آزمون‌هاي کارشناسي ارشد و دکتراي دانشگاه آزاد و سراسري تجميع مي‌شوند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / آزمونارسال شده در   28 خرداد 1391-17 June 2012بازدید 3901
آزمون‌هاي کارشناسي ارشد و دکتراي دانشگاه آزاد و سراسري تجميع مي‌شوند

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاري فارس: با توجه به راهبرد کلان شماره 6 نقشه جامع علمي کشور و تعيين سال 93 براي حذف کنکور در مقطع کارشناسي، اين احتمال مي‌رود که به زودي شاهد تجميع آزمون‌هاي مقطع کارشناسي ارشد و دکتراي دانشگاه آزاد و دولتي باشيم.

زمزمه‌هاي برگزاري متمرکز آزمون‌هاي دانشگاه آزاد و سازمان سنجش آموزش کشور از اسفند سال 1389 آغاز شد، در 25 اسفندماه سال 89 محمد حسين سرورالدين رئيس سازمان سنجش آموزش کشور آمادگي اين سازمان را براي برگزاري متمرکز آزمون‌ها اعلام کرد.
وي گفت: در صورت ادغام مرکز آزمون دانشگاه آزاد در سازمان سنجش آموزش کشور اين سازمان از نيروها و امکانات مرکز آزمون نيز استفاده مي‌کند.
اما در 5 مرداد سال 1390 عباس طائب مشاور عالي وزير علوم تأکيد کرد که وزارت علوم هنوز برنامه‌اي براي تمرکز آزمون‌هاي سراسري دانشگاه‌ آزاد و دانشگاه‌هاي دولتي ندارد.
بالاخره پس از کشمکش‌هاي مختلف نخستين آزموني که به صورت متمرکز برگزار خواهد شد را آزمون کارداني به کارشناسي اعلام کردند و اين در حالي است که رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد تأکيد کرده است که فقط برگزاري آزمون با سازمان سنجش است و ساير مراحل گزينش دانشجو در دانشگاه آزاد با اين دانشگاه است.

اما روي ديگر سکه نقشه جامع علمي کشور است، بر اساس راهبرد کلان شماره 6 نقشه جامع علمي کشور به منظور "انسجام بخشي و تقويت يکپارچگي در سياستگذاري و نظارت و اعتبارسنجي در نظام آموزش عالي کشور" بايستي آموزش عالي نسبت به "استقرار نظام سنجش و پذيرش دانشجو در آموزش عالي کشور به منظور هماهنگي و انسجام بخشي در سطوح سياستگذاري و نظارت و اجرا" اقدام کند.
به نظر مي‌رسد اقدامات اخير سازمان سنجش آموزش کشور در تجميع آزمون‌هاي مقطع کارشناسي ناپيوسته در اين راستا صورت پذيرفته باشد.
با توجه به قانون حذف کنکور و تعيين سال 93 براي حذف کنکور در مقطع کارشناسي، اين احتمال مي‌رود که به زودي شاهد تجميع آزمون‌هاي مقطع کارشناسي ارشد و دکتراي دانشگاه آزاد و دولتي باشيم.
مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاه آزاد اعلام کرده‌اند با تجميع آزمون‌هاي پذيرش دانشجو در آموزش عالي هزينه‌هاي برگزاري آزمون و هزينه‌هاي داوطلبان کاهش يافته و داوطلبان به دليل يکسان سازي مواد امتحاني و منابع مطالعاتي آزمون مشکلات کمتري را براي شرکت در آزمون ورودي خواهند داشت.

آزمون‌ کارشناسي ارشد آزمون دکتراي دانشگاه آزاد دانشگاه سراسري

اعلام جزئیات آزمون استخدامی آموزش و پرورش/ثبت‌نام از۱۸مهر آغاز می شود

برگزاری آزمون طرح «تربیت دانشجو معلم صحیح‌خوانی قرآن کریم» در پایان مهر ماه

آغاز ثبت نام آزمون زبان وزارت علوم از ساعت ۱۰ امروز

مهلت ثبت نام آزمون اختصاصی ارشد و دکتری آزاد تا 16 مرداد

انتخاب رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد از یکشنبه آغاز می‌شود

انتشار سوالات و جزئیات کلید آزمون EPT دانشگاه آزاد

انتشار دفترچه انتخاب رشته عملی آزمون سراسری از امروز

زمان برگزاری آزمون‌ جایابی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج

جزئیات آزمون کاردانی به کارشناسی در سال ۹۵

آزمون واحدهای برون مرزی دانشگاه آزاد جمعه

تغییرات آزمون دستیاری در سال آینده

آگهی ثبت نام آزمون متقاضیان کارشناسی رسمی دادگستری

کلید واژه های آزمون نظام مهندسی

ثبت‌نام آزمون ادواری سنجش مهارت سال 93

بسته آموزش از راه دور نظام مهندسی برق جهت ورود به حرفه مهندسان ویژه مهندسان برق

اخبار روزنامه ها