برترين دانشگاهها در 5 رشته مهندسي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   22 فروردین 1390-11 April 2011بازدید 3421


رئيس پايگاه استنادي علوم جهان اسلام با تشريح نظام رتبه بندي بين المللي QS و جايگاه دانشگاههاي کشورهاي جهان در حوزه هاي فني و مهندسي و علوم کامپيوتر، شيمي و چند رشته مهم گفت: اين رتبه بندي موضوعي است و موسسات را تنها در همان حزه ها بررسي مي کند.
دکتر جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: البته نکته مورد توجه براي دانشگاه ها و مراکز پژوهشي ايران اين است که اين نظام پژوهشگاه هايي را که فاقد دانشجو هستند بررسي و رتبه بندي نمي کند اما در اين موضوع چهار موسسه CERN در سوئيس، CNRS در فرانسه، انستيتو ماکس پلانک در آلمان و آکادمي علوم روسيه از اين قاعده مستثني هستند.
رئيس مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري يادآور شد: دومين نکته مربوط است به دانشگاه هايي که تنها بر يک رشته موضوعي تاکيد دارند، اين موسسات تنها در همان حوزه بررسي شده و از رتبه بندي آنها در فهرست کلي دانشگاه ها خودداري مي شود که البته در اين زمينه هم سه موسسه، انستيتو کارولينسکا در سوئد، HEC در پاريس و Bocconi در ايتاليا از اين قاعده مستثني هستند.
وي با اشاره به نکات ديگري که در اين رتبه بندي مورد توجه قرار گرفته است، گفت: سومين نکته قابل توجه موسساتي است که در سطح کارشناسي يا تنها در سطح تحصيلات تکميلي فعاليت دارند که اينها از مزاياي طبيعي در حوزه هايي مانند نسبت استاد به دانشجو يا استناد به عضو هيئت علمي برخوردارند. اين موسسات در رشته هاي موضوعي يا جداول شاخص ها قرار گرفته اما از فهرست کلي رتبه بندي دانشگاه ها حذف مي شوند که البته مواردي که مستثني شده اند عبارت است از دانشگاه کرانفيلد در انگلستان، GIST در کره جنوبي و دانشگاه جواهر لعل نهرو در هندوستان.
سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام در ادامه وضعيت دانشگاهها را در رشته هاي مختلف در سطح جهان تشريح کرد. به گفته وي نقش اسنتيتو تکنولوژي ماساچوست در رشته مهندسي شيمي بسيار برجسته است به طوريکه بيش از 10 درصد استادان مهندسي شيمي در ايالات متحده آمريکا از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اند و اعضاي هيئت علمي مهندسي شيمي اين انستيتو بيش از 20 درصد از اعضاي منتخب آکادمي ملي مهندسي آمريکا را تشکيل مي دهند.
مهراد گفت: نکته جالب توجه اين است که اگر شاخص استناد به اعضاي هيئت علمي اين مؤسسه را ناديده بگيريم، انستيتو تکنولوژي ماساچوست در جايگاه 26 قرار مي گيرد و کال تک در ايالات کاليفرنيا در صدر جدول مي نشيند. با اين وجود، شاخص اشتهار دانشگاه نشان مي دهد که کيفيت عملکرد انستيتو تکنولوژي ماساچوست مورد پذيرش جامعه دانشگاهي است.
رئيس رئيس پايگاه استنادي علوم جهان اسلام افزود: گرچه دانشگاه هاروارد عملکرد خوبي از خود نشان داده و رتبه 3 اين نظام را به خود اختصاص داده است اما از نظر شاخص اشتهار رتبه 16 را به خود اختصاص داده و از نظر شاخص معروفيت استخدام کننده رتبه اول را به دست آورده است.
جهت رويت جدول برترين هاي اروپا، آمريکا و اقيانوسيه به لينک زير مراجعه نماييد.


برترين دانشگاهها رشته مهندسي

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها