نحوه فدراتيو شدن دانشگاه آزاد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   20 فروردین 1390-09 April 2011بازدید 1514


نحوه فدراتيو  شدن دانشگاه آزاد

معاون پارلماني دانشگاه آزاد شيوه فدراتيو شدن دانشگاه آزاد و آخرين اخبار از رفتن يا نرفتن جاسبي را تشريح كرد.

كريم زارع معاون پارلماني دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، در خصوص سخنان روز گذشته عبدالله جعفرعلي جاسبي رئيس دانشگاه آزاد مبني بر "اداره شدن دانشگاه آزاد به صورت فدراتيو "، گفت: تاكنون دانشگاه آزاد مي‌گفت چهار دهه دارد و براي اولين بار روز گذشته جاسبي در مراسم اختتاميه جشنواره علمي، پژوهشي و فناوري، پنج دهه‌اي شدن دانشگاه آزاد را اعلام كرد البته جاسبي در گذشته به صورت ضمني در خصوص چشم‌انداز دانشگاه آزاد صحبت‌هايي به ميان آورده بود.

زارع خاطرنشان كرد: در سال 1402 دهه چهارم دانشگاه آزاد پايان پيدا مي‌كند و با توجه به اينكه سال 1404 دهه چشم‌انداز نظام اسلامي ايران است، بنابراين دانشگاه آزاد در دهه پنجم خود بايد چشم‌اندازي داشته باشد.

معاون پارلماني دانشگاه آزاد در ادامه تصريح كرد: دهه اول دانشگاه آزاد دهه تثبيت، دهه دوم توسعه، دهه سوم كه اكنون يك سال و يك ماه از آن مي‌گذرد دهه كيفيت و دهه چهارم دهه رقابت با دانشگاه‌هاي معتبر جهان است.

وي با اشاره به اينكه دهه پنجم دانشگاه آزاد دهه چشم‌اندازي است كه بايد به آن برسيم، اظهار داشت: دانشگاه آزاد بايد بتواند يك شبكه دانشگاهي بي‌بديل باشد يعني بايد بتواند الگويي براي جهانيان باشد و اين هدف بزرگي است.

زارع بيان داشت: از ديدگاه من اين اقدامات دانشگاه آزاد در راستاي فرمايشات مقام معظم رهبري است كه فرمودند "بايد كاري كنيم كه در 50 سال آينده جهانيان زبان فارسي را بياموزند تا در رسيدن به پيشرفت‌هاي علمي از ما الگو بگيرند ".

وي با بيان اينكه رسيدن به دهه پنجم دانشگاه آزاد در راستاي فرمايشات امام‌خميني(ره) است، گفت: در سال 64 بنده به همراه جاسبي، عباسپورتهراني‌فرد و مرحوم حاج سيداحمد خميني به ديدار امام‌خميني(ره) رفتيم و ايشان در اين جلسه فرمودند "ايران را دانشگاه كنيد. "

معاون پارلماني دانشگاه آزاد خاطرنشان كرد: دهه 1404 چهل سال پس از فرمايشات امام‌خميني(ره) خواهد بود و بايد اين رهنمودهاي امام(ره) را جامع عمل بپوشانيم و كاري كنيم دانشجويان كشورمان براي ادامه تحصيل به خارج از كشور نروند بلكه دانشجوياني از خارج از كشور به دانشگاه‌هاي ايران مراجعه كنند.

زارع تاكيد كرد: اعتقاد داريم كه در دهه پنجم دانشگاه آزاد بايد دوره‌هاي فرادكتري را به طور وسيع و براي دانشجويان ايراني و غيرايراني فراهم كنيم يعني بايد گذشته دانشگاه جندي‌شاپور را ايجاد كنيم.

وي در ادامه گفت: دانشگاه آزاد دورنمايي را ترسيم كرده كه در اين دورنما بايد دانشمندان ايراني مقيم خارج از كشور و بلكه دانشمندان جهان را تربيت كنيم.

اين مقام مسئول در دانشگاه آزاد اظهار داشت: پيش‌بيني مي‌كنيم كه واحدهاي دانشگاه آزاد را در آفريقا و اروپا ايجاد كنيم،‌ گرچه واحد دانشگاهي ما در زنگبار ايجاد شده اما به نظر ما هنوز جايگاه خوبي را پيدا نكرده است.

معاون پارلماني دانشگاه آزاد خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد پيش از اين به صورت متمركز اداره مي‌شد و براي اداره دانشگاه آزاد به صورت متمركز چاره‌اي نداشتيم اما به مرور به پيشنهاد بنده و عده‌اي ديگر به رئيس دانشگاه آزاد، بحث منطقه‌اي شدن اين دانشگاه مطرح شد.

وي افزود: به مرور اكنون دانشگاه آزاد از 9 منطقه به 16 منطقه افزايش يافته است و اين طرح در راستاي فدراتيو شدن دانشگاه آزاد حركت مي‌كند.

زارع بيان داشت: تشكيل هيئت‌هاي امناي 31 گانه دانشگاه آزاد نمونه ديگري از اين طرح است كه در راستاي تغيير ساختار دانشگاه آزاد است. ايجاد واحدهاي علوم و تحقيقات در تمامي استان‌ها از ديگر طرح‌هاي دانشگاه آزاد براي اين تغيير ساختار است.

وي در ادامه گفت: همچنين ايجاد واحدهاي علوم و تحقيقات در تمامي استان‌ها در راستاي ارتقاي كيفيت، ايجاد رقابت‌هاي جهاني و دست‌يابي به فناوري جديد است.

زارع خاطرنشان كرد: دانشگاه آزادي كه روزي 10 هزار تومان بودجه داشت امروز اتومبيل خورشيدي ساخته و اين يك افتخار بزرگ است.

مقام مسئول در دانشگاه آزاد اظهار داشت: درست است كه هنوز در مراحل اوليه رسيدن به اين فعاليت‌ها هستيم اما بايد به روزي برسيم كه از انرژي خورشيدي به نحو احسن بهره بگيريم.

معاون پارلماني دانشگاه آزاد تصريح كرد: اگر مهار انرژي خورشيدي عملي شود، مي‌توانيم اين انرژي را اقتصادي كنيم بنابراين اگر به اينجا برسيم كه اين‌گونه انرژي‌ها را مهار كنيم دانشگاه آزاد نياز به يك فدراتيو دارد.

زارع تاكيد كرد: فدراتيو يعني يك تمركززدايي كامل و در اين خصوص هيئت‌هاي امناي استاني مسائل دانشگاهي را بررسي مي‌كنند و با هيئت امناي مركزي نيز هماهنگي لازم را به عمل مي‌آورند.

اين مقام مسئول در دانشگاه با اشاره به اينكه دانشگاه آزاد قصد دارد يك شبكه دانشگاهي ايجاد كند ونمي‌خواهد اين دانشگاه به صورت جداگانه اداره كند،‌ گفت: بنده و جاسبي فكر مي‌كنيم اداره شدن دانشگاه آزاد به صورت فدراتيو مي‌تواند نوآوري‌ها و راه‌هاي نزديك و جديدي را براي تحقق رقابت‌هاي جهاني ايجاد كند.

وي در پاسخ به اين سؤال كه اداره شدن دانشگاه آزاد به صورت فدراتيو به تغيير و تحول اساسي در سطوح مسئولان طراز اول دانشگاه آزاد مانند جاسبي ارتباطي داد يا خير، اظهار داشت: خير. اين تغيير ساختار برنامه‌اي است كه از پيش در نظر داشتيم، منتهي اداره دانشگاه آزاد به صورت فدراتيو يك مكانيزم است و مرحله به مرحله اين مكانيزم اعلام مي‌شود.

معاون پارلماني دانشگاه آزاد تصريح كرد: جاسبي در سخنانش اعلام داشت كه فدراتيو شدن دانشگاه آزاد به اين معنا نيست كه چه كسي رئيس دانشگاه آزاد شود بلكه بحث اين است كه اين دانشگاه چگونه راه ترقي را طي كند.

زارع در پاسخ به اين سؤال كه جاسبي در اين اواخر از واگذاري مسئوليت دانشگاه آزاد سخناني به ميان آورده و آيا خبري از واگذاري مسئوليت توسط جاسبي داريد يا خير، خاطرنشان كرد: در حال حاضر بر روي اين موضوع بحث نكرديم و بحثي فراتر كه همان آينده مسير دانشگاه آزاد است مطرح شده و در خصوص جاسبي "تا چه قبول افتد و چه در نظر آيد "


فدراتيو دانشگاه آزاد

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها