وزيرعلوم: دانشگاه سالن مد و آرايش نيست

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   22 اردیبهشت 1390-12 May 2011بازدید 1410


وزيرعلوم: دانشگاه سالن مد و آرايش نيست

تهران - وزير علوم، تحقيقات و فناوري با تاكيد بر لزوم رعايت حجاب و عفاف در محيط هاي دانشگاهي گفت كه دانشگاه سالن مد و آرايش نيست.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، 'كامران دانشجو' روز پنج شنبه در گردهمايي روساي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي غيردولتي - غيرانتفاعي افزود: رفتارهاي غيراخلاقي، تبرج و سالن آرايش در شان دانشگاه نيست و در همه دانشگاه هاي دنيا، دانشجويان مطابق عرف رايج آنها و با ساده ترين نوع لباس در محيط دانشگاه حاضر مي شوند.
وي با بيان اينكه مقوله حجاب و عفاف، تنها به پوشش افراد ، محدود نمي شود تصريح كرد كه حجاب رفتار، نگاه و گفتار بايد در دانشگاه رعايت شود و شان دانشگاه، دانشجو و فرهيختگي، رعايت اين مسائل را ايجاب مي كند و ربطي به اسلامي بودن و غيراسلامي بودن اين محيط ها هم ندارد.
دانشجو خطاب به افرادي كه شان دانشگاه را رعايت نمي كنند گفت: هيچ اصراري نيست كه اين افراد در مكان دانشگاه بمانند و مي توانند به جاهاي ديگر بروند.

**جاي افراد معاند نظام در دانشگاه نيست
وي همچنين تاكيد كرد: رفتار جناحي در هيچ موسسه آموزش عالي از نظر ما پذيرفتني نيست و اگر يكي از اين موسسات، به سمت يك حزب برود حتما آن را كنار خواهيم گذاشت چرا كه وظيفه دانشگاه، كادرسازي براي نظام و نه براي يك حزب و گروه خاص است.
وزير علوم ادامه داد: جاي افراد معاند نظام در دانشگاه نيست و فرقي نمي كند كه اين دانشگاه، دولتي يا غيردولتي باشد و البته معاند بودن را وزارت علوم تشخيص نمي دهد و اين كار، مراجع خاص خود را دارد.

**ايرادات اساسنامه دانشگاه هاي غيرانتفاعي تا قبل از مهر امسال برطرف مي شود
وي اساسنامه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي غيردولتي - غيرانتفاعي را داراي ايرادات و اشكالاتي دانست و اظهار داشت: يكي از ضعف هاي اساسنامه اين است كه درصورت انحلال موسسه غيرانتفاعي به هر دليل، بايد اموال و دارايي هاي آن به وزارت علوم برگردد كه معلوم نيست اين تبصره با چه توجيهي در اساسنامه گنجانده شده است و موسسان اين مراكز بايد اطمينان داشته باشند كه سرمايه هايشان متعلق به خودشان است.
دانشجو با يادآوري اينكه اصلاح اساسنامه موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي كه از مدتها قبل در وزارت علوم آغاز شده است ابراز اميدواري كرد تا قبل از شروع سال تحصيلي جديد، اصلاحات اساسنامه، نهايي و اجرايي شود.
وي همچنين نحوه مشاركت و سرمايه گذاري بخش خصوصي در راه اندازي و اداره موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي را از ديگر تغييرات اساسنامه فعلي اين موسسات برشمرد و گفت كه با توجه به سرمايه اندك اعضاي هيات علمي،‌ اين افراد به هنگام تاسيس موسسات غيرانتفاعي بايد بتوانند يك يا دو نفر سرمايه دار را در كنار خود داشته باشند و سياست هاي حمايتي نيز بايد به سمت تشويق سرمايه گذاران بخش خصوصي در ايجاد اين موسسات سوق پيدا كند.

**اعطاي وام كم بهره به بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در ايجاد موسسات غيرانتفاعي
وزير علوم اعلام كرد كه اعطاي وام با بهره پايين به افراد متقاضي سرمايه گذاري در موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي در دست پيگيري است و اين وام ، علاوه بر وام هاي دانشجويي است كه در اختيار دانشجويان اين موسسات قرار مي گيرد.
وي اعطاي بورس تحصيلي به مربيان را از ديگر سياست هاي حمايتي وزارت علوم از موسسات غيرانتفاعي عنوان كرد و از افزايش سهميه بورسيه آنها در آينده خبر داد.
دانشجو به روساي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي - غيردولتي پيشنهاد كرد براي افزايش توان رقابت خود با دانشگاه هاي دولتي، از رويكرد تجميع استفاده كنند و به عنوان مثال اگر در يك استان، 40 موسسه كوچك فعاليت دارد در يكديگر تجميع شده و به شكل چهار دانشگاه قوي و بزرگ به ادامه فعاليت بپردازند.
وي همچنين همكاري در فرآيند انتقال و مهماني دانشجويان را از مولفه هاي مورد توجه وزارت علوم در اختصاص امكانات و حمايت از موسسات غيرانتفاعي خواند و تصريح كرد كه نحوه همكاري موسسات در انتقال و مهماني دانشجويان متقاضي، از جمله مواردي است كه در رتبه بندي، ارائه امكانات و حمايت هاي وزارت علوم از اينگونه موسسات مدنظر قرار خواهد گرفت.

**افزايش شهريه تنها مشكل موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي نيست
به اعتقاد وزير علوم، افزايش شهريه فقط يكي از مشكلات موسسات غيرانتفاعي است كه با برطرف شدن اين مشكل به تنهايي، مساله اين موسسات حل نخواهد شد.
وي در توجيه اين موضوع، اظهار داشت: سال گذشته بعد از نتايج كنكور، اعلام كرديم كه 200 هزار صندلي خالي در دانشگاه ها وجود دارد و افرادي كه در كنكور ثبت نام كرده ولي در آزمون پذيرفته نشده اند؛ مي توانند در موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي به عنوان دانشجو، نام نويسي كنند اما با اين وجود، استقبال چنداني از اين قضيه نشد و با اين شرايط ، اگر شهريه هاي فعلي اين موسسات افزايش يابد آيا متقاضيان آنها بيشتر خواهد شد؟
دانشجو اضافه كرد: چنانچه شهريه موسسات غيرانتفاعي افزايش يابد اما زيرساختهاي آنها تغيير نكند مشكل اين موسسات حل نخواهد شد.
وي به موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي توصيه كرد با تقويت شاخص هاي كيفي خود توجه بيشتري نشان دهند.
همايش روساي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي غيردولتي - غيرانتفاعي سراسر كشور به ميزباني دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.


وزيرعلوم دانشگاه سالن مد و آرايش

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها