايش ساير هزينه‌هاي دانشگاه، رقم قابل توجهي نيست.

رييس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم با بيان اينکه يارانه غذايي براي دانشگاه‌هاي دولتي در بودجه دانشگاه‌ها مستتر شده است، تصريح کرد: براي دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي و آزاد اسلامي بودجه‌اي را دولت در اختيار صندوق رفاه قرار داده که به اين دانشگاه تخصيص پيدا کند، اما با توجه به بحثي که در حال حاضر درباره اصلاحيه بودجه در مجلس وجود دارد، منتظريم که بحث و بررسي انجام شود و چنانچه اين مورد از بودجه وزارت علوم حذف نشود که در اين باره در حال رايزني نيز هستيم، به دانشگاه‌ها توزيع خواهد شد.


افزایش وام دانشجویی وام دانشجویی دریافت وام دانشجویی شرایط دریافت وام دانشجویی

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اخبار روزنامه ها