حل مساله قدیمی ریاضیات و جبر توسط دانش آموخته دانشگاه تبریز

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   19 آذر 1392-10 December 2013بازدید 936حل مساله قدیمی ریاضیات و جبر توسط دانش آموخته دانشگاه تبریز

دانش آموخته دانشگاه تبریز، در رسالۀ دکتری خود، یکی از مسایل قدیمی در جبر جابجایی را حل کرد.به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از :  خبرنگار قدس آنلاین از تبریز، سعید جهاندوست، دانشجوی دکتری دانشکده علوم ریاضی دانشگاه تبریز با دفاع از رساله دکتری خود با عنوان « ایده آل های اول فرامجانبی و مدول های کوهمولوژی موضعی» فارغ التحصیل شد.
سعید جهاندوست در این باره گفت: یکی از نظریه های مهم و مشکل در جبر جابجایی، نظریه بستار صحیح ایده آل است و یکی از مسایل مهم در این نظریه، درک و مطالعه بستار صحیح توان های ایده آل ها می باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه این نظریه ریشه ای بسیار قدیمی و تاریخی دارد، افزود: پروفسور شینزل، ریاضی دان آلمانی در سال 1986 نشان داد برای کدام مجموعه های بسته ضربی S از یک حلقه نوتری R، توپولوژی تعریف شده توسط توان سمبلیک یک ایده آل I نسبت به S ضعیف تر از توپولوژی تعریف شده توسط بستار صحیح توان های I است.
این دانش آموخته دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه بعد از آن در سال 1987، پروفسور مک آدام، ریاضی دان مشهور آمریکایی، برای همان مجموعه های بسته ضربی نتایج جالب و قوی تری را کسب کرد، تصریح کرد: او برای اثبات نتیجه خود از نظریه مهم ایده آل های مجانبی و جبرهای ریس استفاده نمود و سپس این سوال را مطرح نمود که آیا بدون استفاده از این نظریه می توان نتایج فوق را به دست آورد؟
جهاندوست با بیان اینکه یکی از بخش های مهم رساله دکتری خود را به این سوال قدیمی اختصاص داده است، گفت: با همکاری استاد راهنمای خود، با به کارگیری نظریه حلقه های ارزه ای ریس موفق به ارایه یک راه حل ساده برای حل این سوال شدند و علاوه بر آن، توانستند یک توصیف جدید و جالب از مجموعه ایده آل های اول مجانبی به دست آورند.
اضافه می نماید: سعید جهاندوست، دانش آموخته رشته ریاضی محض گرایش جبر جابجایی گروه ریاضی محض دانشکده علوم ریاضی دانشگاه تبریز می باشد و راهنمایی رساله وی را دکتر رضا نقی پور و دکتر علی اکبر مهرورز از اساتید دانشگاه تبریز و مشاوره آن را دکتر کمال بهمن پور از دانشگاه آزاد تبریز بر عهده داشتند. همچنین دکتر رحیم زارع نهندی از دانشگاه تهران و دکتر نعمت الله شیر محمدی و دکتر محمد شهریاری از دانشگاه تبریز داوران این رساله بودند.
شایان ذکر است: این پژوهش از طرف دانشگاه تبریز و پژوهشگاه دانش های بنیادی(IPM) حمایت مالی شده است.


حل مسائل ریاضی حل مسئله ریاضی حل مسائل جبر حل مسئله ریاضی توسط دانش آموخته تبریز

دانشجوی دانشگاه ارومیه به دلیل مسمویت دارویی فوت شد

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

رونمایی از سامانه ملی ثبت پایان‌نامه و رساله

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

اخبار روزنامه ها