آغاز طرح تدوين كارنامه و رتبه‌بندی فرهنگی دانشگاه‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   20 اردیبهشت 1390-10 May 2011بازدید 1363


آغاز طرح تدوين كارنامه و رتبه‌بندی فرهنگی دانشگاه‌ها
احمد علمشاهي مديركل دفتر نظارت و ارزيابي فرهنگي اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اعلام اين خبر، گفت: نوپا بودن امر نظارت فرهنگي در كشور، ‌فقدان استاندارد و مدل مناسب فعاليت‌هاي فرهنگي، ‌فقدان رويه‌هاي اختصاصي‌سازي شده ارزيابي فرهنگي و نگرش غيرملموس و سليقه‌اي به بروندادهاي فرهنگي در كشور و نبود رويه واحد از مهمترين كاستي‌هايي است كه در حوزه ارزيابي فرهنگي وجود دارد. در دنيا با توجه به ويژگي‌ها و پيچيدگي‌هاي نظام‌هاي آموزشي و فرهنگي، مدل‌هاي مختلفي براي ارزيابي پيشنهاد و به كارگيري شده است.
وي افزود: با توجه به ويژگي‌ها و مختصات ديني و تمدني جامعه ايران و برخورداري از يك فرهنگ غني اسلامي-ايراني در كنار استفاده از مدل‌هاي روزآمد جهاني، طراحي يك مدل بومي براي رويه ارزيابي فرهنگي دانشگاه‌ها، براساس واقعيت‌هاي موجود در فضاي فرهنگي آموزش عالي و استانداردسازي شاخص‌هاي فرهنگي قابل اندازه‌گيري با تكيه بر اين فرهنگ غني و با توجه به 2 حوزه ساختاري و محتوايي و ميزان كارآيي و اثربخشي فعاليت‌هاي فرهنگي الزامي است.
علمشاهي خاطرنشان كرد: در حال حاضر طرح ارزيابي فرهنگي دانشگاه‌ها در 2 سطح كلان، يعني ارزيابي در مقياس ملي با هدف سنجش همگرايي فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي دانشگاه‌ها و نيز در سطح صف خرد با هدف ارزيابي پيوسته مراكز آموزش عالي، رتبه‌بندي و محاسبه نرخ تحول در فعاليت‌هاي فرهنگي آغاز شده است.
مديركل دفتر نظارت و ارزيابي فرهنگي اجتماعي وزارت علوم در ادامه تصريح كرد: در مرحله اول اين طرح به زودي براساس اطلاعات ثبت شده دانشگاه‌ها در درگاه اين دفتر، كارنامه فرهنگي هر دانشگاه بر اساس نرخ رشد و پيوستگي فعاليت‌ها، ميزان جذب مخاطب و زيرساخت‌ها امكانات فرهنگي آن دانشگاه در سال 88 و 89 منتشر خواهد شد.
علمشاهي تأكيد كرد: رتبه هر دانشگاه در دسته موردنظر براساس دسته‌بندي صورت گرفته از نظر مناطق جغرافيايي و تفاوت‌هاي موجه در شرايط سخت‌افزاري و نرم‌افزاري دانشگاه‌ها تعيين و اعلام مي‌شود.
وي در پايان بااشاره به آغاز طرح بندي دانشگاه‌ها براساس فعاليت‌هاي فرهنگي اجتماعي از اواخر ارديبهشت سال جاري، خاطرنشان كرد: دانشگاه‌ها به عنوان يكي از اركان مهم توسعه منابع انساني و ركن اصلي پيشرفت هر جامعه هستند و به تعبير حضرت امام(ره) اگر دانشگا‌ه‌هاي يك كشور اصلاح شود، كشور اصلاح مي‌شود؛ شناخت از وضعيت موجود، آگاهي از ميزان تحقق رسالت‌ها و اهداف تعيين شده فرهنگي اجتماعي فرا دستي، ارتقاء كارآمدي رصد فرصت‌ها، تهديدها، شناخت نقاط قوت و ضعف براي حركت به سمت تعالي و ارزيابي اينكه دانشگاه‌ها تا چه اندازه در راهبردها و برنامه‌هاي تعريف شده پيش مي‌روند از اهداف طرح تدوين كارنامه و نظام رتبه‌بندي فرهنگي اجتماعي دانشگاه‌هاست.


تدوين كارنامه رتبه‌بندی فرهنگی دانشگاه‌ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها