روحیه کارآفرینانه دانش‌آموختگان علمی‌کاربردی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   27 مهر 1392-19 October 2013بازدید 655روحیه کارآفرینانه دانش‌آموختگان علمی‌کاربردی


رییس مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان سمنان گفت: آموزش‌های علمی‌ کاربردی منطبق بر نیازهای شغلی است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از علی منصفی راد در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سمنان، تصریح کرد:

آموزش‌های علمی‌کاربردی با برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی دقیق فعالیت‌های آموزشی کارآفرینانه باعث تربیت نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآفرین و آماده‌کار برای خدمت در تمامی بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و فرهنگی کشور و به تبع آن موجب پیشرفت و توسعه تکنولوژی و فناوری‌کشور شده‌ و از طریق طرح و اجرای ایده‌های جدید، فرصت‌هایی را برای وقوع فرآیندهای کارآفرینی ملی ‌ایجاد کرده است.

‌وی افزود: دانشگاه علمی‌ کاربردی به دلیل به بلوغ‌ رسانیدن قابلیت‌های علمی و عملی دانشجویان، تدوین و بازنگری برنامه درسی متناسب با مهارت‌های شغلی، ایجاد و تقویت روحیه کارآفرینانه بین دانشجویان، بکارگیری مدرسان صاحب فن و متخصص، ارتباط مؤثر با دستگاه‌های اجرایی کشور، تألیف کتب تخصصی‌ مرتبط با مقوله ‌کارآفرینی، برگزاری کارگاه‌های مستمر آموزشی ‌در خصوص ایجاد طرح‌های تجاری، اشتغال‌زایی و کارآفرینی، ایجاد انجمن‌های علمی دانشجویی و بسیاری ‌عوامل ‌دیگر ‌با سوق‌دادن مدرسان و دانشجویان به پژوهش‌های کارآفرینانه ‌کاربردی به ‌یکی از دانشگاه‌های برتر کشور در مقوله کارآفرینی و اشتغال تبدیل شده است.

منصفی‌راد در خصوص مهمترین تفاوت دانشگاه‌های علمی کاربردی با سایر مراکز دانشگاهی، اظهار کرد: فرق عمده دانشگاه علمی کاربردی با سایر دانشگاه‌ها در عملی شدن آموخته‌ها است. سایر دانشگاه‌ها، دانشگاه نظری هستند، اما دانشگاه جامع علمی و کاربردی فی‌نفسه در دل صنعت کار می‌کند.

وی با بیان اینکه افزایش مهارت و حرفه‌های مختلف در جوانان یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی محسوب می‌شود، تصریح کرد: منابع انسانی یکی از مهمترین حوزه‌هایی به شمار می‌رود که باید روی آن برنامه‌ریزی عملی صورت گیرد، منابع انسانی به عنوان زیربنای اساسی هر جامعه و اصلی‌ترین عامل ارتقای بهره‌وری و کیفیت باید مورد توجه بیشتری باشد.

وی افزود: بنابراین شناسایی نیازهای اساسی جامعه و نیروی انسانی متقاضی آموزش از ویژگی‌های دانشگاه علمی کاربردی است، چرا که این آموزش‌ها بر اساس مهارت آموزی و یادگیری کاربردی یک مهارت بوده و می‌تواند نتایح مطلوبی داشته باشد و آموزش‌های علمی کاربردی این ویژگی را دارد.

رییس مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان سمنان به تناسب رشته‌های دانشگاه جامع با نیازهای بازار کار ایران اشاره کرد و افزود: اساسا انتخاب رشته برای مراکز تحت نظارت این دانشگاه بر اساس نیاز جامعه، صنعت و کشاورزی است، به گونه‌ای که برای درخواست رشته حتما باید مراکز، نیازسنجی آموزشی را انجام دهند تا خلاءهای موجود در تقاضای آموزشی را پر کنند.

وی اضافه کرد: این دانشگاه به منظور حمایت از این فرایند، به هیچ عنوان به رشته‌هایی را که مشابه که در دانشگاه‌های دیگر ارائه می‌شوند، مجوز نمی دهد.

منصفی راد به مهم‌ترین عوامل جذب دانشجویان در نظام علمی‌کاربردی اشاره کرد و گفت: آسان سازی فرآیند ورود به دانشگاه، ایجاد تناسب بین رشته‌های آموزشی و بازار کار، ارتقای شغلی کارکنان، وجود امکانات و تجهیزات مناسب در مراکز و وجود برنامه آموزشی منعطف از مهم‌ترین عوامل جذب دانشجویان در نظام علمی‌کاربردی است.

رییس مرکز علمی کاربردی جهادد انشگاهی سمنان به موفقیت‌های دانشگاه علمی کاربردی در استان سمنان اشاره کرد و افزود: دانشگاه علمی کاربردی که از سال 82 به طور رسمی فعالیت خود را در استان آغاز کرده و با جمعیت دانشجویی بیش از 8000 دانشجو، نشان داده که در جذب جامعه هدف عملکرد مطلوبی داشته است، البته این مطلوبیت تنها از نظر کمی نبوده بلکه با ارتقای کیفیت خدمات آموزشی، استفاده از اساتید مجرب و کارآزموده و همچنین تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی مناسب نیز همراه بوده است و بطور کلی در زمینه تربیت نیروی انسانی بر اساس نیاز صنایع و مشاغل مهارتی در قیاس با سایر دانشگاه‌ها موفق تر بوده است.

وی با تاکید بر اینکه نقش و مأموریت دانشگاه جامع علمی‌کاربردی در مقوله کارآفرینی و اشتغال، برجسته‌تر از سایر دانشگاه‌های آموزش عالی است، خاطرنشان کرد: دانشگاه جامع علمی‌کاربردی به عنوان یکی از دانشگاه‌های آموزش عالی با هدف ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت همه جانبه در گسترش اعتلای دانش، ارتقای شاخص‌های کمی و کیفی و منزلت اجتماعی آموزش‌های کاربردی فعالیت می‌کند و رسالت تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد را به دوش می‌کشد.

منصفی راد با بیان اینکه آموزش‌های علمی‌کاربردی به دلیل ماهیت طرح و تأکید بر جنبه‌های کاربردی در آموزش از اهمیت ویژه و استراتژیکی برخوردار است، تصریح کرد: این آموزش‌ها در واقع یک نوع مهارت اندوزی بر اساس تقاضای بازار کار است که با ایجاد یک‌شغل ‌تخصصی باعث بهبود توانایی فردی و تخصصی دانشجویان می‌شود. ضمن اینکه این نوع آموزش‌ها یکی از عوامل مهم و مؤثر بر توسعه و اثربخشی کارآفرینی در سطح کشور است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: آموزش‌های علمی‌کاربردی با برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی دقیق فعالیت‌های آموزشی کارآفرینانه باعث تربیت نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآفرین و آماده‌کار برای خدمت در تمامی بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و فرهنگی کشور و پیشرفت و توسعه تکنولوژی و فناوری‌کشور شده ‌و از طریق طرح و اجرای ایده‌های جدید، فرصت‌هایی را برای وقوع و شکل گیری"کارآفرینی ملی" ‌ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه ‌آموزش‌های علمی‌کاربردی به عنوان یکی از عوامل مهم در ایجاد تفکر و انگیزه کارآفرینی کشور باعث بالابردن سطح علمی و دانش فنی و مهارتی دانشجویان شده است، تصریح کرد: به گونه‌ای که نتایج یک آمار نشان می‌دهد 85 درصد دانش‌آموختگان این نظام آموزشی، شاغل و از روحیه کارآفرینانه برخوردارند.

وی افزود: این عملکرد دانشگاه‌ ‌علمی‌ کاربردی در تربیت نیروی ماهر، شاغل و کارآفرین به عنوان ‌یکی از افتخارات آموزش عالی کشور محسوب شده تا جایی که در اذهان عمومی نام دانشگاه جامع علمی‌کاربردی با عنوان دانشگاه کارآفرین مترادف شده است، همچنین از سویی دیگر باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، جهت تحقق اهداف و سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی دانشگاه جامع علمی‌کاربردی خود به عنوان یک نمونه موفق اجرای اصل 44 تلقی می‌شود، چون ماهیت اساسنامه دانشگاه علمی‌ کاربردی به گونه‌ای است که عملاً از بودجه دولت استفاده نمی‌کند و مدیریت و هدایت استفاده بهینه از پتانسیل‌های بخش غیردولتی را بر عهده دارد.

رییس مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان سمنان در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه علمی‌ کاربردی به‌عنوان یک دانشگاه کارآفرین، توانسته است در راستای رفع نیازهای جاری کشور گام برداشته و با تدوین برنامه‌ای جامع و با بهره گیری از مدرسان و عالمان عامل و همچنین با بهره‌گیری از تجهیزات و امکانات پیشرفته، به تربیت نیروی انسانی متخصص، مجرب و کارآمد بپردازد، همچنین دانش‌آموخته‌گان نظام آموزش‌های علمی‌ کاربردی با برخورداری از آموزش‌های تقاضا محور، کارگشا، کارآمد و کارآفرین دانشگاه علمی کاربردی که برخواسته از نیازهای شغلی کشور است توانایی و مهارت لازم برای اثرگذاری بیشتر و خلاقانه در بازار کسب و کار را می‌یابند.


دانش آموختگان دانشگاه علمی و کاربردی دانشگاه علمی و کاربردی روحیه دانشجویان ایرانی

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

برنامه وزارت علوم برای ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی

اخبار روزنامه ها