آيين نامه مديريت دانشگاه ها امسال تغيير مي كند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   11 اردیبهشت 1390-01 May 2011بازدید 1917


وزير علوم :
آيين نامه مديريت دانشگاه ها امسال تغيير مي كند
شيراز - وزير علوم، تحقيقات و فناوري اعلام كرد كه آيين نامه مديريت دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي در سال جاري حتما تغيير خواهد كرد و اين تغييرات به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز رسيده است.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از ايرنا، 'كامران دانشجو' شنبه شب در جمع اعضاي هيات علمي دانشگاه شيراز اظهار داشت: در كجاي دنيا ديده مي شود كه اعضاي هيات علمي براي انتخاب رييس دانشكده راي بدهند و بعد هم اين كار را هنجار بدانند؛ اين روند به زودي تغيير خواهد كرد.
وي همچنين به ضوابط دست و پاگير در راه تبديل وضعيت اعضاي هيات علمي دانشگاه ها اشاره كرد و گفت: چرا بايد براي تبديل وضعيت يك مربي از پيماني به رسمي - آزمايشي و يا از رسمي - آزمايشي به رسمي-قطعي، بايد 100 درصد امتياز دانشياري را كسب كند و اين همه سخت گيري شود.
دانشجو از تعيين ضوابطي براي تسهيل و تسريع روند تبديل وضعيت و ارتقاي رتبه اعضاي هيات علمي در آينده نزديك خبر داد.

** اضافه حق جذب به استادان بازنشسته هم تا يك ماه آينده تعلق مي گيرد
وزير علوم تصريح كرد كه حق جذبي كه سال گذشته به اعضاي هيات علمي دانشگاه ها اضافه شده است به بازنشستگان با مرتبه استاد تمامي نيز تعلق خواهد گرفت كه دستور آن تا يك ماه آينده ابلاغ مي شود.
به گفته وي، پرداخت اضافه حق جذب به اعضاي هيات علمي بازنشسته، در مرحله اول به دارندگان مرتبه علمي استاد تمامي و در مراحل بعد به ديگر اعضاي هيات علمي با مرتبه هاي دانشياري، استادياري و مربي تعلق خواهد گرفت.

**مشكل اساسنامه دانشگاه هاي غيرانتفاعي تا آخر تابستان حل مي شود
دانشجو با بيان اينكه اساسنامه موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي-غيردولتي كاستي هاي متعددي دارد وعده داد اين مشكلات تا پايان تابستان برطرف شود.
وي توضيح داد كه در اساسنامه فعلي، سرمايه گذار خارج از دايره اعضاي هيات علمي نمي تواند در تاسيس دانشگاه غيرانتفاعي مشاركت داشته باشد كه اين نقيصه در بازنگري اساسنامه، اصلاح خواهد شد.
وزير علوم خاطرنشان كرد: اعضاي هيات علمي به طور معمول، سرمايه هاي چنداني در اختيار ندارند تا بتوانند براي راه اندازي و اداره يك موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي هزينه كنند بنابراين بايد يك سرمايه گذار در كنار خود داشته باشند.

** نتايج مرحله دوم طرح آمايش سرزميني آموزش عالي در ارديبهشت ارائه مي شود
وزير علوم با بيان اينكه آموزش عالي كشور در سال هاي گذشته به صورت انفعالي رشد كرده و تحت فشار و درخواست افراد بانفوذ در مناطق مختلف گسترش يافته است گفت: طرح آمايش سرزمين به منظور هدفمندسازي آموزش عالي و بادرنظر گرفتن نيازها و ظرفيت هاي هر منطقه، در وزارت علوم آغاز شد.
وي افزود: مرحله اول طرح آمايش كه به ترسيم وضعيت فعلي مي پرداخت به پايان رسيده و مرحله دوم آن كه شامل تشريح وضع مطلوب است تا يكي دو هفته آينده به اتمام خواهد رسيد و نهايتا راه هاي رسيدن از وضعيت موجود به وضعيت مطلوب، بررسي و ارائه مي شود تا در مراجع رسمي به تصويب برسد.
براساس طرح آمايش سرزمين، ايجاد رشته هاي جديد، تاسيس مراكز دانشگاهي، ظرفيت پذيرش دانشجو در هر رشته تحصيلي، استخدام اعضاي هيات علمي و ديگر موارد مربوط به آموزش عالي هر يك از استان هاي كشور با توجه نيازها و ظرفيت هاي موجود در اين مناطق تعيين خواهد شد.


آيين نامه مديريت دانشگاه ها امسال تغيير

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها