علت اصلی افت یادگیری دانشجویان، فن‌آوری‌های دیجیتال

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   12 آبان 1392-03 November 2013بازدید 621علت اصلی افت یادگیری دانشجویان، فن‌آوری‌های دیجیتال

کارشناسان آموزشی معتقدند که فن‌آوری‌های نوین و لوازم الکترونیک نظیر تلفن‌ همراه متهمان اصلی افت تحصیلی و ضعف توان یادگیری در دانشجویان هستند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کارشناسان می‌گویند: عامل اصلی اینکه بسیاری از دانشجویان به سختی نکات مهم و رئوس مطالبی را که استادان در کلاس می‌آموزند به خاطر می‌سپارند یا به یاد می‌آورند به همراه داشتن تجهیزات الکترونیک نظیر تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و ابزار دیگری از این قبیل است.

بنابر مطالعات اخیر که از سوی «بارنی مک‌کوی»، استادیار دانشگاه «نبراسکا-لینکولن» انجام شده، دلیل ضعف یادگیری در دانشجویان کاربردهای غیردرسی از تجهیزات دیجیتالی مانند ارسال ایمیل و پیامک از سوی آنها در سر کلاس درس است که به تمرکز و یادگیری آنها آسیب می‌رساند.

یک وسیله دیجیتال علاوه بر اینکه طی 24 ساعت هفته دسترسی به اطلاعات را برای افراد امکان‌پذیر می‌کند و دانشجویان از فن‌آوری به عنوان منبع تبادل اطلاعات در لحظه استفاده می‌کنند.

بنابر تحقیقات سالانه‌ای که از دانشجویان دولتی «بال» صورت گرفته، 73 درصد از دانشجویان اعلام کردند تلفن هوشمند داشته و 30 درصد دیگر نیز اعلام کردند تبلت دارند. از آنجا که میزان خرید تجهیزات الکترونیکی رو به افزایش است به همین نسبت نیز استفاده از این تجهیزات در میان دانشجویان در کلاس‌های درس رو به افزایش است و به نظر می‌رسد این روند به همین زودی نیز کاهش نخواهد یافت.

«مک کوی» با بررسی روی 777 دانشجوی شش دانشگاه مختلف در پنج ایالت آمریکا دریافته است که بیش از 80 درصد دانشجویان حاضر در این مطالعه در کلاس‌های درس از تجهیزات دیجیتالی خود برای اهداف غیردرسی استفاده می‌کنند.

به طور میانگین دانشجویان مقطع کارشناسی در روز، 11 مرتبه از این وسایل برای اهداف غیردرسی استفاده می‌کنند در حالی که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تنها چهار بار در روز به همین منظور از آنها استفاده می‌کنند. در این بین دلایل استفاده از این تجهیزات در سر کلاس درس نیز متفاوت است. 86 درصد گفته‌اند که برای ارسال پیامک، 68 درصد برای خواندن ایمیل، 66 درصد ورود به صفحات اجتماعی، 38 درصد وبگردی و هشت درصد برای بازی کردن از تجهیزات الکترونیکی خود در سر کلاس درس استفاده می‌کنند.

جالب‌ترین نکته این تحقیق که محققان را نیز متعجب کرد استفاده از این تجهیزات به عنوان ساعت بود که با رقم 79 درصد، محبوبیت بالایی در میان دانشجویان داشت.

«مک‌کوی» دراین‌باره گفت: این رقم یک تحول نسلی است چرا که نشان می‌دهد بسیاری از جوانان دیگر از ساعت مچی استفاده نمی‌کنند.

اما از سوی دیگر دانشجویان در استفاده از وسایل الکترونیکی در سر کلاس به دفاع از خود پرداختند. 70 درصد از آنها اذعان داشتند که این مسئله به آنها کمک می‌کند تا دائما در تماس باشند. 55 درصد آن را در فایق آمدن بر خستگی موثر دانسته و 49 درصد هم اعلام کردند از آنها برای فعالیت‌های مرتبط با کلاس استفاده می‌کنند.

با این حال بیش از 80 درصد از دانشجویان حاضر در این مطالعه اعتراف می‌کنند که استفاده از تجهیزات الکترونیک در سر کلاس از میزان دقت و توجه آنها کاسته و منجر به حواس‌پرتی می‌شود. ضمن اینکه بیش از یک چهارم از آنها نیز می‌گویند به همین دلیل با افت نمرات خود مواجه شده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی «مدیکال دیلی»، وقتی از دانشجویان در رابطه با دیدگاهشان نسبت به دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های استفاده از تجهیزات الکترونیک در کلاس‌های درس سئوال شد، 91 درصد از آنها با ممنوعیت استفاده از آنها در کلاس درس مخالفت کردند.


علت اصلی افت تحصیلی افت تحصیلی علل افت تحصیلی علت های افت تحصیلی در دانشجویان

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اخبار روزنامه ها